Ścigali się w snowboardzie na gruncie współpracy
nsw-5g3e3zpjeuz9o1ij0b6mi1dj4lfmg2b1hisyh3g2lqzqe-k3efbz4s9bh4z205w-rbkfx3qeuapqrfuljj28fg6d6sa5p1lhmdw5fylqx4j30b4hs57-tykgqhz9koa5
17274
post-template-default,single,single-post,postid-17274,single-format-standard,bridge-core-3.1.8,tribe-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-theme-ver-30.5,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.6,vc_non_responsive,elementor-default,elementor-kit-22119

Ścigali się w snowboardzie na gruncie współpracy

Ścigali się w snowboardzie na gruncie współpracy

Chociaż Kazimierz Dolny nie przypominał zimowego kurortu, to właśnie tam zjechali miłośnicy snowboardu. Drugi raz z rzędu stacja Narciarska Kazimierz stała się areną wspólnych zmagań w ramach Akademickich Mistrzostw Warszawy oraz Akademickich Mistrzostw Województwa Lubelskiego w tej dyscyplinie sportu.

Mało kto kojarzy Kazimierz Dolny ze sportami zimowymi, ale miasto posiada jeden z najlepszych stoków w województwie lubelskim. Tylko 150 km od Warszawy, a także tuż przed rozpoczęciem igrzysk olimpijskich wystartowali tam miłośnicy jazdy na jednej desce, ale nie tylko. Dodatkowo lublinianie walczyli o medale w narciarstwie alpejskim.

Łącznie w rywalizacji snowboardowej w slalomie gigancie ścigało się blisko 40 osób z czego Warszawę reprezentowało 16 studentek i studentów z trzech uczelni – Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Warszawskiej i Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Po raz drugi z rzędu organizowane wspólnie zawody z AZS Lublin były okazją nie tylko do sportowej rywalizacji, ale i integracji (kolejność dowolna -red.)

Warunki nie rozpieszczały uczestników i po przymrozkach zastało tylko wspomnienie. Ci którzy już w środę opuszczali Warszawę żegnali ją w rzęsistym deszczu oraz z obawami o stan trasy. W dniu zawodów śniegu na stoku jednak nie zabrakło choć był on dość mokry i utrudniał szybką jazdę. Co jakiś czas pojawiały się też przelotne opady deszczu ze śniegiem i samego śniegu.

Po pierwszej serii w klasyfikacji AMWiM na prowadzeniu znaleźli się studenci Uniwersytetu Warszawskiego: Marta Olczak, która uzyskał wynik 29,09 i Piotr Korczyński z rezultatem 25,51. Nie oddali oni już prowadzenia do końca, choć odrobić straty próbowali ubiegłoroczni zwycięzcy: Matylda Starzyńska i Gabriel Seroczyński z SGGW.

Walka była zacięta, a jazda robiła się coraz trudniejsza. Czas tym razem nie był naszym sprzymierzeńcem i niektórzy zawodnicy i zawodniczki musieli powtarzać swoje przejazdy. Finał zmagań przebiegł już przy sztucznym oświetleniu co dodało tylko atmosfery zawodom.

– Śnieg może nie był wymarzony do ścigania, ale to i tak jest miła odmiana, bo ostatnio go w ogóle nie było. Nie będę więc tu narzekała. Ten stok nie jest może zbyt długi, ale widać było po koleżance z Lublina, że można powalczyć o dobre czasy. Dla to mnie to był pierwszy start w tym roku i takie przygotowanie do Akademickich Mistrzostw Polski. Planujemy z sekcją jeszcze jakiś wyjazd, żeby potrenować tuż przed samą imprezą – mówiła Marta Olczak.

– Warunki były ciężkie, ale wyrównane dla wszystkich. Cieszę się, że udało wygrać, bo decydowały setne sekundy. Myślę, że decydujący był pierwszy przejazd i to, że w drugim go nie pogorszyłem, bo czasy miałem bardzo zbliżone. Bardzo dobrze, że ta impreza odbyła się tu już drugi raz, bo widać, że współpraca się ugruntowała i możemy się ścigać. Dla nas to jest świetny test formy przed Akademickimi Mistrzostwami Polski w warunkach prawdziwej rywalizacji – dodał Piotr Korczyński.

Na koniec imprezy wyłoniono zwycięzców w klasyfikacji łącznej Akademickich Mistrzostw Województwa Lubelskiego i Akademickich Mistrzostw Warszawy. Pamiątkowe statuetki otrzymali Marta Rotko z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz wspomniany Piotr Korczyński z UW.

– Bardzo cieszę, się z wygranej, bo warunki nie były łatwe. Pierwszy mój przejazd był dużo lepszy, bo już przy sztucznym świetle lekko czułam zaburzony kontrast. Dziękuje za wsparcie na stoku. Snowboard trenuje praktycznie od dziecka. Najpierw trafiłam do AZS AWF Wrocław, a po przeprowadzce na studia do innego miasta dalej chce kontynuować przygodę z tą dyscypliną – powiedziała studentka stomatologii.

Akademickie Mistrzostwa Polski w snowboardzie odbędą się w dniach 3-6 marca w Szczawnicy na stoku Szafranówka. Natomiast kolejny zjazd na szczycie w Kazimierzu Dolnym dopiero za rok. Już czekamy.

Akademickie Mistrzostwa Warszawy i Mazowsza organizowane są przez AZS Warszawa. Patronem jest m.st Warszawa oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Autor: Robert Zakrzewski
Foto: Michał Wencek

AMWiM wyniki kobiet:
1 Marta Olczak (UW) 56,92
2 Matylda Starzyńska (SGGW) 59,59
3 Julia Oleksiuk (UW) 1:01,23

AMWiM wyniki mężczyzn
1 Piotr Korczyński (UW) 51,12
2 Konstanty Krzysztof Jonak (PW) 51,27
3 Krzysztof Orwaldi (UW) 51,44