Na koniec roku pokażą kto moc ma i poznają wiosła
nsw-5g3e3zpjeuz9o1ij0b6mi1dj4lfmg2b1hisyh3g2lqzqe-k3efbz4s9bh4z205w-rbkfx3qeuapqrfuljj28fg6d6sa5p1lhmdw5fylqx4j30b4hs57-tykgqhz9koa5
19497
post-template-default,single,single-post,postid-19497,single-format-standard,bridge-core-3.1.8,tribe-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-theme-ver-30.5,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.6,vc_non_responsive,elementor-default,elementor-kit-22119

Na koniec roku pokażą kto moc ma i poznają wiosła

Na koniec roku pokażą kto moc ma i poznają wiosła

Końcówka roku to dla pływaków tradycyjnie pracowity okres. Gdy reprezentacja Polski szykuje się już do startu w mistrzostwach świata, to ich utalentowani następcy biorą udział w trzecim etapie zawodów „Od Młodzika do Olimpijczyka”. Po krótkiej przygodzie w Lublinie uczestnicy wracają na pływalnie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Chociaż w czasie przedświątecznym forma kojarzy się głównie z pysznymi wypiekami, to w najbliższą sobotę przekonamy się kto trafi z formą, ale tą sportową. Wszystko za sprawą ostatniego tegorocznego etap ogólnopolskich zawodów pływackich „Od Młodzika do Olimpijczyka”.

Mimo, że w tym samym czasie na terenie kraju rozgrywane jest wiele pływackich wydarzeń, to emocji w Warszawie z pewnością nie zabraknie. Każdy będzie chciał pokazać się z jak najlepszej strony. Zwłaszcza, że kolejne zawody z cyklu OMDO odbędą się dopiero w marcu.

Do trzeciego etapu eliminacji zgłoszonych zostało 810 pływaków i pływaczek z 67 klubów. Spodziewać można się dobrych wyników. Przykładem wysokiej formy uczestników były dwa nieoficjalne rekordy Polski uzyskane przed trzema tygodniami w Lublinie. Tradycyjnie młodzi zawodnicy i zawodniczki podzieleni będą na sześć roczników (2012-2014 i 2009-2011).

– To jest szczyt zimowego sezonu. W ten sam weekend odbywać będą się mistrzostwa Polski dla 14, 15 i 16-latków. U nas startują młodsze dzieci, ale to jest też zamknięcie pewnego semestru, który rozpoczął się we wrześniu i dobra okazja, żeby się sprawdzić. Niecały miesiąc temu uczestnicy błyszczeli formą, to teraz rezultaty mogą być jeszcze lepsze. Zwłaszcza, że dla większości będą to też ostatnie zawody przed świętami Bożego Narodzenia – powiedział Piotr Żebrowski, koordynator wydarzenia.

Rywalizacja odbywać będzie na basenie krótkim w takich konkurencjach jak 50 m i 100 m stylem dowolnym, stylem klasycznym, grzbietowym, motylkowym i zmiennym oraz 200 m zmiennym. Do czerwcowego finału w każdej konkurencji indywidualnej i wiekowej można uzyskać awansować na podstawie punktów FINA oznaczającej wartość punktową uzyskanego wyniku.

Drogę „Od Młodzika do Olimpijczyka” może wyznaczać tor pływacki, ale może też tor regatowy. W poszukiwania wioślarskiego narybku rusza projekt „ Po drugie wiosła”. Promować ma on tę dyscyplinę wśród dzieci i młodzieży zaprzyjaźnionej już z wodą. W sobotę od godziny 12 na terenie pływalni spotkać będzie można zawodników i trenerów Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego.

W specjalnej strefie ustawione zostaną ergometry wioślarskie. Chętni będą mogli pokonać dystans 500 m. Najbardziej utalentowani mają być wychwytywani i zapraszani na kolejne sprawdziany już do klubu. Z bliska zobaczyć będzie można też klubowy „skiff”, czyli jedynkę. Na wszystkich czekają pamiątkowe dyplomy.

Zawody odbędą się 10 grudnia na pływalni Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przy ul. Trojdena 2C. Początek o godzinie 9. Drugi blok wystartuje o 13:45. Tradycyjnie podczas grudniowego etapu gadżetem przygodowym dla startujących będą zimowe czapki, tak by nikt nie zmarzł wychodząc z pływalni.

Organizatorem wydarzenia jest AZS Warszawa. Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki i m.st. Warszawy. Partnerzy: Warszawski Uniwersytet Medyczny, PZU, Dobra Drużyna PZU, Miasto Lublin, AZS Lublin, Print Active Wear, Polski Związek Towarzystw Wioślarskich, Warszawskie Towarzystwo Wioślarskie.

Foto: Robert Zakrzewski
Foto: Marcin Klimczak