19 cze OMDO: WALCZYLI DO KOŃCA
Kilka długości basenu dzieliło uczestników akcji Od Młodzika do Olimpijczyka od zakończenia 13. edycji zawodów. W wielkim finale nie zabrakło emocji, dobrych wyników oraz statuetek.
Każdy finał ma to do siebie, że nie mogą w nim wystąpić wszyscy którzy chcą. W środę 19 czerwca na pływalni Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wystartowało 548 młodych pływaków i pływaczek z 87 klubów. Uczestnicy decydujących zawodów wyłonieni zostali na podstawie sześciu imprez eliminacyjnych. W każdej z konkurencji awans do finału uzyskała najlepsza dwudziestka według punktów FINA.
Dzień przed rozpoczęciem zawodów do kibiców dotarła radosna wiadomość, o tym że minimum olimpijskie na 800 m stylem dowolnym wypełnił Krzysztof Chmielewski, który w przeszłości brał udział w popularnym OMDO. Aktualni uczestnicy zawodów z roczników 2010-2015 póki co igrzyska oglądać będą przed telewizorami i na urządzeniach mobilnych. Większość z nich jednak również marzy o tym, by wziąć udział w najważniejszej sportowym wydarzeniu świata i zgodnie z nazwą akcji przemierzyć drogę “Od Młodzika do Olimpijczyka”.
Finał tradycyjnie rozpoczął się od rywalizacji sztafet 8×50 metrów na której w pierwszej zmianie płynąć musiał trener. Była to dobra okazja do integracji i zabawy. Wygrały ekipy LKS Opocznianka (4:27.50) oraz Fala Nieporęt (3:50.56) w starszej kategorii wiekowej. Na jednej ze zmian udało się wypatrzeć Aleksandrę Urbańczyk-Olejarczyk, olimpijkę z Rio de Janeiro i uczestniczkę mistrzostw świata oraz Europy.
– Uważam, że taka sztafeta to bardzo fajny pomysł. Jest to motywacja dla dzieciaków, które cały rok zdobywały punkty a teraz mogą pokazać się jako drużyna. Ja płynęłam w małym zastępstwie, ale znam się z tymi dziećmi bardzo dobrze, bo też razem trenujemy. Wiadomo, że przykład idzie z góry i trener jest takim przykładem do naśladowania. Na trenerach jest tu mała presja, żeby pokazać się z dobrej strony ale też mogą na żywo zobaczyć co trener potrafi – powiedziała Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk, płynącą w barwach Jedynki Łódź.
Punktację Rudolpha uwzględniającą najlepsze wyniki, bez podziału na wiek, zwyciężyło rodzeństwo Julia i Filip Fąferek z klubu Turekin Pływa. W nagrodę otrzymali oni wyjazd na obóz Kawęcki Swim Camp.
– Osiągnęliśmy to dzięki bardzo dobrym treningom i przykładaniu się do nich. Zawsze trzeba dawać z siebie 110 procent. Nigdy się nie poddajemy i walczymy do końca. Między nami jest jakaś rywalizacja na wyniki ale też zabawa – powiedzieli Julia i Filip.
Podczas finałowych zawodów najwięcej, bo po cztery medale zdobyły dwie uczestniczki: Zofia Lepa (MKS Piaseczno) oraz wspomniana Julia Fąferek. Bardzo wysoki poziom zaprezentowali uczestnicy 100 m stylem dowolnym roczniku 2010. Trzech uczestników zeszło poniżej minuty a wygrał Maciej Grzegorski (UKS Manta Warszawa Włochy) z wynikiem 56.41. Wśród dziewcząt wynik godny finału uzyskała Gabriela Bortlisz (UKP Warszawianka) zwyciężając 100 m stylem dowolnym z czasem 59.44.
W klasyfikacji medalowej zwyciężyło MKS Piaseczno mając na koncie 16 medali w tym 8 złotych, 2 srebrne i 6 brązowych. Drugi był Turekin Pływa z 10 medalami, a trzecia Fala Nieporęt z 8 krążkami. Na podium stawali reprezentanci 49 klubów.
Organizatorem wydarzenia jest AZS Warszawa. Projekt dofinansowany z Funduszu Prewencyjnego PZU. Partnerem jest Ministerstwo Sportu i Turystyki, Dobra Drużyna PZU, Print Plus, Aqua-Sport.net. Projekt współfiansowany ze środków m.st Warszawa.
Foto: Marcin Selerski