Moc gości i metrów dla WOŚP
nsw-5g3e3zpjeuz9o1ij0b6mi1dj4lfmg2b1hisyh3g2lqzqe-k3efbz4s9bh4z205w-rbkfx3qeuapqrfuljj28fg6d6sa5p1lhmdw5fylqx4j30b4hs57-tykgqhz9koa5
17285
post-template-default,single,single-post,postid-17285,single-format-standard,bridge-core-3.1.8,tribe-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-theme-ver-30.5,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.6,vc_non_responsive,elementor-default,elementor-kit-22119

Moc gości i metrów dla WOŚP

Moc gości i metrów dla WOŚP

Między kawiarnią, jubilerem i odzieżowym sklepem ergometry pracowały z impetem. Przez 10 godzin dziewięć miast toczyło korespondencyjny pojedynek w ramach próby bicia rekordu Polski w liczbie osób wiosłujących na dystansie 500 m. Wszystko to podczas Wiosłowania dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Dzień przed jubileuszowym 30. finałem WOŚP w dziewięciu galeriach handlowych na terenie kraju odbyło się wiosłowanie w szczytnym celu. W Warszawie swoich sił można było spróbować na terenie Atrium Targówek. Łącznie przygotowano tam sześć ergometrów, z których dwa były przygotowane do rekordowej próby, a na pozostałych maszynach można było rozgrzać się oraz porozmawiać z mistrzami. A było kogo prosić o treningowe porady.

Gośćmi specjalnymi wydarzenia było słynne wioślarskie małżeństwo: Agnieszka Kobus-Zawojska i Maciej Zawojski. Medalistka olimpijska przyniosła ze sobą brązowy medal olimpijski z Rio de Janeiro i srebrny medal z Tokio. Każdy z uczestników akcji mógł poczuć jaki ciężar ma olimpijskie trofeum i liczyć na pamiątkowe zdjęcie.

Oboje wystartowali też w wyścigu VIP-ów, który był kulminacją sobotnich emocji. Zawodniczka AZS AWF Warszawa wystartowała niemal we wszystkich zaproszonych „czwórkach”. W tej rywalizacji wzięli udział m.in. aktorka Anna Matysiak, Joanna „Ruda” Lazer – wokalistka zespołu Red Lips, czy też niewidomy pływak Wojciech Makowski – wicemistrz paraolimpijski z Rio, lekkoatletka Kryscina Cimanouska, wiceburmistrz Białołęki Izabela Ziątek, burmistrz dzielnicy Mokotów Rafał Miastowski i burmistrz dzielnicy Ursynów Robert Kempa. Za ergometr chwycił też prezes AZS Warszawa – prof. Marek Konopczyński. Wszystkim powodzenia życzyła wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

– Bardzo cieszy mnie taka frekwencja. Chętnie rywalizowali burmistrzowie dzielnic i była z nami pani wiceprezydent, która jednak z racji kontuzji nie mogła wiosłować. Jestem pod wrażeniem tego co robił Wojtek Makowski, który choć jest osobą niewidomą i pierwszy raz usiadł na ergometr, to wiosłował z imponującą prędkością. Dopóki nie wystartowali sportowcy AZS AWF, to właśnie sztafeta z Wojtkiem i Rudą oraz wiceburmistrzem Śródmieścia  Rafałem Krasuskim prowadziła. Mam wrażenie, że każdy dobrze się bawił – mówiła Agnieszka Kobus-Zawojska.

Wśród uczestników próby spotkać można było wielu azetesiaków i pasjonatów wioślarstwa z różnych stołecznych klubów. Większość osób specjalnie przyjechała na Targówek, żeby dołożyć swoje metry. Nie zabrakło jednak i tych, którzy na chwilę oderwali się od zakupów.

– Nie spodziewałem się, że to jest taka ciężka robota. W naszym treningu nie korzystamy z ergometrów, choć oczywiście kondycja w rugby jest ważna. My wykonujemy duży wysiłek w krótkich odstępach czasu, ale tu utrzymać równe tempo przez cały czas było trudno i ostatnie 100 metrów było najgorsze. Jestem pełen podziwu dla tych którzy trenują wioślarstwo – mówił Andrzej Kraskiewicz, rugbysta AZS AWF Warszawa.

Podczas finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbywa się wiele sportowych wydarzeń. Jednak niektórzy mieli na tyle siły, żeby rano pobiec 5 km, a później jeszcze pokonać 500 m na ergometrze.

– Nasza córka Wiktoria wiosłuje od 6 lat i wiemy, że jest to bardzo wyczerpujący sprzęt. Działa jednak na wszystkie partie mięśni, a zwłaszcza bardzo pracują nogi. Nawet jak się popracuje mocno te 2 minuty, to czuć adrenalinę i wysiłek. Zwłaszcza, że my jesteśmy już po biegu i prosto przyjechaliśmy tutaj, żeby wspomóc WOŚP – mówili państwo Leszek i Monika Kalinowscy.

Łącznie w dziewięciu miastach wiosłowały 2332 osoby, z czego 188 w Warszawie. Najwięcej uczestników akcji było w Toruniu, bo aż 316. Na wszystkich czekały pamiątkowe certyfikaty. Dodatkowo w Warszawie szkoła dla której wystartowało najwięcej osób wygra lekcje WF-u prowadzoną przez Agnieszkę Kobus-Zawojską i Macieja Zawojskiego. Najważniejszy wynik padnie jednak w niedzielę podczas 30. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Zwycięzcami akcji została szkoła nr 397 im. Bohaterów Olszynki Grochowskiej w Warszawie, dla której wiosłowało 18 osób. W nagrodę uczniów z Saskiej Kępy odwiedzą Agnieszka Kobus-Zawojska wraz z mężem Maciejem, żeby poprowadzić tam lekcje WF. Z pewnością będzie to sentymentalna podróż, bo wicemistrzyni olimpijska z Tokio jest absolwentką tej szkoły.

Organizator głównym akcji Wiosłowanie dla WOŚP jest MM.Sport Maciej Młodzik. Organizator wydarzenia Warszawskie szkoły wiosłują dla WOŚP jest Akademicki Związek Sportowy Warszawa. Wydarzenie patronatem honorowym objął Prezydent Miasta Stołecznego Warszawa.

Partnerzy: Amatorska Sekcja Wioślarska, AZS AWF Warszawa, Aktywni na Wodzie, Centrum Handlowe Atrium Targówek Wielkopolska Pracownia Pomysłów.

Autor: Robert Zakrzewski
Foto: Alicja Szulc

Tags: