RUNbertów porywał, ale tłumy
nsw-5g3e3zpjeuz9o1ij0b6mi1dj4lfmg2b1hisyh3g2lqzqe-k3efbz4s9bh4z205w-rbkfx3qeuapqrfuljj28fg6d6sa5p1lhmdw5fylqx4j30b4hs57-tykgqhz9koa5
21203
post-template-default,single,single-post,postid-21203,single-format-standard,bridge-core-3.1.7,tribe-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-theme-ver-30.4.2,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.6,vc_non_responsive,elementor-default,elementor-kit-22119

RUNbertów porywał, ale tłumy

RUNbertów porywał, ale tłumy

Nawet mocne porywy wiatru nie przeszkodziły uczestnikom XI Biegu Rembertowa – RUNbertów stworzyć porywającego widowiska. Przy silnych podmuchach powietrza nie było łatwo o rekordy życiowe, ale biegacze i biegaczki dawali z siebie wszystko.

W sobotę 7 października żółta fala biegaczy i biegaczek wylała się na kręte uliczki Rembertowa. W imprezie łącznie wzięło udział prawie 550 osób, z czego 353 wystartowały w biegu głównym na dystansie 5 km. Biorąc pod uwagę dużą liczbę wydarzeń biegowych rozgrywanych w weekend w samej tylko Warszawie organizatorzy mogą być zadowoleni z frekwencji.

Po raz kolejny start i meta biegu znajdowały się na placu apelowym Akademii Sztuki Wojennej. Następnie wybiegano przez bramę główną uczelni i podążano al. gen. Antoniego Chruściela „Montera”. Biegacze skręcali w ul. Bombardierów, ul. Zawodową, ul. Kadrową i podążali do ul. Jerzego i dalej ul. Pacholęcą, meldując się ponownie na placu apelowym. Walczących z czasem i wiatrem zagrzewali nieliczni kibice oraz wolontariusze.

Najszybciej  5 km trasę pokonał Patryk Drężek, który uzyskał czas 15:54 i na mecie wyprzedził Błażeja Ciżyńskiego z AZS Akademii Sztuki Wojskowej w Dęblinie (16:21). Trzeci był Krzysztof Bartoś z AZS Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego z wynikiem 16:49.

– Warunki były wymagające, ale tego można było się spodziewać od kilku dni. Wiało około 30 km na godzinę a to już dużo, a jeszcze jak wiatr tak kręci to nie pomaga. Pierwszy kilometr zacząłem spokojnie, tak żeby zobaczyć jak będzie wyglądała sytuacja. Miałem już sporą przewagę i uznałem że nie ma co piłować, bo na życiówkę nie miałem szans. Trasę znałem, bo biegłem tu już rok temu i oceniam ją na plus. Zakręty które tu są nie są ostre i cały czas coś dzieje i można spokojnie biec – powiedział po biegu Patryk Drężek.

Wśród pań najlepsza okazała się Małgorzata Gaszewska, która pokonała dystans w 18:49. Druga była Julia Szymkiewicz z czasem 19:09, a trzecia Julia Zawadzka z AZS Uniwersytetu Warszawskiego (19:14).

W klasyfikacji drużynowej zwyciężyli biegacze i biegaczki 3T Białystok z łącznym rezultatem 53:03, którzy wyprzedzili ubiegłorocznych triumfatorów z AZS Uniwersytetu Warszawskiego. Z dobrej strony zaprezentowała się też grupa biegowo-towarzyska AZS Warszawa i Przyjaciele trafiając w samą dziesiątkę klasyfikacji drużynowej. Natomiast najszybszymi mieszkańcami Rembertowa zostali Mariusz Milewski (18:47) i Marlena Kostecka (20:28).

Wyróżniono też najlepszych studentów i pracowników Akademii Sztuki Wojennej, pracowników służb mundurowych a także wręczono statuetki Akademickich Mistrzostw Warszawy i Mazowsza.

– Wygrałam w kategorii studentek Akademii Sztuki Wojennej i jestem z tego bardzo zadowolona. Bieg bardzo dobrze mi poszedł, a atmosfera była super. Miałam czas 22:18 i to jest bardzo blisko mojej życiówki, więc nie mogę narzekać. Biegłam tu pierwszy raz, ale na pewno nieostatni. Informację o biegu zobaczyłam na stronie swojej uczelni i od razu się zapisałam – mówiła Magdalena Ciepińska, która oprócz zwycięstwa w kategorii studentek ASzWoj, była też trzecia w klasyfikacji mieszkanek Rembertowa.

Zanim rozegrano bieg główny w ruch poszły maskotki podczas miniRunbertowa. Młodzi adepci i adeptki startowali seriami podzieleni na cztery kategorie wiekowe od rocznika 2017 i młodszych aż do rocznika 2011-2012. Do pokonania czekały na nich dystanse 100 i 450 m wyznaczone wokół placu apelowego.

Nie brakowało zawrotnych szybkości, zaciętej rywalizacji, ale także dużo zabawy i uśmiechu. Dla najlepszych przygotowano statuetki. Najważniejsze jest jednak to ilu z tych młodych biegaczy i biegaczek złapie bakcyla i za kilka lat spotkamy się z nimi podczas biegu głównego.

Po biegu na uczestników czekały medale i owoce oraz wojskowa grochówka. Biegaczy zagrzewał burmistrz Rembertowa Maciej Iwanicki, a jego zastępca – Aleksander Lesiński, i prorektor Akademii Sztuki Wojennej – płk prof. dr hab. Leszek Elak sami też wystartowali na 5 km trasie.

Organizatorem wydarzenia był AZS Warszawa. Projekt współfinansowany ze środków Urzędu Dzielnicy Rembertów. Partnerzy: Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie, Rembertów Team, Biegnij Zwierzu, Print Plus, DMX Komputery, Selgros Cash and Carry, Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa.

XI Runbertów – klasyfikacja:

Mężczyzn
1. Patryk Drążek (15:54)
2. Błażej Ciżyński (16:21)
3. Krzysztof Bartoś (16:49)
4. Piotr Stasiowski (17:10)
5. Mateusz Kalbarczyk (17:12)

Kobiet
1. Małgorzata Gaszewska (18:49)
2. Julia Szymkiewicz (19:09)
3. Julia Zawadzka (19:14)
4. Monika Bytner-Kwiatkowska (19:38)
5. Julia Kużelewska (19:54)

txt: Robert Zakrzewski
foto: Marcin Klimczak