O rekordy i miejsca w finale  
nsw-5g3e3zpjeuz9o1ij0b6mi1dj4lfmg2b1hisyh3g2lqzqe-k3efbz4s9bh4z205w-rbkfx3qeuapqrfuljj28fg6d6sa5p1lhmdw5fylqx4j30b4hs57-tykgqhz9koa5
23931
post-template-default,single,single-post,postid-23931,single-format-standard,bridge-core-3.1.7,tribe-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-theme-ver-30.4.2,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.6,vc_non_responsive,elementor-default,elementor-kit-22119

O rekordy i miejsca w finale  

O rekordy i miejsca w finale  

Poziom zmagań staje się coraz wyższy, bo coraz bliższy jest też finał ogólnopolskiej akcji Od Młodzika do Olimpijczyka. Na pływalni Wodny Park Warszawianka rozegrano piąty i zarazem przedostatni etap zawodów eliminacyjnych.

Kibicie odliczają tygodnie do igrzysk olimpijskich w Paryżu, a sportowcy walczą o wypełnienie wskaźników.  Natomiast uczestnicy akcji Od Młodzika do Olimpijczyka ubiegają się o miejsce w swoim pierwszym wielkim finale, który zakończy sezon popularnego OMDO. Kto wie, czy w przyszłości nie zobaczymy ich na najważniejszej sportowej imprezie świata.

Przyszłe gwiazdy pływania zmierzyły się w sobotę 20 kwietnia na terenie Parku Wodnego Warszawianka. W zawodach mogły wziąć dzieci z roczników 2010-2015. Były to pierwsze zawody w tym sezonie rozgrywane na pływalni 50 metrowej i dla znacznej części był to też pierwszy sprawdzian na długim basenie w tym roku. W zawodach wzięło udział ponad 840 zawodników i zawodniczek z 78 klubów z całego kraju. Większość z nich wciąż walczy o swoje miejsca w finale.

– Dwa lata z rzędu udało nam się zdobyć złoto w sztafetach  i liczymy, że dobra passa nie minie i zbierzemy dobrą ekipę, a także indywidualnie powalczymy o wysokie miejsca w finale. Oczywiście w tych rocznikach nie można skreślać osób, które zajmują niższe miejsca i nie mają spektakularnych wyników, bo za 5-6 lat mogą się rozwinąć. Nie ma pewności, że ci którzy teraz błyszczą będą wielkimi sportowcami –  powiedział Bartosz Bogdanowicz, trener Juvenii iSwim Białystok.

Bardzo udane zawody zaliczyła 10 letnia Zofia Lepa z MKS Piaseczno, która zdobyła trzy złote medale i pobiła cztery rekordy życiowe. Młoda pływaczka była najlepsza na 50 m stylem dowolnym (33.16), 50 m stylem grzbietowym (39.08) oraz na 50 m stylem motylkowym (37.05), a także była druga na 50 m stylem klasycznym (44.05).

–  To były bardzo fajne zawody. Pierwszy raz startowałam w tym roku na pływalni 50 m i było trochę trudniej i dziwniej. Ja jestem dobra w nawrotach pod wodą, a tu nie mogłam tego robić. Najbardziej zadowolona jestem z kraula, a najtrudniej było w żabie. Jednak wszystkie moje wyniki to życiówki i na pewno będę chciała je jeszcze poprawić – mówiła Zofia Lepa.

W gronie multimedalistów ponownie znalazła się też 9 letnia Julia Fąferek (Turekin Pływa) oraz 10 letni Oskar Piłat (Sokół Rzeszów), którzy zdobyli po cztery złote medale. Startowali i wygrywali oni na 50 m stylem dowolnym, klasycznym, grzbietowym i motylkowym.

Najwięcej medali wywalczyli reprezentanci MKS Piaseczno, bo aż 18 w tym 9 złotych, 7 srebrnych i 2 brązowe. Drugie miejsce w klasyfikacji medalowej zajął Turekin Pływa z dorobkiem 9 medali w tym 6 złotych. Trzecia był Delfin Tarnobrzeg mając na koncie także 9 medali, ale o jeden złoty mniej niż pływacy z Turku. Na podium stawali młodzi pływacy i pływaczki z 51 klubów.

Ostatni już etap eliminacyjny odbędzie się 18 maja na pływalni CSR WUM. Finał cyklu odbędzie się niemal miesiąc później. Awans do decydujących zawodów w każdej konkurencji uzyska po 20 najlepszych osób na podstawie punktów FINA. W finale rozegrane będą też sztafety 8 x 50 m stylem dowolnym w składzie mieszanym.

Organizatorem zawodów jest Akademicki Związek Sportowy Warszawa. Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki i m.st. Warszawy. Partnerzy PZU, Dobra Drużyna PZU, Miasto Lublin, Park Wodny Warszawianka, aqua-sport.net, Print Plus.

Foto: Marcin Klimczak

 

Tags: