TAKICH REGAT JESZCZE NIE BYŁO
nsw-5g3e3zpjeuz9o1ij0b6mi1dj4lfmg2b1hisyh3g2lqzqe-k3efbz4s9bh4z205w-rbkfx3qeuapqrfuljj28fg6d6sa5p1lhmdw5fylqx4j30b4hs57-tykgqhz9koa5
4904
post-template-default,single,single-post,postid-4904,single-format-standard,bridge-core-3.1.6,tribe-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-30.4.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.5,vc_non_responsive,elementor-default,elementor-kit-22119

TAKICH REGAT JESZCZE NIE BYŁO

TAKICH REGAT JESZCZE NIE BYŁO

Przed nami jedno z największych, tegorocznych wydarzeń wioślarskich. Akademicki Związek Sportowy Warszawa i Uniwersytet Warszawski we współpracy z Warszawskim Towarzystwem Wioślarskim organizują 4 czerwca Warsaw River Race czyli 65. Regaty Wioślarskie na Wiśle. Wydarzenie ma 64-letnią tradycję, dotychczas opierało się głównie na rywalizacji ósemek wioślarskich Uniwersytetu Warszawskiego i Politechniki Warszawskiej. Tym razem Regaty będą miały o wiele bardziej okazały wymiar. Zaproszenie do udziału w zawodach przyjęło ponad 30. reprezentacji, w tym także ekipy zagraniczne.

Zawodnicy zmierzą się na płynącej wodzie na dystansie 4 km, wystartują pod prąd. Miejscem zejścia na wodę będzie pomost na lewym brzegu Wisły przy moście Łazienkowskim na wysokości przystani Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego. Widzowie zasiądą na bulwarach wiślanych. Tam będzie też podium.

Zawody wioślarskie odbędą się w sobotę 4 czerwca, na warszawskim odcinku Wisły ograniczonym mostami Łazienkowskim i Gdańskim.

PROGRAM REGAT:

10.00 – eliminacje – wyścig pojedynczo na czas na długim dystansie – DYWIZJA A
11.30 – eliminacje – wyścig pojedynczo na czas na długim dystansie – DYWIZJA B
13.30 – start wyścigu finałowego w rywalizacji akademickiej,
13.45 –  start wyścigu dla szkół średnich,
14.00 – 65. wyścig ósemek wioślarskich Uniwersytet Warszawski – Politechnika Warszawska, o Puchar Prezesa AZS Warszawa,
14.15 – uroczyste podsumowanie Regat i wręczenie nagród.

Warszawskie zawody zostały wpisane do kalendarza obchodów dwusetlecia Uniwersytetu Warszawskiego. Dla Akademickiego Związku Sportowego Warszawa, to także znaczące wydarzenie, zapowiadające zbliżające się świętowanie stulecia działania tej organizacji.

Wioślarska tradycja / UW i PW jak Oksford i Cambridge / Wyścigi po angielsku

Warszawskie regaty mają być wzorowane na słynnych wyścigach The Boat Race, które od 1829 roku rozgrywane są między drużynami z uniwersytetów w Oksfordzie i Cambridge. – Wyścigi to część angielskiej tradycji akademickiej. Mieszkańcy okolic Tamizy chętnie wychodzą z domów, żeby popatrzeć na rywalizację. Bardziej chodzi o samo wydarzenie, jego atmosferę i otoczkę, niż o to, kto wygra. Ale w głębi duszy każdy ma swojego faworyta – opowiada dr hab. Dorota Babilas z Instytutu Anglistyki.

Pionierzy wioślarstwa / Początki wioślarstwa na UW i PW / Pierwsze wiosła

– Warszawski AZS powstał 100 lat po założeniu Uniwersytetu – w 1916 r. W listopadzie 1918 r. na wojskowej przystani Niemieckiego Yacht Klubu, studenci UW i PW wspólnie rozbrajali Niemców. Wszystko obyło się bez przelewu krwi, zdobyto karabiny oraz łodzie i sprzęt pływacki. Studenci karabiny oddali na potrzeby Polskiego Wojska, ale sprzęt do sportów wodnych zostawili dla siebie. I tak oto, ta wojenna zdobycz pomagała wioślarzom w pionierskich czasach akademickiego wioślarstwa. Na bazie tej przystani utworzono pierwszy ośrodek wodny AZS Warszawa, a sekcja wioślarska stała się jedną z najlepiej wyposażonych w stolicy. Kilkanaście lat później studenci-sportowcy z Politechniki i z Uniwersytetu stanęli do szlachetnej wioślarskiej rywalizacji. Po raz pierwszy do regat między Politechniką i Uniwersytetem doszło w czasach II Rzeczpospolitej – przypomina dr Robert Gawkowski z Archiwum UW.

Dodatkowe informacje o Warsaw River Race na oficjalnej stronie: www.wrr.azs.waw.pl

Historia Warszawskich Regat na Wiśle na stronie: wrr.azs.waw.pl/o-zawodach/