Pierwsze ruchy AMP
nsw-5g3e3zpjeuz9o1ij0b6mi1dj4lfmg2b1hisyh3g2lqzqe-k3efbz4s9bh4z205w-rbkfx3qeuapqrfuljj28fg6d6sa5p1lhmdw5fylqx4j30b4hs57-tykgqhz9koa5
3975
post-template-default,single,single-post,postid-3975,single-format-standard,bridge-core-3.1.8,tribe-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-theme-ver-30.5,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.6,vc_non_responsive,elementor-default,elementor-kit-22119

Pierwsze ruchy AMP

Pierwsze ruchy AMP

W miniony weekend przeprowadzono Akademickie Mistrzostwa Polski w Szachach. Warszawskim reprezentacjom uczelnianym nie udało się zdobyć drużynowo miejsc na podium. Brązowy medal wywalczyła w rywalizacji pań Marta Bartel z Uniwersytetu Warszawskiego. Uniwersytet wypadł także najlepiej spośród wszystkich stołecznych ekip – 5. miejsce w klasyfikacji końcowej.

Nie pierwszy raz próby organizacji AMP-ów podjęła się drużyna Uniwersytetu Ekonomicznego ze stolicy Górnego Śląska. Ciekawą aczkolwiek niespodziewaną  okazała się lokalizacja imprezy – Ośrodek wypoczynkowym Orle Gniazdo w Hucisku na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Pierwsi studenci pojawili się już w czwartek wieczorem, aby przejść szybką aklimatyzacje i odpocząć przed wielką szachową bitwą. Wśród uczestników nie zabrakło wielu utytułowanych arcymistrzów szachowych z międzynarodowymi osiągnięciami. Interesująco zapowiadała się rywalizacją pomiędzy przedstawicielkami płci pięknej, gdzie trudno było wskazać główną faworytkę. Turniej indywidualny mężczyzn rozpoczął się od dużej niespodzianki. Rozstawiony z wysokim numerem startowym reprezentant gospodarzy, Dariusz Świercz (Uniwersytet Ekonomiczny Katowice) musiał uznać wyższość przeciwnika. W czasie trwania turnieju swoją przewagę nad rywalami systematycznie powiększał Maciej Klekowski (Akademia Górniczo-Hutnicza Kraków), który w finalnym rozrachunku po raz drugi w karierze sięgnął po tytuł Akademickiego Mistrza Polski. Dwa pozostałe krążki padły łupem studentów z Uniwersytetu Ekonomicznego z Poznania, srebro wywalczył Jacek Tomczak a brąz Kamil Dragun.

Kobieca rywalizacja nabrała rumieńców po siódmej rundzie, gdzie trzy panie oderwały się od peletonu i wiadomo było, że to pomiędzy nimi rozstrzygnie się walka o medale. Swoją fantastyczną dyspozycję udowodniła Karina Szczepkowska (UE Katowice), która z wynikiem 8,5/9 zdetronizowała rywalki. Drugie miejsce z punktową stratą do liderki zdobyła Klaudia Kulon (UE Poznań), a na najniższym stopniu podium stanęła Marta Bartel z Uniwersytetu Warszawskiego. Klekowski oraz Szczepkowska w związku z osiągniętymi wynikami zakwalifikowali się do Reprezentacji Polski na Akademickie Mistrzostwa Świata, które odbędą się w kwietniu w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Abu Dhabi.

Szachiści nie mieli wiele czasu na odpoczynek, gdyż zaraz po zakończeniu ostatniej rundy turnieju indywidualnego, rozpoczął się turniej zespołowy. Specjaliści w gronie faworytów wymieniali ekipy z Katowic, Poznania i Warszawy (UW), jednak turniej drużynowy rządzi się własnymi prawami.

Podziękowania należą się sponsorom za czynny udział w imprezie oraz pomoc, bez której Akademickie Mistrzostwa Polski nie osiągnęłyby takiego poziomu. Wyrazy wdzięczności kierujemy do Ministerstwa Sportu i Turystyki, Akademickiego Związku Sportowego oraz przedstawicieli miasta Zawiercie.

Medaliści AMP 2016 w Szachach:

Kobiety:

1. Karina Szczepkowska-Horowska (Uniwersytet Ekonomiczny Katowice)
2. Klaudia Kulon (Uniwersytet Ekonomiczny Poznań)
3. Marta Bartel (Uniwersytet Warszawski)

Mężczyźni:

1 Maciej Klekowski (Akademia Górniczo-Hutnicza Kraków)
2. Jacek Tomczak (Uniwersytet Ekonomiczny Poznań)
3. Kamil Dragun (Uniwersytet Ekonomiczny Poznań)

W turnieju drużynowym, po 9 rundach swoją dominację udowodniły najwyżej rozstawione ekipy, Uniwersytety Ekonomiczne z Katowic i Poznania. W bezpośrednim starciu pomiędzy tymi ekipami padł remis, a do mety Poznaniacy dotarli z punktem przewagi nad Katowicami. Trzecie miejsce wywalczyła drużyna Politechniki Wrocławskiej. Rozczarowaniem zakończył się start wielokrotnych Mistrzów Polski, Uniwersytetu Warszawskiego, którzy dopiero dzięki zwycięstwu awansowali do czołowej piątki imprezy. Pierwsze dwie drużyny uzyskały nominację do Akademickich Mistrzostw Europy w szachach, które odbędą się w roku 2017 w hiszpańskiej Maladze!

Podium drużynowe:

1. Uniwersytet Ekonomiczny Poznań 17 pkt.
2. Uniwersytet Ekonomiczny Katowice 16 pkt.
3. Politechnika Wrocławska 14 pkt.

Szczegółowe wyniki:

www.amp.katowice.pl oraz www.ampy.pl

Foto: AZS Uniwersytet Ekonomiczny Katowice

Tags:
,