
16 maj Piłkarze wodni AZS UW mistrzami Polski. Czas na Ligę Mistrzów
Po 56 latach tytuł mistrza Polski w piłce wodnej wraca do Warszawy. Na kolejkę przed końcem rozgrywek pewny triumfu w ekstraklasie jest beniaminek AZS Uniwersytet Warszawski. Stołeczna drużyna sezon kończy w podwójnej koronie.
Już nikt nie jest jest w stanie odrobić straty do azetesiaków, którzy prowadzą w tabeli z dorobkiem 30 punktów. Do końca rozgrywek pozostała tylko jedna kolejka i dwumecz z Polonią Bytom. Obrońcy tytułu będący na drugiej lokacie mają w tej chwili siedem punktów straty do AZS UW, a do zdobycia zostało tylko sześć oczek.
Wydawało się, że to właśnie ostatnia seria spotkań rozgrywana w Bytomiu rozstrzygnie o losach tytułu. Jednak w sobotę Polonia zgubiła punkt wygrywając po karnych z ŁSTW OCMER Łódź. Tego samego dnia AZS UW pokonał na wyjeździe Waterpolo Poznań 17:10 i zgarnął komplet 3 punktów. W niedzielnych pojedynku AZS nie potknął się i wygrał w stolicy Wielkopolski niemal identycznym stosunkiem (17:11). Równy sezon zapewnił im złoty medal.
– Przed rundą rewanżową mówiłem moim zawodnikom, że drużyny z Łodzi albo Poznania urwą komuś punkty. Początkowo musiałem uspokoić nastroje w drużynie, bo chłopaki zaczęli się już cieszyć, ale my musieliśmy zagrać swoje mecze. Jechaliśmy po dwie wygrane i chcieliśmy wykonać swoją robotę. Braliśmy pod uwagę, że wyjedziemy z Poznania jako mistrzowie – powiedział Jakub Bednarek, trener AZS UW.
Sekcja piłki wodnej przy AZS Uniwersytecie Warszawskim założona została w 2013 roku z inicjatywy zawodników. Jak do tej pory największym sukcesem klubu był awans do ekstraklasy w sezonie 2019/2020 i zdobycie Pucharu Polski w styczniu 2021 roku. Teraz w pamiątkowej gablocie trzeba zdobić miejsce na medal za mistrzostwo Polski. Wodniacy mają ambitne plany i aby nie spoczęły na dnie potrzebują finansowego wsparcia.
– Pewnie po lekcję zgłosimy się do Ligi Mistrzów, ale żeby to zrobić potrzebujemy wsparcia ze strony sponsorów i miasta. Mamy plan na kilka lat, tak żeby drużyna rosła w siłę. Jednak do tego potrzebne są pieniądze i żeby mieć za co przygotować się do rozgrywek w wyższych klasach europejskich. Zrobiliśmy coś z niczego i mamy nadzieję, że to ktoś doceni. Nikt się nie spodziewał tego medalu oprócz nas – dodaje szkoleniowiec.
Piłka wodna to jedna z najstarszych drużynowych dyscyplin olimpijskich. Pierwsze mistrzostwa Polski zorganizowano w 1925 roku. Przed wojną duże sukcesy święciła sekcja AZS Warszawa. Obecnie w ekstraklasie gra 9 drużyn, które po pierwszej rundzie tworzą grupę mistrzowską i spadkową. Ostatni raz tytuł mistrza kraju w piłce wodnej dla Warszawy wywalczyła Legia w 1965 roku.
Autor: Robert Zakrzewski
Foto: Michał Żbikowski (InterPressPhoto)