OMDO weszło w nowy sezon
nsw-5g3e3zpjeuz9o1ij0b6mi1dj4lfmg2b1hisyh3g2lqzqe-k3efbz4s9bh4z205w-rbkfx3qeuapqrfuljj28fg6d6sa5p1lhmdw5fylqx4j30b4hs57-tykgqhz9koa5
18764
post-template-default,single,single-post,postid-18764,single-format-standard,bridge-core-3.1.6,tribe-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-30.4.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.5,vc_non_responsive,elementor-default,elementor-kit-22119

OMDO weszło w nowy sezon

OMDO weszło w nowy sezon

Dla jednych był to czas debiutów, dla innych czas powrotów, a dla wszystkich czas walki o jak najlepsze wyniki. Wystartował 12. sezon ogólnopolskich zawodów pływackich „Od Młodzika do Olimpijczyka”. Impreza odbyła się na pływalni Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

W sobotę blisko 700 młodych pływaków i pływaczek z 70 niemal klubów z całej Polski stawiło się na olimpijskim basenie przy ul. Trojdena. Choć za oknami polska złota jesień, to zawody były początkiem sezonu już zimowego. Uczestnicy spragnieni startów z chęcią przystąpili do rywalizacji. Nie zabrakło znajomych twarzy, ale też i debiutantów. Dla dzieci z rocznika 2014 była to pierwsza okazja do występu w popularnym cyklu.

Łącznie w rywalizacji brało udział sześć roczników podzielonych na dwa bloki (2012-2014, 2009-2011). Przez kilka godzin rozegrano 28 konkurencji wśród chłopców i dziewcząt: 50 m i 100 m stylem dowolnym, klasycznym, grzbietowym, motylkowym, zmiennym czy też 200 m zmiennym. Wszystko odbywało się na basenie krótkim.

Choć przygotowania do tego startu niektórzy mieli utrudnienie, to nie mogło ich zabraknąć w Warszawie.

– Powoli wchodzimy w sezon. My jesteśmy z Rawy Mazowieckiej i mieliśmy pewne problemy przez zamkniętą pływalnię. Wszystko przez prace konserwacyjne. Na treningi dojeżdżaliśmy 30 km, ale staraliśmy się to zrekompensować to treningami na lądzie. Ważne było jednak, żeby dzieciaki nie straciły czucia wody. OMDO to dla nas stały punkt zawodów i przyjeżdżamy tu od lat. Impreza bardzo nam się podoba, bo uczestnicy mają szansę sprawdzić się z rówieśnikami z całej Polski. Dzięki temu widać, gdzie się plasujemy na tle kraju – Piotr Zimecki, trener z klubu Raw-Swim.

Z bardzo dobrej strony zaprezentowała się Zofia Lepa z MKS Piaseczno, która wśród 8-latek wygrała w aż trzech konkurencjach: na 50 m stylem dowolnym (38.25), na 50 m stylem motylkowym (45.25) i 50 m stylem grzbietowym (44.81). Innym multimedalistą był 9-letni Filip Fąferek z MUKS Turek Pływa, który zdobył łącznie cztery medale, w tym złoto na 50 m stylem motylkowym (40.64). Wśród 11-latek przypomniała o sobie Ewa Leciejewska z UKS Fali Nieporęt, która wygrała na 100 m stylem dowolnym (1:04.29) i 100 m stylem grzbietowym (1:11.98).

– Płynęło mi się bardzo dobrze. Nieco już tęskniłam za tą imprezą, bo od ostatniego startu tu minęły 3 miesiące. Ze swoich wyników jestem zadowolona. Nie mam recepty na wygrywanie. Wszystko zależy od treningu – mówiła skromnie Ewa Leciejewska.

W otwarciu zawodów wzięła udział pływaczka AZS AWF Warszawa – Weronika Hallmann,  medalistka mistrz Polski i pucharu świata, która w tym sezonie będzie ambasadorką zawodów Od Młodzika do Olimpijczyka. Uczestników przywitał też prezes AZS Warszawa – prof. zw dr hab. Marek Konopczyński oraz sekretarz generalny AZS – Dariusz Piekut, czyli jeden z twórców akcji. Gościem drugiego bloku zawodów był rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego J.M. prof. dr hab. n med Zbigniew Gaciąg.

– To duża przyjemność gościć tyle młodych osób, które garną się do sportu. Staramy się być dobrym partnerem dla AZS i mam nadzieję, że to jest jedna z wielu edycji, która gościć będzie na naszym obiekcie. Mam nadzieję, że uda się spełnić założenie tego projektu i przygotować kolejnych olimpijczyków. Dodatkowo impreza jest też dla nas dobrą promocją uczelni. Mamy nadzieję, że wśród uczestników znajdą się nasi przyszli studenci – mówił rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Drugi etap akcji Od Młodzika do Olimpijczyka odbędzie się 19 listopada w Lublinie. Finał odbędzie się w połowie czerwca 2023 roku. Awans uzyskają najlepsi w danych konkurencjach według punktów FINA. Dodatkowo w tym roku najlepszy pływak i pływaczka całego cyklu w skali Rudolpha otrzymają stypendium w postaci udziału w obozie treningowym Radosława Kawęckiego. Tabele te uwzględniają wiek, płeć, dystans i styl.

Organizatorem zawodów Od Młodzika do Olimpijczyka jest AZS Warszawa. Partnerzy: Ministerstwo Sportu i Turystyki, m.st Warszawa, Miasto Lublin, AZS Lublin, Uniwersytet Warszawski, Warszawski Uniwersytet Medyczny, PZU, Dobra Drużyna PZU, Print Plus, Aqua-Sport.net

Txt: Robert Zakrzewski
Foto: Marcin Klimczak

Tags:
,