04 lis Przed nami moc emocji na ergometrach
Zwykle ergometr wioślarski kojarzy się z treningami i sposobem na utrzymanie formy, jest to jednak też świetna forma rywalizacji. Przekonają o tym uczestnicy Akademickich Mistrzostw Polski w swoistym “wiosłowaniu na sucho”. Zawody po raz kolejny odbędą się Warszawie i to już w najbliższy weekend.
Chęć udziału w imprezie wyraziło blisko 340 zawodniczek i zawodników reprezentujących 36 uczelni co oznacza, że obsada będzie znacznie mniejsza niż przed rokiem. Walka o medale toczona będzie w dwóch kategoriach wagowych: lekkiej i normalnej, niezależnie dla kobiet i mężczyzn, a wszystko rozegra się na terenie Centrum Sportu i Rekreacji Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Banacha 2a.
Zawody przeprowadzone będą z zachowaniem obowiązujących zasad bezpieczeństwa i bez udziału kibiców. W hali uczestnicy będą musieli poruszać się z zachowaniem dystansu oraz w maseczkach. Wyjątkiem jest czas rozgrzewki i oczywiście sam start. Dekoracja zwycięzców odbędzie się na zewnątrz.
– Staramy się przeprowadzić zawody z obowiązującymi obostrzeniami i umożliwić studentom rywalizację, tak żeby wyłonić tych najlepszych. Czujemy jednak niepewność, bo na wiele rzeczy nie mamy wpływu. Jest to duże przedsięwzięcie mimo, że liczba uczestników jest prawie o połowa mniejsza. Musimy zadbać o wiele rzeczy, tak żeby wszyscy byli bezpieczni – mówi Rafał Jachimiak, dyrektor biura AZS Warszawa.
W Polsce ergometr wioślarski należy do jednych z najpopularniejszych konkurencji w środowisku akademickim. Skąd ten fenomen?
– Nie każdy ma dostęp do sprzętu czy akwenu, tak żeby trenować wioślarstwo. A na świecie to jest chyba najbardziej utożsamiana dyscyplina ze sportem akademickim. Ergometr jest tego namiastką i może być uprawiana przez osoby, które nie startowały na wodzie. Dwa lata temu Kamil Tchorzewski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie wyśrubował rekord AMP-ów w ergometrze (2:45.1), a on nigdy nie wiosłował, tylko związany był zawsze z ergometrem – wyjaśnia organizator imprezy.
Uczestnicy Akademickich Mistrzostw Polski rywalizować będą według deklarowanych czasów z podziałem na kilka serii. Jednocześnie ścigać będą się na 20 maszynach. Każdy do pokonania będzie miał 1000 metrów, czyli dystans o połowę krótszy niż podczas mistrzostw kraju seniorów. W zeszłym roku najlepszym „przepłynięcie” wspomnianego dystansu zajęło od 2 min. 44 sek. wśród mężczyzn do 3 min. i 21 sekund wśród kobiet. O wszystkim decyduje jeden wyścig.
Zdaniem Joanny Dorociak, która w 2018 roku zdobyła złoto Akademickich Mistrzostw Polski w wadze lekkiej, na tak krótkim odcinku nie ma miejsca na błędy.
– Na dystansie akademickim główne znaczenie ma siła i wytrenowanie fizyczne. Od początku trzeba ruszyć bardzo mocno, bo nie ma czasu na rozkładanie sił w torze. Nieco inaczej jest podczas Mistrzostw Polski seniorów, bo wtedy do pokonania jest 2000 m, a wysiłek trwa około 7 minut. To jest jeden wyścig i trzeba pójść na maksa. Ponieważ wysiłek jest krótki, trzeba wcześniej rozgrzać dobrze mięśnie. Nie ma też takiej zależności, że dobrzy wioślarze będą mieli najlepszy wynik na ergometrze. Ale jest dużo przypadków, że jak ktoś wygrywał na ergometrze, to później niezbyt radził sobie na torze regatowym. W wioślarstwie nie chodzi tylko o siłę, ale też o wyczucie wody – powiedziała wicemistrzyni Europy z 2018 w dwójce podwójnej.
Złotego medalu wśród pań chcą z pewnością bronić reprezentantki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Powtórzyć swój sukces zapewne będzie chciała też Maria Wolna z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej, która przed rokiem była najlepsza w wadze normalnej. Na liście startowej brakuje przedstawicieli Akademii Leona Koźmińskiego, którzy w poprzednim sezonie wygrali klasyfikację drużynową mężczyzn.
Akademickie Mistrzostwa Polski rozegrane zostaną w dniach 7 i 8 listopada. W sobotę odbędzie się weryfikacja. Natomiast w niedzielę już po ważeniu zawodnicy wejdą na halę. Zmagania ruszają o godzinie 10 od rywalizacji w kategorii lekkiej kobiet i mężczyzn.
Organizatorem Akademickich Mistrzostw Polski w ergometrze wioślarskim jest AZS Warszawa. Głównym sponsorem imprezy jest GRUPA LOTOS. Impreza dofinansowana przez Ministerstwo Sportu. Partnerami wydarzenia są także: m.st. Warszawa oraz Aktywna Warszawa i Uniwersytet Warszawski. Patronat mediany: Radio Eska, Onet i Przegląd Sportowy.
Autor : Robert Zakrzewski