Od Lublina do finału OMDO
nsw-5g3e3zpjeuz9o1ij0b6mi1dj4lfmg2b1hisyh3g2lqzqe-k3efbz4s9bh4z205w-rbkfx3qeuapqrfuljj28fg6d6sa5p1lhmdw5fylqx4j30b4hs57-tykgqhz9koa5
18303
post-template-default,single,single-post,postid-18303,single-format-standard,bridge-core-3.1.8,tribe-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-theme-ver-30.5,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.6,vc_non_responsive,elementor-default,elementor-kit-22119

Od Lublina do finału OMDO

Od Lublina do finału OMDO

Nadchodzi koniec roku szkolnego i czas wyłonić najlepszych młodych pływaków uczestniczących w akcji „Od Młodzika do Olimpijczyka”. To już ostatnie metry 11 sezonu, który obfitował w wiele ciekawych wydarzeń. Wszyscy liczą na równie interesujące przypieczętowanie zawodów. 

Po sześciu etapach eliminacyjnych młodzi pływacy spotkają się 23 czerwca na terenie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Warszawie. Do rywalizacji dopuszczonych jest 455 zawodniczek i zawodników z 71 klubów. Dla niektórych to może być pierwszy tak duży finał w ich przygodzie z pływaniem, ale na pewno nie ostatni.

Zawody odbywają się w sześciu rocznikach od 2008 do 2013. W programie znajdą się  takie konkurencje jak 50 i 100 m stylem dowolnym, klasycznym, grzbietowym i motylkowym. Wszystko tradycyjnie rozpoczną sztafety 8×50 m stylem dowolnym w skład których musi wchodzić trener. Finał akcji jest jedynym etapem do którego nie można się zgłosić. W konkurencjach indywidualnych biorą udział wyłącznie najlepsi uczestnicy i uczestniczki wyłonieni na podstawie punktów FINA.

– Ten sezon zaczął się wyjątkowo, bo wystartowaliśmy na początku października prologiem w Lublinie. Tam może frekwencja nie była najwyższa, ale udało się zorganizować etap poza Warszawą. Chcielibyśmy to kontynuować i podróżować po innych miastach, tak żeby być bliżej uczestników.  Łącznie we wszystkich etapach wzięło udział ponad 4200 zawodniczek i zawodników, co uważam że jest bardzo dobrym wynikiem. Co ważne na trybuny wrócili też rodzice, którzy do tej pory imprezy oglądać mogli dzięki relacjom w internecie – mówi Piotr Żebrowski z AZS Warszawa, który jest koordynatorem zawodów.

Zwykle to uczestnicy OMDO otrzymują dyplomy i statuetki, ale pod koniec lutego cykl wygrał w Plebiscycie na Sportową Imprezę Roku, organizowanym przez miasto stołeczne Warszawę. Była to pierwsza wygrana wydarzenia pływackiego w historii tego konkursu. Wszystko dzięki wsparciu społeczności zajmującej się tą dyscypliną i czynnych zawodników.

Zawodników i olimpijczyków z Tokio nie zabrakło także wśród gości imprezy. We wspomnianym prologu młodych uczestników zagrzewała Laura Bernat, która nie tak dawno sama brała udział w OMDO i już przeszła swoją drogę do olimpijczyka. Na części  zawodów obecny był też trzykrotny olimpijczyk Radosław Kawęcki, który po zdobyciu medalu mistrzostw Europy musiał wykazać się też niezłą kondycją przy rozdawaniu autografów.

Początkowo finał zawodów Od Młodzika do Olimpijczyka miał odbyć się 11 czerwca, ale kolizja terminu z Międzywojewódzkimi Drużynowymi Mistrzostwami Polski do lat 13 sprawiła, że organizatorzy zdecydowali się zmienić datę decydujących zawodów. Ostatecznie uczestnicy spotkają się już w czwartek 23 czerwca. Otwarcie zawodów o godzinie 10.

Organizatorem akcji jest AZS Warszawa. Partnerami wydarzenia jest Ministerstwo Sportu i Turystyki, m.st Warszawa, Warszawski Uniwersytet Medyczny, PZU, Dobra Drużyna PZU, TYR Polska oraz Print Plus.

Autor: Robert Zakrzewski
Foto: Marcin Klimczak

Tags: