Politechnika kończy swoją serię, ale wygrana pozostaje w Gdańsku
nsw-5g3e3zpjeuz9o1ij0b6mi1dj4lfmg2b1hisyh3g2lqzqe-k3efbz4s9bh4z205w-rbkfx3qeuapqrfuljj28fg6d6sa5p1lhmdw5fylqx4j30b4hs57-tykgqhz9koa5
24226
post-template-default,single,single-post,postid-24226,single-format-standard,bridge-core-3.1.8,tribe-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-theme-ver-30.5,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.6,vc_non_responsive,elementor-default,elementor-kit-22119

Politechnika kończy swoją serię, ale wygrana pozostaje w Gdańsku

Politechnika kończy swoją serię, ale wygrana pozostaje w Gdańsku

To koniec długiej sagi żeglarzy Politechniki Gdańskiej. W klasyfikacji generalnej Akademickich Mistrzostw Polski w żeglarskiej klasie omega zwyciężyli reprezentanci Uniwersytetu Gdańskiego. Wśród sterników wygrała Katarzyna Herc z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.  

Po raz kolejny na wodach jeziorach Niegocin stoczyła się bitwa o medale Akademickich Mistrzostw Polski. W okolice ośrodka COSA Wilkasy stawiło się blisko 90 jachtów z 36 szkół wyższych. Regaty trwały od wtorku do czwartku i były podzielone na wyścigi eliminacyjne i finałowe. Uczestnicy ścigali się w klasie omega standard.

Warunki dyktowała pogoda i pierwszego dnia zdołano rozegrać jedynie dwa wyścigi. To jednak i tak lepiej niż przed rokiem, kiedy flauta sprawiła, że na inaugurację regat nie odbył się żaden start. Po dwóch seriach eliminacyjnych wyłoniona została flota złota walcząca o najważniejsze medale i flota srebrna ubiegająca się o dalsze lokaty.

Sytuacja na wodzie drugiego dnia była już znacznie lepsza, co wykorzystano niemal do maksimum, przeprowadzając aż sześć startów. Trzeciego i ostatniego dnia wiatr znów zelżał, ale nie opadły emocje finałowe. Odbyły się tylko dwa wyścigi z zaplanowanych trzech, które wpłynęły na zwycięstwo w klasyfikacji sterników.

Przez niemal całe regaty wysoki poziom zaprezentowała osada Politechniki Gdańskiej ze sternikiem Patrykiem Kosmalskim oraz załogą Tomaszem Lewandowskim i Karoliną Żurek. Ubiegłoroczni srebrni medaliści AMP ostatniego dnia stracili jednak prowadzenie.

Akademickie Mistrzostw, a raczej liderek, objęła załoga Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego ze sterniczką Katarzyna Harc (płynęła z Hanną Dzik i Magdaleną Placzke). Gdańszczanki ostatecznie o dwa punkty wyprzedziły swoich lokalnych rywali i wygrały regaty. Najstarsi uczestnicy zawodów nie pamiętają, żeby żeńska załoga wygrała klasyfikację sterników.

– Za naszej kadencji nigdy nie wygrała tu żeńska załoga, ale może tak było kiedyś w przeszłości. Przyjechałyśmy tu głównie po to, żeby się dobrze bawić i pływać, a całkiem nieźle nam to wychodziło. Starałyśmy się zawsze trzymać w czubie, miałyśmy bardzo stabilne lokaty i nie było żadnej odrzutki. Jesteśmy bardzo zmęczone ale też zadowolone. Od drugiego dnia zawodów wiatr był stabilniejszy i momentami nawet silny. Dawałyśmy z siebie wszystko na balaście i to dało efekt. Świętowanie na pewno jakieś będzie. Z Hanią to już pewnie koniec naszej przygody ze studiami i może to takie nasze pożegnanie z AMP. Nie chcemy niczego jeszcze deklarować, ale liczymy że Magda jeszcze przejmie pałeczkę – mówiła zwycięska załoga, która dziękowała też osobom przygotowującym jacht do zawodów.

Drugie miejsce w klasyfikacji sterników zajął wspomniany Patryk Kosmalski, który zaliczył jeden falstart, a trzecia była ekipa Uniwersytetu Gdańskiego prowadzona przez Tytusa Butkowskiego. Natomiast broniący tytułu Kacper Paszke (AWFiS Gdańsk) uplasował się dopiero na 10. pozycji. Wpływ na to z pewnością miały falstarty w dwóch wyścigach popełnione drugiego dnia rywalizacji.

W klasyfikacji drużynowej uczelni wszyscy spodziewali się jedenastej wygranej z rzędu Politechniki Gdańskiej. Inżynierowie tym razem musieli jednak ustąpić pola swoim kolegom z Uniwersytetu Gdańskiego, których załogi zajęły miejsca trzecie i szóste. Podium uzupełnił Gdański Uniwersytet Medyczny, a tuż za nim była Politechnika Warszawska. Tym samym zakończyła się jedna z najdłuższych serii w historii Akademickich Mistrzostw Polski, ale wygrana pozostaje w Gdańsku.

Upamiętniając dawne gwiazdy AZS, wręczono memoriałowe nagrody im. Adama Wolffa dla najlepszego sternika i najlepszej sterniczki. Wyróżnienie otrzymali Katarzyna Herc i Patryk Kosmalski.

Organizatorem wydarzenia był AZS Warszawa. Partnerami byli Yamaha i Klasa Omega. Patronat honorowy nad imprezą objął Polski Związek Żeglarski.

Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

AMP 2024 w żeglarstwie – medaliści

Klasyfikacja sterników:
1. Katarzyna Harc – Hanna Dzik, Magdalena Placzke (GUMed Gdańsk)
2. Patryk Kosmalski – Tomasz Lewandowski, Karolina Żurek (PG Gdańsk)
3. Tytus Butowski – Michał Miler, Lidia Sulikowska, Mikołaj Chłopek (UG Gdańsk)

Klasyfikacja generalna uczelni:
1. Uniwersytet Gdański
2. Politechnika Gdańska
3. Gdański Uniwersytet Medyczny
4. Politechnika Warszawska

foto: Michał Szyplińki