Siatkarze AWF-u zagrają w finale przy Marymonckiej
nsw-5g3e3zpjeuz9o1ij0b6mi1dj4lfmg2b1hisyh3g2lqzqe-k3efbz4s9bh4z205w-rbkfx3qeuapqrfuljj28fg6d6sa5p1lhmdw5fylqx4j30b4hs57-tykgqhz9koa5
20415
post-template-default,single,single-post,postid-20415,single-format-standard,bridge-core-3.1.6,tribe-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-30.4.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.5,vc_non_responsive,elementor-default,elementor-kit-22119

Własny parkiet w tym meczu nie okazał się atutem. W spotkaniu półfinałowym Akademickich Mistrzostw Warszawy siatkarze Politechniki ulegli zespołowi AWF-u 1:3. Tym samym drużyna z Bielan będzie miała szansę zagrać przed własną publicznością o złoto. Ich rywalami będzie Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie.

Runda zasadnicza I ligi siatkówki mężczyzn dobiegła końca i przyszedł czas na rundę finałową, która wyłoni medalistów obecnego sezonu. Zanim jednak rozegrane będą mecze o III i I miejsce trzeba było rozstrzygnąć było mecze półfinałowe.  We wtorek w hali przy ul. Waryńskiego Politechnika Warszawska zmierzyła się z zespołem Akademii Wychowania Fizycznego. Natomiast w drugim półfinale MANS zmierzył się z Uczelnią Łazarskiego. W obu przypadkach nie brakowało emocji.

W meczu między Politechniką a warszawskim AWF-em ciężko było wskazać, która z drużyn dominowała na parkiecie. Jednak to drużyna z Marymontu wykorzystała swoje szanse. Pierwszy set był pokazem siły Inżynierów, którzy w tej partii popełniali bardzo mało błędów. Dodatkowo dobra dyspozycja Przemysława Kowalskiego pozwoliła zbudować im przewagę punktową wynosząca aż 11:6.

Zawodnicy trenera Michała Chydzyńskiego prezentowali siatkówkę na dobrym poziomie co odzwierciedla wynik wynoszący 20:11. W końcówce seta siatkarze AWF-u skutecznie zaczęli grać blokiem, a po stronie zawodników Politechniki zaczęły wkradać się drobne błędy. Nie miały one jednak wpływu na końcowy rezultat tego seta. Politechnika wygrała go 25:19.

W drugą partię siatkarze Politechniki weszli na fali dobrej gry, którą prezentowali we wcześniejszej części. Gospodarzom udało się zbudować przewagę pięciopunktową. Trener siatkarzy AWF-u zdecydował się wziąć czas, który okazał się skuteczny. Druga partia była bardzo zacięta, Politechnika często budowała przewagę dwupunktową, jednakże nie udało się jej powiększyć. Przy stanie 14:14 mecz zaczął układać się po myśli zawodników AWF, a na ich twarzach pojawiły się pierwsze uśmiechy. Zespołowi gości udało się wyjść na prowadzenie (16:14). Politechnika nie dawała jednak za wygraną i w końcowej fazie seta wynik na tablicy wynosił 20:20. W niej to siatkarze AWF okazali się lepsi odnosząc zwycięstwo 25:23.

Z perspektywy całego meczu trzecia część wydaje się kluczowa. Siatkarze Politechniki często budowali przewagę trzypunktową, a nawet odskakiwali od rywali na cztery oczka. AWF nie dawał za wygraną i gonił rywali. Tak jak to miało miejsce we wcześniejszym secie, końcówka seta okazała się być rozstrzygająca. Przy korzystnym wyniku 19:16 dla gospodarzy trener gości postanowił wziąć czas i tym razem również okazał się on być skuteczny. Problem ze skończeniem ataku miał zawodnik Politechniki- Marcin Gnatowski. Na tablicy widniał wynik 21:21, a kiedy siatkarzom AWF udało się odskoczyć na dwa kolejne oczka, trener Michał Chydzyński poprosił o czas. Gra na przewagi rozstrzygnęła ostatecznego zwycięzcę seta jakim została drużyna AWF (26:24).

