Ruszył kolejny sezon Akademickich Mistrzostw Warszawy i Mazowsza
nsw-5g3e3zpjeuz9o1ij0b6mi1dj4lfmg2b1hisyh3g2lqzqe-k3efbz4s9bh4z205w-rbkfx3qeuapqrfuljj28fg6d6sa5p1lhmdw5fylqx4j30b4hs57-tykgqhz9koa5
13680
post-template-default,single,single-post,postid-13680,single-format-standard,bridge-core-3.1.5,tribe-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-30.3.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.5,vc_non_responsive,elementor-default,elementor-kit-22119

Jeszcze nie zdążyliśmy ochłonąć po zakończonych Akademickich Mistrzostwach Warszawy i Mazowsza, a już wystartował kolejny sezon – 2020/2021. Już od końca października swoje mecze rozgrywają piłkarze, a teraz do gry przystąpiły m.in. koszykarki i koszykarze.

W poniedziałkowy wieczór w hali przy ul. Marymonckiej zmierzyły się drużyny Akademii Wychowania Fizycznego i Politechniki Warszawskiej. Przed rokiem zawodniczki z Bielan zajęły trzecie miejsce w tabeli AMWiM, mając o jeden punkt więcej niż Inżynierki. Gospodynie spotkania po latach zdołały też awansować do finału Akademickich Mistrzostw Polski, w których zajęły pozycje 13-14. Wydawały się być faworytkami tego spotkania.

Zawodniczki AWF dominowały w każdym elemencie koszykarskiej sztuki. Były bardziej wybiegane, lepiej rzucały, broniły i zbierały. Efekt? Pierwsza kwarta zakończyła się ich przewagą 23:6. Choć Politechnika Warszawska walczyła, to nie mogła zdziałać wiele w tym meczu. Każdy błąd rywalek był bezlitośnie wykorzystywany. Na przerwę drużyny schodziły przy wyniku 44:11.

Zmiana stron nie zmieniła obrazu widowiska. Barierę 20 punktów inżynierki przekroczyły dopiero w czwartej kwarcie. Ostatecznie spotkanie zakończyło się wynikiem 84:23. Najwięcej punktów dla gospodyń zdobyły Aleksandra Nowicka i Aleksandra Szostakiewicz po 16.

– W minionym sezonie wygrałyśmy po wyrównanym meczu z dziewczynami i była obawa, że to może być również taki pojedynek na styku. Pokazałyśmy jednak duży charakter i wolę walki. Zagrałyśmy zespołowo, bardzo dobrze w obronie i to działało dobrze na naszą korzyść – mówiła po meczu Aleksandra Szostakiewicz.

W rywalizacji pań bierze udział sześć uczelni, a głównym kandydatem do wygranej i obrony tytułu jest drużyna Uniwersytetu Warszawskiego, mająca zespół występujący w I lidze seniorek.

Po chwili przerwy na parkiet wyszły drużyny męskie Akademii Wychowania Fizycznego i Uniwersytetu Warszawskiego. Mecz zapowiadał się na wyrównany, bo zespoły w ubiegłym sezonie sąsiadowały ze sobą w tabeli AMWiM. Gracze AWF zajęli piąte miejsce tuż przed UW.

Zgodnie z oczekiwaniami pierwsza kwarta była bardzo zacięta. Z jednej i z drugiej strony zdarzały się błędy, ale lepiej potrafili wykorzystać je goście, którzy po 10 minutach gry prowadzili 21:14. Pierwsza połowa meczu zakończyła się już 12. punktowym prowadzeniem uniwerku – 39:27.

W następnych kwartach Uniwersytet Warszawski powiększał przewagę, będąc lepiej zorganizowaną drużyną niż AWF. Dotyczyło to detali jak jednakowe stroje po więcej opracowanych schematów. Nie można było gospodarzom odmówić ambicji, oraz akcji meczu zakończonej efektownym wsadem.

Ostatecznie spotkanie zakończyło się wygraną Uniwersytetu Warszawskiego 74:54. Najwięcej punktów dla tej drużyny zdobył Kacper Mościcki.

– Mecz był bardzo zacięty z jednej i z drugiej strony. Popełnialiśmy pewne błędy, bo jak wiadomo jest teraz sytuacja pandemiczna i część zawodników musi przebywać w domach. Uważam, że jeszcze nie jesteśmy w pełni formy, ale daliśmy z siebie wszystko – ocenił Paweł Fic, gracz UW.

W zmaganiach koszykarzy startuje 10. uczelni wyższych. Jednym z faworytów jest Uczelnia Łazarskiego, która broni tytułu zdobytego przed rokiem. W swoim pierwszym meczu pokonali oni Polsko-Japońską Akademię Technik Komputerowych 88:70.

Cała rywalizacja trwać będzie do końca czerwca i toczy się w 32 dyscyplinach od aerobiku sportowego do żeglarstwa. Akademickie Mistrzostwa Warszawy i Mazowsza są jednocześnie eliminacjami do Akademickich Mistrzostw Polski.

Organizatorem Akademickich Mistrzostw Warszawy i Mazowsza jest AZS Warszawa. Projekt współfinansowany przez m.st. Warszawa oraz Ministerstwo Sportu.

Autor: Robert Zakrzewski