Mistrzów Warszawy poznamy w Zawoi
nsw-5g3e3zpjeuz9o1ij0b6mi1dj4lfmg2b1hisyh3g2lqzqe-k3efbz4s9bh4z205w-rbkfx3qeuapqrfuljj28fg6d6sa5p1lhmdw5fylqx4j30b4hs57-tykgqhz9koa5
14284
post-template-default,single,single-post,postid-14284,single-format-standard,bridge-core-3.1.6,tribe-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-30.4.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.5,vc_non_responsive,elementor-default,elementor-kit-22119

Mistrzów Warszawy poznamy w Zawoi

Mistrzów Warszawy poznamy w Zawoi

Ponad trzysta kilometrów od stolicy, w gościnnej Zawoi, rozegrane zostaną Akademickie Mistrzostwa Warszawy w narciarstwie alpejskim. Walka o medale i wieczną sławę odbędzie się w ramach kolejnej edycji zawodów AZS Winter Cup. Zapisy wciąż trwają.

Chociaż miłośnicy zimowych wyzwań nie opuszczając miasta mogą zdobyć Koronę Warszawy, co ostatnio niezbyt dobrze się kojarzy. To żadne z tutejszych wzniesień nie nadaje się zbytnio do wyczynowego zjeżdżania na nartach. W mieście Warsa i Sawy co prawda działa całoroczny stok narciarski na Górce Szczęśliwickiej dostarczając amatorom narciarstwa wielu atrakcji. Jednak licząca ponad 200 m trasa może okazać się zbyt łatwa dla uczestników AZS Winter Cup.

– Taki schemat organizacji mistrzostw jest już od kilku lat. Wpływają na to warunki pogodowe, ale też sam stok i naturalne ułożenie terenu. W Zawoi jest wymagający stok, bo tam gigant cieszy się pewną „sławą”. Jest on długi i meczący, ale osoby startujące tego właśnie chcą i to im się podoba – opisuje Artur Słomka, koordynator Akademickich Mistrzostw Warszawy.

Zgłoszenia trwają do 2 lutego. W myśl obowiązujących przepisów, żeby wystartować w imprezie trzeba posiadać nie tylko legitymacje AZS, ale też licencje Polskiego Związku Narciarskiego.

– Liczymy na dobrą frekwencję i że uczestnicy po czasie odosobniania będą chcieli spędzić kilka chwil na stoku. Jeśli ktoś nie ma licencji, to uspokajam, bo cały proces jest bardzo prosty. Wszystko jest dobrze opisane na stronach związku narciarskiego. Jest to łatwe, ale trzeba to zrobić kilka dni przed zawodami – dodaje Artur Słomka.

Narciarze i narciarki rywalizować będą w dwóch konkurencjach: slalomie gigancie i slalomie. Do każdej konkurencji uczelnia ma prawo zgłosić dowolną liczbę uczestników. W klasyfikacji drużynowej liczy się suma czasów zdobytych przez trzy najlepsze zawodniczki i trzech najlepszych zawodników. Każdy zawodnik musi startować w kasku.

Rok temu na terenie ośrodka Mosorny Groń w slalomie gigancie zwyciężyła Katarzyna Wąsek z Collegium Civitas, która podczas poprzednich zawodów AZS Winter Cup w Krynicy Zdroju odniosła podwójną wygraną. Natomiast w slalomie triumfowała Helena Kubasiewicz z Akademii Leona Koźmińskiego.

Wśród mężczyzn w gigancie i slalomie najlepszy był wtedy Jakub Matulka z Akademii Leona Koźmińskiego. Drużynowo wśród kobiet i mężczyzn zwyciężyła Politechnika Warszawska. Kto tym razem najszybciej i najlepiej pokona trasę przekonamy się wkrótce.

Czwarte zawody w ramach AZS Winter Cup odbędą się w piątek 5 lutego. Początek o godzinie 9, wcześniej odbędzie się oglądania trasy.

Organizatorem Akademickich Mistrzostw Warszawy i Mazowsza jest AZS Warszawa. Projekt współfinansowany przez m.st. Warszawa, Samorząd Województwa Mazowieckiego, oraz Ministerstwo Sportu.

Autor: Robert Zakrzewski

Foto: NTN Snow & More