Podwójna wygrana żeglarzy Politechniki Gdańskiej. Saga trwa 
nsw-5g3e3zpjeuz9o1ij0b6mi1dj4lfmg2b1hisyh3g2lqzqe-k3efbz4s9bh4z205w-rbkfx3qeuapqrfuljj28fg6d6sa5p1lhmdw5fylqx4j30b4hs57-tykgqhz9koa5
15389
post-template-default,single,single-post,postid-15389,single-format-standard,bridge-core-3.1.7,tribe-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-theme-ver-30.4.2,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.6,vc_non_responsive,elementor-default,elementor-kit-22119

Podwójna wygrana żeglarzy Politechniki Gdańskiej. Saga trwa 

Podwójna wygrana żeglarzy Politechniki Gdańskiej. Saga trwa 

Nie drugi, czy trzeci, ale już ósmy raz z rzędu Politechnika Gdańska zwyciężyła klasyfikację drużynową Akademickich Mistrzostw Polski w żeglarstwie w klasie Omega Standard. Indywidualnie do wygranej załogę inżynierów poprowadził dr inż. Marcin Styborski.

Dla niewprawnego oka był to zachwycający taniec żaglówek po spienionych wodach. Dla znawców walka o jak najlepsze miejsca i zacięta rywalizacja. Przez trzy dni na jeziorze Niegocin mimo zmiennych warunków nikt nie chciał wywieszać białej flagi. Czasem jedynie czerwoną, oznaczającą chęć zgłoszenia protestu.

W zmaganiach wzięły udział 74 załogi z 34 uczelni. Na początek zostały one podzielone na dwie grupy eliminacyjne, z których najlepsze utworzyły flotę złotą walczącą o medale i srebrną ubiegającą się już o dalsze miejsca. W środę po pięciu rozegranych wyścigach finałowych na prowadzenie wyszła załoga Politechniki Gdańskiej prowadzona przez Marcina Styborskiego. Inżynierowie wyprzedzali inną załogę pochodząca znad Wełtawy, czyli Uniwersytet Gdański ze sternikiem Łukasz Machowskim.

Trzeci dzień rywalizacji nie przyniósł zmiany na pozycja lidera. Warunki i chwilowy brak wiatru pozwoliły rozegrać dwa z zaplanowanych trzech wyścigów. Na prowadzeniu utrzymała się załoga Politechniki Gdańskiej, która swój sukces przypieczętowała wygraną w ostatnim starcie.

– Pierwszy wyścig nie był dla nas udany, bo ruszyliśmy ze złej strony. Byłem świadomy tego, że wiatr się skręca, ale myślałem że to chwilowa zmiana. Zajęliśmy 10 miejsce i walcząc o najwyższe lokaty to był bardzo słaby rezultat. W drugim starcie było już lepiej, bo prowadziliśmy od początku z czego jestem bardzo zadowolony i załoga również – ocenił Marcin Styborski, sternik Politechniki Gdańskiej i adiunkt na wydziale Instytut Matematyki Stosowanej.

Politechnika Gdańska nie miała sobie sobie równych, a drugie miejsce zajęła załoga ze sternikiem Aleksandrem Michalskim. Dało to inżynierom kolejną wygraną z rzędu w klasyfikacji drużynowej. Ich dobra passa trwa nieprzerwanie od 2014 roku.

– Poziom Akademickich Mistrzostw Polski jest wysoki i trzeba się do nich dobrze przygotować. Mam tu na myśli przygotowanie sprzętu, załogi, oraz nastawienie mentalne, a także logistyka. Tu duża rola naszego trenera Jakuba Pankowskiego, który czuwa nad tym wszystkim na długo przed rozpoczęciem imprezy. Myślę, że to jest recepta na sukces, plus ciężka praca którą wykonujemy cały rok – dodał Marcin Styborski.

Wśród sterniczek najlepsza okazała się Natalia Stawiarska, która poprowadziła Uniwersytet Medyczny w Łodzi do zajęcia 9. miejsca w klasyfikacji generalnej. To historyczny sukces dla reprezentantów tej uczelni.

– W zeszłym roku dostaliśmy się do złotej floty, ale ciągnęliśmy się z tyłu. W tym roku jesteśmy w pierwszej dziesiątce, więc regaty można uznać za udane. Mamy nową fenomenalną łódkę i pływa się na niej super szybko. Zgrana załoga też jest ważna, choć mieliśmy jednego chłopaka który pierwszy raz pływał na takiej łódce regatowej, ale szybko się zaaklimatyzował. Usłyszałam od osób z którymi się ścigałam, że byliśmy szybcy i ostrzy. To bardzo miłe – powiedziała Natalia Stawiarska.

Organizatorem wydarzenia jest AZS Warszawa. Akademickie Mistrzostwa Polski są współfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, a ich głównym sponsorem jest Grupa LOTOS S.A. Partnerem wydarzenia jest Polski Związek Żeglarski. Sponsorem nagród był Polar.

Klasyfikacja końcowa:

1. Marcin Styborski (Politechnika Gdańska): Dawid Płotka, Paweł Leksycki, Tomasz Klimczuk

2. Aleksander Michalski (Politechnika Gdańska): Jan Krasodomski, Jakub Padzik

3. Rafał Błażejczyk (Wojskowa Akademia Techniczna): Jacek Sajnóg, Karolina Skowrońska

Klasyfikacja drużynowa :

1 Politechnika Gdańska

2 Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie

3 Uniwersytet Gdański

4 Uniwersytet Warszawski

5 Warszawski Uniwersytet Medyczny

6 Politechnika Rzeszowska

7 Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku

8 Politechnika Wrocławska

9 Gdański Uniwersytet Medyczny

10 Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach