Nie dzielili się złotem             
nsw-5g3e3zpjeuz9o1ij0b6mi1dj4lfmg2b1hisyh3g2lqzqe-k3efbz4s9bh4z205w-rbkfx3qeuapqrfuljj28fg6d6sa5p1lhmdw5fylqx4j30b4hs57-tykgqhz9koa5
22892
post-template-default,single,single-post,postid-22892,single-format-standard,bridge-core-3.1.8,tribe-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-theme-ver-30.5,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.6,vc_non_responsive,elementor-default,elementor-kit-22119

Nie dzielili się złotem             

Nie dzielili się złotem             

Maja Chyla (UJ Kraków) i Bartłomiej Sanetra (AWF Katowice) to duet, który zgarnął dublet podczas Akademickich Mistrzostw Polski w narciarstwie alpejskim. W klasyfikacji drużynowej uczelni zwyciężyły studentki Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum i studenci Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.  

Zima wróciła na finał Akademickich Mistrzostw Polski w narciarstwie alpejskim. Świeży biały puch wyglądał ładnie na obrazkach, ale nie był tym na co zebrani liczyli. W ciągu trzech dni organizatorzy, a zwłaszcza uczestnicy, przeżyli różne pory roku. W trakcie eliminacji było raz deszczowo a raz ciepło i słonecznie. Ekipa dbająca o przygotowywanie trasy nie żałowała sił i środków, które miały związać resztki śniegu leżące na zakopiańskiej Harendzie. Trasa przeszła poważną próbę wytrzymałościową, bo w zawodach wzięło udział ponad 380 osób z 47 uczelni.

Rozstrzygnięcia zapadły w czwartek 7 marca. Tuż przed walką o medale do zimowej stolicy Polski wrócił śnieg i lekki mróz. Świeży puch nie zdążył jednak związać się z podłożem i trzeba było go odgarniać, co spowodowało przesunięcie godziny startu o kilkanaście minut. Ostatniego dnia w rywalizacji wzięło udział już tylko po 50 najlepszych narciarzy i narciarek, którzy przeszli gęste sito eliminacji.

W slalomie gigancie nie doszło do zmian na najwyższym miejscu podium w porównaniu z zeszłym rokiem. Wśród kobiet ponownie zwyciężyła Maja Chyla z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, która po pierwszym przyjeździe wypracowała znaczną przewagę. Ostatecznie Chyla po dwóch przejazdach uzyskała łączny czas 1:22.15. Dwie sekundy za nią uplasowała się Zuzanna Czapska (AWF Katowice), a trzecia była Karolina Haratek (UJ CM Kraków) z rezultatem 1:24.71.

– Byłam bardzo zdziwiona po pierwszym przejeździe i nie było tego widać po przejeździe Zuzi że będę miała taką przewagę. Mój przejazd nie był aż tak poprawny jak mógłby być i dało się więcej prędkości na płaskim fragmencie zebrać. Ale może o to chodziło i byłam spóźniona tam gdzie powinnam, a na inne tyczki dobrze najechałam. W drugim przejeździe było nieco spokojniej, ale przyjechałam nieco spóźniona na start i lekko się zestresowałam – opowiadała Maja Chyla.

Wśród mężczyzn tytuł obronił Bartłomiej Sanetra z AWF Katowice, który po dwóch przejazdach cieszył się z kolejnego medalu uzyskując czas 1:16.63. Niemal pół sekundy straty do niego miał drugi na mecie Paweł Pyjas, reprezentujący tą samą uczelnię. Brąz wywalczył Wojciech Dulczewski z AGH w Krakowie, który uzyskał rezultat 1:18.19.

Sukces z giganta powtórzyła w slalomie Maja Chyla zdobywając drugi złoty tego dnia medal. W pierwszym przejeździe studentka UJ Kraków miała 0.77 sek. przewagi nad rywalkami i utrzymała fotel liderki w drugiej serii. Ostatecznie wygrała z wynikiem 1:19.33 wyprzedzając Zuzannę Czapską (1:20.26) i Zofię Zdort z SUM Katowice (1:21.72).

Wśród panów rywalizacja w slalomie była dużo bardziej zacięta, bo po pierwszym zjeździe czterech najlepszych zawodników różniło tylko 0.15 sekundy. Finalnie ponownie wygrał Bartłomiej Sanetra z łącznym wynikiem 1:11.05, wyprzedzając Juliusza Mitana (AGH Kraków), który miał rezultat 1:12.01, a na trzecie miejsce spadł liderujący po pierwszej serii Przemysław Białobrzycki (1:12.65).

– Bardzo się cieszę z tego podwójnego zwycięstwa, ale nie mam czasu na świętowanie bo jutro jadę na zawody FIS-owe. Będę tam chciał tak dobrze pojechać jak na AMP-ach. Jak Juliusz zbliżał sie do mety to na pewno trochę emocji było, bo nie znałem międzyczasów na tyczkach. Udało mi się go pokonać, ale wszystkim chłopakom gratuluję – powiedział Bartłomiej Sanetra.

W klasyfikacji drużynowej kobiet zwyciężył Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum wyprzedzając Akademię Wychowania Fizycznego w Krakowie. Trzecie miejsce zajęły reprezentantki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Natomiast w klasyfikacji drużynowej mężczyzn wygrała Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie przed AWF Katowice i Politechniką Krakowską.

Organizatorem wydarzenia był Akademicki Związek Sportowy Warszawa. Partnerzy Nordica Polska, UYN, Dainesse, EnergiaPura, krakówsport.pl, Magazyn NTN Snow & More, Stalkant FM. Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Foto: Michał Szypliński/ skifoto.pl

WYNIKI

AMP 2024 kobiet – (GS)
1. Maja Chyla (UJ Kraków) 1:22.15
2. Zuzanna Czapska (AWF Katowice) 1:24.50
3. Karolina Haratek (UJ CM Kraków 1:24.71

AMP 2024 kobiet – (SL)
1. Maja Chyla (UJ Kraków) 1:19.33
2. Zuzanna Czapska (AWF Katowice) 1:20.26
3. Zofia Zdort (SUM Katowice) 1:20.72

AMP 2024 mężczyzn – (GS)
1. Bartłomiej Sanetra (AWF Katowice) 1:16.63
2. Paweł Pyjas (AWF Katowice) 1:17.06
3. Wojciech Dulczewski (AWF w Krakowie) 1:18.19

AMP 2024 mężczyzn – (SL)
1. Bartłomiej Sanetra (AWF Katowice) 1:11.05
2. Juliusz Mitan (AGH Kraków) 1:12.01
3. Przemysław Białobrzycki (AWF Katowice) 1:12.65

Klasyfikacja generalna kobiet:

1. Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum
2. Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie
3. Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
4. Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
5. Uniwersytet Śląski w Katowicach
6. Uniwersytet Warszawski
7. Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
8. Politechnika Wrocławska
9. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
10. Politechnika Śląska Gliwice

Klasyfikacja generalna mężczyzn:

1. Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
2. Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach
3. Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
4. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
5. Politechnika Gdańska
6. Uniwersytet Warszawski
7. Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie
8. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
9. Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum
10. Politechnika Wrocławska