Na WAT zostawią całą energię  
nsw-5g3e3zpjeuz9o1ij0b6mi1dj4lfmg2b1hisyh3g2lqzqe-k3efbz4s9bh4z205w-rbkfx3qeuapqrfuljj28fg6d6sa5p1lhmdw5fylqx4j30b4hs57-tykgqhz9koa5
20432
post-template-default,single,single-post,postid-20432,single-format-standard,bridge-core-3.0.8,tribe-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-29.5,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.10.0,vc_responsive

Na WAT zostawią całą energię  

Na WAT zostawią całą energię  

Ergometr wioślarski to nie tylko maszyna do budowania idealnej formy, ale też idealny symulator zmagań na torze regatowym. Przekonają o tym uczestnicy Akademickich Mistrzostw Polski, którzy będą chcieli wykręcić jak najlepsze czasy, rozgrzać kibiców i powiększyć swój dorobek medalowy.

W niedzielę 16 kwietnia hala sportowa Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie jak magnes przyciągnie wioślarzy, miłośników sportów siłowych oraz wytrzymałościowych. Chęć udziału w Akademickich Mistrzostwach Polski w ergometrze wioślarskim wyraziło aż 597 zawodniczek i zawodników z 55 szkół wyższych.

Zawody odbywać będą w czterech kategoriach: kobiet i mężczyzn w wadze lekkiej oraz kobiet i mężczyzn w wadze open. Wszyscy do pokonania będą mieli dystans 1000 metrów. Rywalizacja odbywać będą się na 24 ergometrach, a do tego przygotowana będzie też druga sala do rozgrzewki.

W klasyfikacji generalnej mężczyzn tytułu bronić będzie Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy, a wśród pań o swoją dominację udowodnić znów będzie chciał chciał Uniwersytet Gdański. Łatwo jednak nie będzie, bo stawka jest bardzo mocna.

Wszystkie oczy będą zwrócone na Piotra Kotylę z Uniwersytetu Rzeszowskiego, który po raz trzeci z rzędu może zdobyć złoty medal w kategorii open. Ostatnio gigant z Rzeszowa zwyciężył z rewelacyjnym czasem 2:47.00. Wszyscy zadają sobie pytanie czy jest on w stanie jeszcze poprawić ten rezultat?

– Oczywiście że myślę o wygranej po raz trzeci z rzędu, zwłaszcza że nie wiem czy ktoś w historii AMP w ergometrze tego dokonał. Daje mi to tylko dodatkowej motywacji ponieważ byłoby to niemałe osiągnięcie. Do startu podchodzę bardzo skupiony, bo wiem że każdy z zawodników będzie chciał wygrać i „zepchnąć mnie z tronu”. Wynik z zeszłego roku jest w zasięgu ręki, ale nie jest łatwy do poprawienia, bo wiem i każdy zawodnik też zdaję sobie sprawę, ile wysiłku kosztuje nawet jedna sekunda na tym dystansie. Znam swój organizm i wiem jak rozłożyć siły, aby powtórzyć sukces i stanąć po raz trzeci na najwyższym stopniu podium – powiedział Piotr Kotyla.

Na liście startowej są też inni ubiegłoroczni triumfatorzy zmagań: Katarzyna Duda z Politechniki Gdańskiej, która poprzednio wygrała w kategorii open z wynikiem 3:19.2 oraz Dawid Wachowicz z WSG Bydgoszcz, który będzie bronił złota w wadze lekkiej panów (3:01.2).

Wśród pretendentów do medali należy upatrywać też Klaudię Pankratiew z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, która jest mistrzynią świata w ergometrze wioślarskim z 2021 roku oraz wioślarza Mateusza Biskupa – studenta WSG Bydgoszcz i mistrza świata w czwórce podwójnej z 2022 roku.

Utytułowanych nazwisk nie brakuje czego przykładem są też Anna Potrzulska i Izabela Pawlak z AWFiS Gdańsk, które 2021 roku zdobyły srebrne medale młodzieżowych mistrzostw Europy w czwórce bez sternika. Teraz między sobą będą musiały powalczyć o jak najwyższe miejsce.

Klimat i atmosferę wydarzenia dobrze zna Hanna Matula – ubiegłoroczna brązowa medalistka Akademickich Mistrzostw Polski w ergometrze wioślarskim w typie uczelni, a obecnie koordynatorka imprezy.

– Z perspektywy uczestnika i organizatora wszystko wygląda inaczej. Jak się jest zawodnikiem to się wchodzi na halę i daje z siebie wszystko, a jako organizator trzeba dograć często proste sprawy o których się nawet nie myśli jako uczestnik. Pewnie serce będzie bolało jak zacznie się impreza, ale jak patrzę jakie roczniki biorą udział i że to są często zawodnicy z kadry młodzieżowej czy nawet seniorskiej to widać że poziom rośnie i trzeba zostawić im miejsce. Ale to też jest fajne, że w AMP-ach mogą się spotkać ludzie będący na różnym poziomie: początkujący jak i zaawansowani – powiedziała Hanna Matula z AZS Warszawa.

Akademickie Mistrzostwa Polski w ergometrze wioślarskim odbędą się 16 kwietnia w Warszawie. To będzie zwieńczeniem dwudniowych zmagań, które szykuje się na warszawskim Bemowie.

Dzień wcześniej w hali WAT odbędzie się pierwsza edycja Pucharu AZS Osad Wioślarskich. Na liście zgłoszonych widnieje 28 osad, ale zgłaszać będzie się można też w dniu zawodów. Startujący do pokonania będą mieli dystans 500 m zaprogramowany dla całej osady. Zawody odbywać będą się w czteroosobowych osadach w trzech kategoriach: kobiet, mężczyzn i mix.

Organizatorem wydarzenia jest AZS Warszawa. Akademickie Mistrzostwa Polski. Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki. Partnerem jest m.st Warszawa oraz Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie. Patronat nad zawodami sprawuje Polski Związek Towarzystw Wioślarskich.

Tekst: Robert Zakrzewski
Foto: Marcin Klimczak

Harmonogram:
Puchar AZS Osad Wioślarskich (15.04), ul. Kartezjusza 1
Start: godzina 17

Akademickie Mistrzostwa Polski (16.04), ul. Kartezjusza 1
Start: godzina 10

Strona wydarzenia: