Na raty do mety Akademickich Mistrzostw Warszawy i Mazowsza 2019/2020
nsw-5g3e3zpjeuz9o1ij0b6mi1dj4lfmg2b1hisyh3g2lqzqe-k3efbz4s9bh4z205w-rbkfx3qeuapqrfuljj28fg6d6sa5p1lhmdw5fylqx4j30b4hs57-tykgqhz9koa5
14121
post-template-default,single,single-post,postid-14121,single-format-standard,bridge-core-3.1.6,tribe-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-30.4.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.5,vc_non_responsive,elementor-default,elementor-kit-22119

Na raty do mety Akademickich Mistrzostw Warszawy i Mazowsza 2019/2020

Na raty do mety Akademickich Mistrzostw Warszawy i Mazowsza 2019/2020

Tym razem atmosfera podczas zawodów była inna. Zdrowie i jego ochrona stały się priorytetem dla wszystkich, a sport dawał namiastkę normalności. Tak oto można podsumować Akademickie Mistrzostwa Warszawy i Mazowsza sezonu 2019/2020.

Za nami wyjątkowo długie i toczone z przerwami rozgrywki. Pandemia dała się we znaki nie tylko młodym sportowcom, którzy musieli nauczyć się dbać o swoją formę w domach, ale też organizatorom, którzy stanęli przed nowymi wyzwaniami.

Pierwsze rzuty Akademickich Mistrzostw Warszawy i Mazowsza rozegrane zostały jesienią 2019 roku, czyli patrząc z perspektywy czasu jeszcze w innej epoce. Jako pierwsi na boisko wyszli wtedy piłkarze, później na przełaj ruszyli biegacze i do wody wskoczyli pływacy, ostro wiosłowano też na ergometrach. W grudniu sezon rozkręcał się na dobre.

Tymczasem w Azji zaczęła rozszerzać się pandemia nowego koronawirusa, który z czasem zawitała także do Polski. Na początku marca w kraju odnotowano oficjalnie pierwszy przypadek, a kilka dni później w trosce o bezpieczeństwo zawieszono wydarzenia sportowe.

Części rzutów AMWiM nie udało się już rozegrać. Tak było m.in. w pływaniu, badmintonie, ergometrze czy koszykówce, a klasyfikacja końcowa została ustalona w maju. Pewna odwilż przyszła w czerwcu i na dobry początek odbyły się Akademickie Mistrzostwa Warszawy i Mazowsza w żeglarstwie nad jeziorem Zegrzyńskim. Walka o medale toczyła się aż do 31 października, choć już w bez udziału kibiców i z zachowaniem dystansu społecznego.

W programie mistrzostw nie zabrakło także nowości. Na początku września w wodach jeziora Czerniakowskiego rozegrane zostały pierwsze Akademickie Mistrzostwa Warszawy w pływaniu “open water”, które przyciągnęły wiele osób chcących spróbować swoich sił w otwartej wodzie. Niemal na sam koniec cyklu odbyły się też biegi na orientację, które pełniły rolę konkurencji pokazowej. Uczestnicy za mapy i kompasy chwycili na Polu Mokotowskim.

– To był wyjątkowy sezon i mamy nadzieję, że ostatni rozgrywany w ten sposób. Niestety nie udało się wiosną przeprowadzić wszystkich zaplanowanych rzutów, ale dzięki dobrej współpracy z Miastem Stołecznym Warszawa zdołaliśmy dokończyć Akademickie Mistrzostwa Warszawy i Mazowsza w okresie jesiennym. Od czerwca rozgrywaliśmy tzw. dyscypliny letnie jak wioślarstwo, żeglarstwo, siatkówkę plażową, czy kolarstwo górskie, a od końca sierpnia pozostałe. Tym samym udało nam się wyłonić najlepsze uczelnie w Warszawie – powiedział Artur Słomka z AZS Warszawa.

W klasyfikacji generalnej zwyciężył Uniwersytet Warszawski na którego sukces złożył się m.in. złoty medal w futsalu kobiet, unihokeju, siatkówce plażowej mężczyzn, piłce ręcznej kobiet, oraz sukcesy we wspinaczce czy badmintonie. Podium uzupełniła Politechnika Warszawska, oraz Wojskowa Akademia Techniczna.

Organizatorem Akademickich Mistrzostw Warszawy i Mazowsza jest AZS Warszawa. Projekt współfinansowany przez m.st Warszawa oraz Ministerstwo Sportu.

Autor: Robert Zakrzewski

Foto: Marcin Selerski – archiwum

Klasyfikacja Generalna AMWiM 2019/2020

1. Uniwersytet Warszawski

2. Politechnika Warszawska

3. Wojskowa Akademia Techniczna

4. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

5. Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie

6. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie

7. Warszawski Uniwersytet Medyczny

8. Akademia Leona Koźmińskiego

9. Akademia Finansów i Biznesu Vistula

10. Uczelnia Łazarskiego