Czwarty set był ostatnim w całym spotkaniu, a AWF wszedł w niego najlepiej jak tylko mógł. Skuteczne ataki oraz dwie trudne zagrywki Szymona Janusa i drużyna z Marymontu prowadziła już 4:0. Zawodnicy Politechniki wydali się być przytłoczeni wydarzeniami z trzeciego seta, gdzie mimo prowadzenia nie udało dowieźć się zwycięstwa do końca. W pewnym momencie AWF prowadził 8:3, ale zawodnicy Michała Chydzyńskiego wciąż walczyli na parkiecie i zniwelowali stratę do wyniku 8:10. Niestety mimo doprowadzenia do wyrównania 14:14, siatkarzom Politechniki nie udało się przełamać. Trener AWF po raz kolejny wziął czas, który okazał się być dobrym rozwiązaniem. AWF prowadzenia do końca seta zbudowanej przewagi nie oddał i wynikiem 25:20 wygrali czwartego seta. W tym momencie było już jasne, że siatkarze z Marymontu zagrają w finale rozgrywek.

Obydwa zespoły pokazały w tym meczu najlepszą możliwą siatkówkę, jednak to AWF w ostatecznym rozrachunku okazał się lepszy.

– Wydaje mi się, że o wygranej zadecydowała siła całej drużyny.  Zespołowi Politechniki zabrakło składności pod koniec setów i zawodnika, który mógłby przysłowiowe dwie ostatnie piłki skończyć jak i podnieść całą drużynę na duchu. To funkcjonowało natomiast w naszym zespole i mogło okazać się kluczowe w odniesieniu zwycięstwa.  Pierwszy set był bardzo dobry ze strony Politechniki,  dobrze skakali od bloku. Mieli nas dobrze rozpisanych taktycznie, był to nasz trzeci pojedynek w tym sezonie. Wróciliśmy jednak na właściwe tory i na dobre weszliśmy w ten mecz od drugiego seta – powiedział w pomeczowym wywiadzie zawodnik warszawskiego AWF-u, Maksymilian Werpachowski

Siatkarze Politechniki w pierwszej partii grali rewelacyjnie, jednakże w kolejnych partiach zaczęły się pojawiać błędy, które mogły mieć wpływ na końcowy rezultat.

– W pierwszym secie zagraliśmy bardzo dobrą siatkówkę. Zagrywka, wystawa, atak wszystkie te elementy działały perfekcyjnie. W drugiej partii moim zdaniem spadła skuteczność w zagrywce, pojawiały się błędy po naszej stronie, lepiej piłki przyjmowali zawodnicy z AWF-u. Grali szybciej, dokładniej i celniej. Z seta na set spadaliśmy poziomem i graliśmy coraz słabiej. Siatkarzom AWF-u wychodziło dzisiaj dosłownie wszystko, na przykład mieli piłkę sytuacyjną na siódmym metrze, zagrali agresywnym plasem i to wpadło w nasze boisko. Takie małe rzeczy działały również niekorzystnie na naszą psychikę – powiedział po meczu kapitan Politechniki Warszawskiej, Krzysztof Stępień.

W drugim meczu potrzebnych było aż pięć setów do wyłonienia finalisty. Ostatecznie to zawodnicy Menedżerskiej Akademii Nauk Stosowanych w Warszawie pokonali reprezentantów Uczelni Łazarskiego 3:2. Sytuacja zmieniła się tam jak w kalejdoskopie i pierwszego seta wygrał Łazarski (25:20), w drugim lepszy był MANS (25:20), a trzecim znów górą była Uczelnia Łazarskiego (25:20) po czym do remisu znów doprowadził MANS (25:19). O wszystkim rozstrzygnął tie-break wygrany przez gospodarzy 15:10.

Turniej finałowy odbędzie się w środę 12 kwietnia w hali LA warszawskiego AWF przy ul. Marymonckiej 34. Spotkanie o 3 miejsce pomiędzy Politechniką Warszawską i Uczelnią Łazarskiego rozpocznie się o godzinie 18:00.  Natomiast finał z udziałem Akademii Wychowania Fizycznego i Menedżerskiej Akademii Nauk Stosowanych w Warszawie zaplanowany jest na godzinę 20:00. Zapraszamy.

Tekst/foto: Korneliusz Zieliński

Politechnika Warszawska – Akademia Wychowania Fizycznego 1:3 ( 25:19, 23:25, 24:26, 20:25)
Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie – Uczelnia Łazarskiego 3:2 (20:25, 25:20,20:25. 25:19, 15:10)