Plejada studentów z Warszawy na 31. Letnią Uniwersjadę
nsw-5g3e3zpjeuz9o1ij0b6mi1dj4lfmg2b1hisyh3g2lqzqe-k3efbz4s9bh4z205w-rbkfx3qeuapqrfuljj28fg6d6sa5p1lhmdw5fylqx4j30b4hs57-tykgqhz9koa5
20938
post-template-default,single,single-post,postid-20938,single-format-standard,bridge-core-3.1.8,tribe-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-theme-ver-30.5,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.8,vc_non_responsive,elementor-default,elementor-kit-22119

Plejada studentów z Warszawy na 31. Letnią Uniwersjadę

Plejada studentów z Warszawy na 31. Letnią Uniwersjadę

Niemal 200 osób liczy Akademicka Reprezentacja Polski, która weźmie udział w 31. Letniej Uniwersjadzie. W chińskim Chengdu nie zabraknie licznego grona studentów stołecznych uczelni i zawodników z warszawskich AZS-ów. Trzymamy kciuki.

Sztafeta z pochodnią światowych igrzysk uniwersyteckich odwiedza kolejne chińskie miasta i już wkrótce zawita do Chengu. Od 28 lipca do 8 sierpnia w stolicy prowincji Syczuan tysiące sportowców-studentów rywalizować będą w jednej z największych multidyscyplinarnych imprez świata. W 2015 roku podczas Uniwersjady w południowo koreańskim Gwangju brało udział udział ponad 12 tysięcy osób. Cztery lata później w Neapolu było już ich niemal połowę mniej. Jak będzie tym razem?

Do trzech razy sztuka – to powiedzenie idealnie pasuje do 31. Letniej Uniwersjady. Zawody pierwotnie miały odbyć się w 2021 roku, ale zostały przełożone z powodu zagrożenia epidemicznego. Nowym terminem było lato 2022. Planowana na przełom czerwca i lipca impreza również nie mogła się odbyć i przełożono ją na 2023 rok. Tym razem się udało i sportowcy z indeksem udadzą się do Państwa Środka.

Studentem nie jest się wiecznie i żeby część sportowców nie straciło możliwości udziału w Uniwersjadzie zrobiono ukłon w ich kierunku zwiększając limit wieku z 25 do 27 roku życia. W zawodach będą mogły wziąć też udział osoby, które uzyskały stopień naukowy w feralnych latach 2020, 2021 i 2022.

W tym gronie jest złota medalistka Uniwersjady z 2019 roku i absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego – Natalia Kochańska. Strzelczyni sportowa nie tak dawno zdobyła srebrny medal Igrzysk Europejskich i wywalczyła kwalifikację olimpijską do Paryża.

– Ani trochę się nie spodziewałam, że tak to wszystko się potoczy. Bardzo się cieszę, że jeszcze się “załapałam” na start w Uniwersjadzie, zwłaszcza że miałam tylko jedną okazję być na niej, i to jeszcze nie mieszkaliśmy wtedy w wiosce ze wszystkimi. Jeśli chodzi o samo strzelanie, to podchodzę do tego startu tak jak do każdego innego. Zrobię to co wytrenowałam i chcę dorzucić dobry wynik do swojego doświadczenia. Start na takiej imprezie to super doświadczenie sportowe, w szczególności kiedy na arenie międzynarodowej jeszcze nie jest się wyjadaczem. A nie jeden wyjadacz na pewno sam też chciałby jeszcze móc wystartować na tej imprezie – powiedziała Natalia Kochańska.

W licznej i silnej reprezentacji Polski znajdziemy 33 osoby związane ze stołecznymi uczelniami i klubami AZS. W tym gronie są dobrze znane nazwiska jak teakwondzistka – Patrycja Adamkiewicz, studentka AWF Warszawa i zawodniczka tamtejszego AZS. Zawodniczka ta na swoim koncie ma już udział w igrzyskach olimpijskich w Tokio oraz srebro i dwa brązowe medale zdobyte podczas Uniwersajd w Tajpej i Neapolu. W kolekcji brak jej już tylko złota.

Smak igrzysk olimpijskich zna też sprinterka Paulina Paluch, która w Tokio była w składzie sztafety 4×100 m. Zawodniczka AZS AWF Warszawa w tym sezonie ustanowiła rekord życiowy na 100 m (11.44) co pokazuje, że jest w wysokiej formie i z pewnością będzie chciała powalczyć o wysokie miejsce.

W kadrze znajdziemy wielu uczestników mistrzostw świata i Europy w kategoriach juniorów czy też młodzieżowców, ale dla większości będzie to pierwsza taka multidyscyplinarna impreza w karierze. Walka o wskaźniki była czasami bardzo zacięta jak w przypadku studentki SGGW – Aleksandry Płocińskiej, która na początku czerwca zdołała złamać barierę 4:10:00 w biegu na 1500 m. Później jeszcze poprawiła swój wynik i obecnie legitymuje się rekordem życiowym 4:08.31. W 2019 roku w Neapolu taki wynik na tym dystansie dałby jej złoty medal, jednak biegaczka podchodzi do tego ze spokojem.

