Na kije i po bandzie walczyć będą o medale
nsw-5g3e3zpjeuz9o1ij0b6mi1dj4lfmg2b1hisyh3g2lqzqe-k3efbz4s9bh4z205w-rbkfx3qeuapqrfuljj28fg6d6sa5p1lhmdw5fylqx4j30b4hs57-tykgqhz9koa5
15531
post-template-default,single,single-post,postid-15531,single-format-standard,bridge-core-3.1.7,tribe-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-theme-ver-30.4.2,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.6,vc_non_responsive,elementor-default,elementor-kit-22119

Na kije i po bandzie walczyć będą o medale

Na kije i po bandzie walczyć będą o medale

Rekordowa liczba 22 drużyn zgłosiła się do udziału w Akademickich Mistrzostwach Polski w unihokeju. O tym kto zostanie najlepszą studencką ekipą w kraju przekonamy się już 16 czerwca w Warszawie.

Pojedynek o drugie w historii medale w dyscyplinie zbliżonej do hokeja cieszy się dużym zainteresowaniem. Tak dużym, że mecze grupowe odbywać będą się nie w jednej, ale dwóch halach jednocześnie. Zespoły podzielone zostały na sześć grup, a najlepsze ekipy z ubiegłego roku zostały rozstawione by nie trafić na siebie już w pierwszej fazie turnieju.

Swoje zgranie i najlepsze zagrania uczelnie zaprezentować będą mogły się na obiektach sportowych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, które staną się główną areną mistrzostw. Część spotkań odbywać będzie się też w Centrum Sportu i Rekreacji Uniwersytetu Warszawskiego. Przez trzy dni rozegranych ma być blisko 50 meczów i z pewnością padnie jeszcze więcej bramek.

– Zmian w porównaniu z zeszłym rokiem jest sporo. Cieszy nas duża liczba zgłoszeń, ale jest to też wyzwanie organizacyjne. Przez pierwsze dwa dni grać będziemy w dwóch halach i łącznie na trzech boiskach. Dzień finałowy odbywać będzie się już na obiektach SGGW. Uważam, że sufitu co do liczby zgłoszeń jeszcze nie osiągnęliśmy i unihokej wciąż ma duży potencjał – powiedział Maciej Konieczka, koordynator zawodów.

Cała rywalizacja odbywać będzie się w formule swiss. W grze biorą drużyny mieszane składające z trzech zawodników w polu, oraz bramkarza. Mecze w fazie grupowej i play-off trwać będą dwa razy po 10 minut. Dłuższe będą tylko spotkania o miejsca medalowe.

– Obserwując zawody widzimy, że ta formuła się sprawdza. Mamy wiele drużyn i fajne środowisko i póki co nie przewidujemy zmian. Wprowadzenie oddzielnych kategorii dla kobiet i mężczyzn, tak jak w unihokeju pięcioosobowym mogłoby oznaczać spadek frekwencji, a dla nas najważniejsze jest to żeby zarażać tą pasją jak najwięcej osób – mówi Maciej Konieczka.

Rozgrywki ligowe unihokeja zakończyły już sezon, więc studenci grający w klubach będą mogli wzmocnić swoje uczelnie i skupić się na Akademickich Mistrzostwach Polski. Historycznego pierwszego tytułu bronić będzie Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.

– To jest dogodny termin dla zawodników którzy grają w ekstralidze i są już po sezonie. Teraz będą mogli poprowadzić swoje uczelnie do wysokich miejsc. Na pewno jednymi z faworytów są ubiegłoroczni medaliści, ale mamy osiem nowych uczelni które nie wiemy na co stać. Być może wśród nich jest ktoś kto stanie na podium i sprawi niespodziankę – kończy koordynator turnieju.

Akademickie Mistrzostwa Polski w unihokeju odbędą się w dniach od 13 do 16 czerwca w Warszawie.

Organizatorem wydarzenia jest AZS Warszawa. Partnerami turnieju jest firma XeroCAD, empikfoto.pl, oraz Polar. Akademickie Mistrzostwa Polski są współfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, a ich głównym sponsorem jest Grupa LOTOS S.A.

Autor: Robert Zakrzewski

Lista zgłoszonych uczelni:

Akademia Górniczo – Hutnicza w Krakowie
Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu
Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach
Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
Politechnika Łódzka
Politechnika Gdańska
Politechnika Wrocławska
Politechnika Rzeszowska
Politechnika Warszawska
Uniwersytet Gdański
Uniwersytet Warszawski
Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Uniwersytet Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie
Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Uniwersytet Wrocławski
Uniwersytet Zielonogórski
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Uczelnia Państwowa im. Jana Grodka w Sanoku
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie