Taka tradycja AZS Winter Cup to prawie (s)karp
nsw-5g3e3zpjeuz9o1ij0b6mi1dj4lfmg2b1hisyh3g2lqzqe-k3efbz4s9bh4z205w-rbkfx3qeuapqrfuljj28fg6d6sa5p1lhmdw5fylqx4j30b4hs57-tykgqhz9koa5
19508
post-template-default,single,single-post,postid-19508,single-format-standard,bridge-core-3.1.6,tribe-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-30.4.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.5,vc_non_responsive,elementor-default,elementor-kit-22119

Taka tradycja AZS Winter Cup to prawie (s)karp

Taka tradycja AZS Winter Cup to prawie (s)karp

Coraz bliżej święta, a to znak że zbliża się rozpoczęcie kolejnego sezonu Akademickiego Pucharu Polski w narciarstwie alpejskim – AZS Winter Cup. Na uczestników czeka pięć stoków, dobra zabawa, jazda na krawędziach i perspektywa zdobycia Kryształowej Kuli, tak jak w Pucharze Świata.

Kiedy za oknem pierwszy śnieg i mróz to znak, że najwyższa pora żeby wyciągnąć narty i zetrzeć z nich kurz. Tuż przed rozpoczęciem kalendarzowej zimy uczestnicy zawodów AZS Winter Cup pojadą po pierwsze punkty w nowym sezonie. Historia takich przedświątecznych eliminacji to już niemal tradycja jak karp i kutia. Wszystko sięga grudnia 2002 roku, kiedy to studenci-narciarze wystartowali w pierwszych zawodach AZS Winter Cup rozgrywanych na Gubałówce.

Dwie dekady później impreza jeszcze bardziej przybrała na znaczeniu i obecnie należy do najważniejszych wydarzeń w zimowym kalendarzu narciarskim w Polsce. Frekwencja dopisuje, organizacja stoi na wysokim poziomie, a startują tu najlepsi studenci i studentki kochający wyrzut śniegu spod nart oraz sporą dawkę adrenaliny.

– Pierwszy etap zawsze obarczony jest pewną niewiadomą, bo to jest początek sezonu. Im bliżej finału tym oczywiście forma uczestników będzie wyższa. Jednak sekcje, które poważnie traktują te zawody już przygotowują się do pierwszych eliminacji. Przykładem jest tu międzyuczelniana sekcja AZS Warszawa, która przebywa we włoskim Livigno. Po drugiej strony Harendy też są świetne warunki do trenowania. W chwili gdy rozmawiamy jeszcze nie ma na tyle śniegu, żeby na Harendzie zrobić zawody, ale mamy zapewnienie, że wszystko będzie przygotowane na czas – opowiada Rafał Jachimiak, wiceprezes AZS Warszawa i koordynator zawodów.

Całe zawody odbywać będą się w slalomie i slalomie gigancie. Pierwszy etap rozegrany zostanie już 19 grudnia na zakopiańskiej Harendzie. Następnie na narciarzy czekać będzie Szczawnica, Czarna Góra, Zawoja i Krynica. Finał cyklu zaplanowany jest na 3 marca we wspomnianej już Szczawnicy. Będzie to zarazem początek alpejskiego festiwalu w skład którego wejdą slalom równoległy i team event. Wszystko zakończą Akademickie Mistrzostwa Polski w narciarstwie (5-8 marca).

Po pierwszym etapie na najlepszych debiutantów w klasyfikacji łącznej dwuboju, czeka atrakcyjna nagroda. Jest to narciarska “guma” w barwach AZS Winter Cup. Dzięki niej będą oni lepiej rozpoznawalni na stoku w kolejnych rundach. W zeszłym sezonie nagroda trafiła pod najlepszy możliwy adres, co pokazała Julia Włodarczyk z AWF Katowice. Narciarka zwyciężyła na Harendzie w slalomie kobiet, a w slalomie gigancie była druga. Na koniec sezonu okazała się najlepsza w klasyfikacji generalnej obu konkurencji.

– Pierwszy etap na Harendzie wspominam z wielkim uśmiechem na twarzy. Super było zobaczyć po długiej przerwy wszystkie znajome twarze. Nie miałam większych oczekiwań i niestety nie udało mi się potrenować przed tymi zawodami, więc byłam miło zaskoczona, że tak dobrze sobie poradziłam. W tym roku praca i obowiązki trochę mnie ograniczają. Mam nadzieję, że uda mi się wystartować chociaż w jednej edycji. Z wielkim smutkiem muszę przyznać, że obrona tytułu w tym sezonie nie będzie możliwa – mówi Julia Włodarczyk.

Na zwycięzców zawodów finałowych w klasyfikacji łącznej w slalomie i slalomie gigancie czeka atrakcyjna nagroda – samochód Toyota, który będzie można użytkować przez trzy miesiące. W ubiegłym sezonie w decydujących przejazdach rozgrywanych na Palenicy zwyciężyli Antoni Szczepanik (Politechnika Warszawska) i Sabina Majerczyk (PPUZ Nowy Targ). Żeby mieć szansę na to wyróżnienie najpierw trzeba się jednak zgłosić. Rejestracja do pierwszego etapu trwa do 15 grudnia.

Uczestniczyć w zawodach AZS Winter Cup mogą członkowie AZS, bez względu na inną przynależność klubową. Startować mogą studenci, uczestnicy studiów doktorskich i etatowi pracownicy uczelni. Do udziału w zawodach finałowych uprawionych będzie 40 najlepszych kobiet i 60 najlepszych mężczyzn, według rankingu po zakończeniu zawodów eliminacyjnych.

Organizatorem cyklu AZS Winter Cup jest AZS Warszawa. Partnerami wydarzenia jest  Ministerstwo Sportu i Turystyki, m.st Warszawa, Nordica, UYN, Toyota W&J Wiśniewski, Snow and More Magazyn.

Test: Robert Zakrzewski
Foto: Michał Szypliński

Strona zawodów: https://wintercup.pl/