Na Palenicy sprawdzą trasę przed finałem
nsw-5g3e3zpjeuz9o1ij0b6mi1dj4lfmg2b1hisyh3g2lqzqe-k3efbz4s9bh4z205w-rbkfx3qeuapqrfuljj28fg6d6sa5p1lhmdw5fylqx4j30b4hs57-tykgqhz9koa5
17098
post-template-default,single,single-post,postid-17098,single-format-standard,bridge-core-3.1.8,tribe-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-theme-ver-30.5,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.6,vc_non_responsive,elementor-default,elementor-kit-22119

Na Palenicy sprawdzą trasę przed finałem

Na Palenicy sprawdzą trasę przed finałem

Kto w okresie świąteczno-noworocznym korzystał ze skipassu, a kto za stołem popuszczał tylko pasa? Tego wszystkiego dowiemy się podczas drugiego etapu zawodów AZS Winter Cup czyli Akademickiego Pucharu Polski. Tym razem narciarze zawitają w Pieniny, a dokładniej do Szczawnicy.

Choć za oknem aura prawdziwie jesienna, to uczestnicy zawodów AZS Winter Cup już zacierają ręce na myśl przed kolejnymi zawodami. Na listach startowych widnieje blisko 100 narciarzy i narciarek z kilkunastu uczelni. O kolejną wygraną oraz punkty w slalomie gigancie i slalomie powalczą m.in. zwycięzcy inauguracyjnych zawodów rozgrywanych w Zakopanem: Juliusz Mitan (AGH Kraków), Antoni Szczepanik (Politechnika Warszawska), Helena Kubasiewicz (Akademia Leona Koźmińskiego) i Julia Włodarczyk (AWF Katowice). Do rywalizacji wraca też Katarzyna Wąsek (Collegium Civitas), która zdominowała miniony sezon i teraz pewnie też będzie chciała stanąć na podium.

Zawody odbędą się na popularnej wśród turystów oraz narciarzy Palenicy i trasie oznaczonej kolorem czerwonym. Liczy ona około 1000 metrów długości przy różnicy wysokości wynoszącej 250 metrów. Jak poskromić stok dobrze wie  choćby wspomniany Juliusz Mitan, który w ubiegłym sezonie wygrał tam finałowe zawody w slalomie mężczyzn. Jego najszybszy przejazd wynosił wtedy 45,24 sekundy. Dodajmy, że w tym roku finał akademickiego cyklu również odbędzie się w tym samym miejscu.

– Dla licznej grupy debiutantów, która wystartowała na Harendzie, impreza będzie dobrą szansą, żeby przetestować trasę przed finałem. Oczywiście trzeba jeszcze zdobyć odpowiednią liczbę punktów i znaleźć się w gronie najlepszych. Warunki może nie są typowo zimowe, ale współpracują z nami osoby, które dbają o odpowiednie przygotowanie trasy. Spoglądamy też w prognozy pogody i liczymy na ochłodzenie tuż przed imprezą – mówi Piotr Żebrowski z AZS Warszawa, organizator zawodów.

W Szczawnicy swoją nagrodę odebrać będą mogli najlepsi debiutanci z zawodów inauguracyjnych sezon – Julia Włodarczyk i Szymon Szczerbik (AGH Kraków). Otrzymają oni kombinezony startowe z logo AZS Winter Cup. Dzięki temu każdy będzie dokładnie mógł śledzić ich poczynania na stoku w obecnym sezonie.

Drugie zawody eliminacyjne AZS Winter Cup odbędą się w piątek 7 stycznia. Początek slalomu giganta o godzinie 9, a slalomu o 12. Wszystko poprzedzi oglądanie trasy. W czwartek wieczorem odbędzie się weryfikacja.

Organizatorem cyklu AZS Winter Cup jest AZS Warszawa. Partnerem wydarzenia jest Ministerstwo Sportu i Turystyki i m.st Warszawy. Partnerzy techniczni: Nordica, UYN, oraz Toyota W&J Wiśniewski. Patronat medialny: Snow and More Magazyn NTN, skifoto.pl, Przegląd Sportowy, Onet. Sponsorem głównym Akademickiego Związku Sportowego jest Grupa Lotos.

Strona zawodów: https://wintercup.pl/

Autor: Robert Zakrzewski
Foto: Michał Szypliński