Nowa zawodniczka prowadzi koszykarki AWF do wygranej
nsw-5g3e3zpjeuz9o1ij0b6mi1dj4lfmg2b1hisyh3g2lqzqe-k3efbz4s9bh4z205w-rbkfx3qeuapqrfuljj28fg6d6sa5p1lhmdw5fylqx4j30b4hs57-tykgqhz9koa5
15026
post-template-default,single,single-post,postid-15026,single-format-standard,bridge-core-3.1.6,tribe-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-30.4.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.5,vc_non_responsive,elementor-default,elementor-kit-22119

Czy można wygrać, że bez żadnego wspólnego treningu? Okazuje się, że tak. Udowodniły to koszykarki Akademii Wychowania Fizycznego, które pokonały zawodniczki Uniwersytetu Warszawskiego 52:49 w meczu Akademickich Mistrzostw Warszawy i Mazowsza.

Po niemal miesięcznej przerwie do gry wróciły koszykarki rywalizujące w ramach ligi środowiskowej. We wtorkowe popołudnie w hali przy ul. Szturmowej faworytkami były gospodynie z UW, które w listopadzie zwyciężyły na parkiecie AWF (64:53). Teraz nadarzyła się okazja do rewanżu.

Początek meczu obfitował w kilka nieskutecznych prób z obu stron. Dopiero Zuzanna Wrzesień rzutem spod kosza dała prowadzenie uniwerkowi. Szybko jednak wyrównała Wiktoria Skuzińska – mająca za sobą kilka sezonów gry w 1 lidze, w drużynie AZS Uniwersytetu Warszawskiego. Gdy za trzy dla AWF podwyższyła Weronika Nowakowska było pewne, że będzie to ciekawy mecz.

W ostatniej minucie pierwszej kwarty sygnał do odrabiania strat dała jedna z czołowych zawodniczek ligowej drużyny AZS UW – Weronika Preihs. Dzięki dwóm kolejnym trafieniom za trzy punkty ustaliła rezultat na 13:11. Przy ostatnim rzucie piłka wpadła do siatki niemal równo z syreną.

– Obecnie jesteśmy po ligowym sezonie, więcej czasu spędzamy na siłowni i nasze nogi solidnie dostały. Dodatkowo nasze koleżanki z Polonii po super sezonie mają teraz wolne i ich nie ma teraz z nami. Zabrakło sił w końcówce, zawiodła skuteczność i obrona, ale spokojnie na półfinały Akademickich Mistrzostw Polski zdążymy odpocząć – mówiła z uśmiechem Weronika Preihs.

Chociaż koszykarki Uniwersytetu Warszawskiego na przerwę schodziły prowadząc trzema punktami, a w trzeciej kwarcie w pewnym momencie prowadziły już 37:27, to zawodniczki w zielonych strojach nie dawały za wygraną. Na 4 minuty przed końcem Aleksandra Szostakiewicz doprowadziła do remisu 44:44. Co prawda koszykarki UW objęły jeszcze dwupunktową przewagę, ale z rzutów osobistych wyrównała Kaja Grygiel.

Końcówka meczu była bardzo zacięta. Zwłaszcza po tym jak wspomniana Kaja Grygiel dała prowadzenie AWF 50:49 na 20 sekund przed końcem meczu. Rozgrywająca drużyny z Bielan występująca na co dzień w 1 ligowym zespole MKS Pruszków ustaliła rezultat spotkania po rzutach osobistych. Co ciekawe, był to jej pierwszy mecz w barwach stołecznych akademiczek.

– Z pewnością nie jesteśmy jeszcze zgrane z dziewczynami, bo to był mój pierwszy mecz dla AWF. Zupełnie nie wiedziałam jak to będzie, ale wyszło dobrze. Każda z nas występuje w jakimś klubie ligowym i ma pewne doświadczenie. Taka liga akademicka, to jest też fajna odskocznia od takich rozgrywek ligowych. Faktycznie zespół UW już prowadził sporo, ale nie przestałyśmy wierzyć w zwycięstwo. Konsekwentnie grałyśmy swoje i oddawałyśmy rzuty z wypracowanych pozycji – mówiła po meczu Kaja Grygiel.

Dla obu drużyn mecz był dobrym sprawdzianem przed półfinałem Akademickich Mistrzostw Polski, które odbędą się w połowie maja w Warszawie. Przypomnijmy, że rok temu podczas finału odbywającego się w Łodzi koszykarki Uniwersytetu Warszawskiego zdobyły brązowy medal. Natomiast reprezentantki Akademii Wychowania Fizycznego zajęły miejsca 13-14.

W tabeli Akademickich Mistrzostw Warszawy i Mazowsza prowadzą koszykarki AWF mając w dorobku sześć wygranych meczów. W środku tabeli plasuje się Uniwersytet Warszawski z trzema zwycięstwami na koncie, jednak mając mniej rozegranych spotkań.

Organizatorem Akademickich Mistrzostw Warszawy i Mazowsza jest AZS Warszawa. Projekt współfinansowany przez m.st Warszawa oraz Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Autor: Robert Zakrzewski