– Moim docelowym dystansem jest 1500m i to do niego szykowałam się cały okres przygotowawczy i w nim czuję się najpewniej. Zrobienie minimum na 800 m było dla mnie bardzo dużym, ale oczywiście miłym, zaskoczeniem. Pokazuje to, że 1500 m może być jeszcze lepsze. Dlatego właśnie na tym dystansie chciałabym wystartować. Zdecydowanie nie patrzę na czasy z zeszłych lat. Bieg biegowi nie jest równy i ciężko cokolwiek przewidzieć, zwłaszcza, że poziom jest coraz wyższy. Biegi finałowe są zazwyczaj rozgrywane w wolnym tempie, a decydujące są ostatnie metry, więc ten wynik na nic nie wskazuje. Niesamowite uczucie znaleźć się w składzie reprezentacji. Jestem po prostu szczęśliwa, że ciężka praca którą wykonuje przynosi efekty. Mam nadzieję, że znajdę czas aby obejrzeć zmagania kolegów i koleżanek, ale oczywiście na początek pełne skupienie na swojej konkurencji – mówi Aleksandra Płocińska.

W Chengdu najliczniej reprezentowanymi spośród stołecznych uczelni będzie AWF Warszawa (Szymon Mazur – lekkoatletyka, Adrian Jaśkiewicz, Wiktoria Piotrowska – pływanie, Daria Skonieczna – szermierka, Patrycja Adamkiewicz, Łucja Oleszczuk, Łukasz Nowak – taekwondo) i WSEwS Warszawa (Łukasz Cimosz, Robert Cybulski – badminton, Kacper Szczurowski – judo, Dawid Piłat – lekkoatletyka, Paulina Krzysiek -tenis stołowy).

Akademicy ze stołecznych uczelni/klubów na 31. Letnią Uniwersjadę w Chengdu:

Badminton

Paulina Hankiewicz (SGTiH Vistula Warszawa, ABRM Warszawa)
Łukasz Cimosz (WSEwS Warszawa, Chojnik Jelenia Góra)
Robert Cybulski (WSEwS Warszawa, SKB Suwałki)

Judo

Kacper Szczurowski (+100 kg, WSEwS Warszawa, AZS Gliwice)

Koszykówka kobiet

Natalia Kurach (AEH Warszawa, Ślęza Wrocław)
Anna Pawłowska (UW Warszawa, Polonia Warszawa)

Lekkoatletyka

Weronika Bartnowska (200/400/4×400 m, WAT Warszawa, AZS AWF Warszawa)
Karolina Łozowska (400 m, WSEwS Warszawa, AZS AWF Warszawa)
Paulina Paluch (100 m, WSG Bydgoszcz, AZS AWF Warszawa)
Aleksandra Płocińska (800/1500 m, SGGW Warszawa, SRS Kondycja Piaseczno)
Izabela Smolińska (400 m ppł, SGGW Warszawa, RLTL Optima Radom)
Aleksandra Śmiech (młot,SGH Warszawa, Agros Zamość)
Julia Słocka (7-bój, UKSW Warszawa, AZS AWF Warszawa)

Krzysztof Kiljan (110 m ppł, UTH Warszawa, AZS AWF Warszawa)
Szymon Mazur (kula, AWF Warszawa, AZS AWF Warszawa)
Dawid Piłat (młot, WSEwS Warszawa, LKS Stal Mielec)

Łucznictwo

Kamila Napłoszek (klasyczny, WUM Warszawa, Stowarzyszenie Łuczniczy Marymont)
Piotr Starzycki (klasyczny, PJATK Warszawa, Stowarzyszenie Łuczniczy Marymont)

Pływanie

Wiktoria Piotrowska (50 m st. mot. / 100 m st. mot., AWF Warszawa, AZS AWF Warszawa)
Adrian Jaśkiewicz (100 m st. mot. /200 m st. mot, AWF Warszawa, UKS G-8 Bielany Warszawa)

Strzelectwo sportowe

Natalia Kochańska (karabin pneumatyczny 10 m 60 strz. / karabin dowolny 50 m, 3×40 strz., UW Warszawa, ZKS Gwardia Zielona Góra)
Oskar Miliwek (pistolet pneumatyczny 10 m, 60 strz. / pistolet szybkostrzelny 25 m, 60 strz., WSTiJO Warszawa, Zawisza Bydgoszcz)

Szermierka

Aleksandra Jeglińska (floret, CC Warszawa, AZS AWF Warszawa)
Klaudia Malgrem (szabla, CH Warszawa, KS Karabela)
Daria Skonieczna (szabla, AWF Warszawa, UKS Szabla Ząbki)
Dominika Wasilczuk (floret, UW Warszawa, AZS AWF Warszawa)
Piotr Szczepanik (szabla, PW Warszawa, MUKS Victor Warszawa)

Taekwondo

Patrycja Adamkiewicz (-57 kg, AWF Warszawa, AZS AWF Warszawa)
Łucja Oleszczuk (-53 kg, AWF Warszawa, AZS AWF Warszawa)
Julia Sereda (-62 kg, CH Warszawa, AZS AWF Warszawa)
Łukasz Nowak (-58 kg, AWF Warszawa, AZS AWF Warszawa)

Tenis stołowy

Paulina Krzysiek (WSEwS Warszawa, MUKS Start Nadarzyn)
Agata Zakrzewska (UW Warszawa, KTS Enea Siarkopol Tarnobrzeg)

Tekst: Robert Zakrzewski
Foto: Paweł Skraba