Medale trafiły do pływaków
nsw-5g3e3zpjeuz9o1ij0b6mi1dj4lfmg2b1hisyh3g2lqzqe-k3efbz4s9bh4z205w-rbkfx3qeuapqrfuljj28fg6d6sa5p1lhmdw5fylqx4j30b4hs57-tykgqhz9koa5
17922
post-template-default,single,single-post,postid-17922,single-format-standard,bridge-core-3.1.6,tribe-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-30.4.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.5,vc_non_responsive,elementor-default,elementor-kit-22119

Medale trafiły do pływaków

Medale trafiły do pływaków

Wszystkie łupy w tym sezonie podzieli już między siebie pływacy i pływaczki. Tuż po finale Akademickich Mistrzostw Polski rywalizowano o medale Akademickich Mistrzostw Warszawy i Mazowsza. Choć kolejność zawodów może nieco zaskakiwać, to emocji nie brakowało.

W poniedziałkowy wieczór na pływalni przy ul. Banacha wystartowało blisko 100 zawodniczek i zawodników z 11 uczelni. Finaliści byli wyłoni z trzech rzutów eliminacyjnych rozgrywanych od listopada do marca. Prawo startu w decydującej rundzie otrzymała najlepsza ósemka w każdej z konkurencji.

Całe zmagania odbywały się w wyścigach na 50 m stylem dowolnym, klasycznym, grzbietowym i motylkowym oraz 100 m stylem zmiennym. Tradycyjnie już prawdziwa kulminacja zmagań towarzyszyła sztafetom 4×50 m stylem dowolnym i 4 x 50 m stylem zmiennym. Zawody przebiegały szybko, a o kolejności na podium decydował tylko jeden start.

W finale na 50 m stylem grzbietowym wygrał Miłosz Grzybowski z AWF Warszawa z czasem 27.18, który tym samym powetował sobie gorszy występ podczas Akademickich Mistrzostw Polski spowodowany anginą.

– Wygrana zawsze cieszy, ale nie tylko to jest ważne. Cieszę się, że utrzymałem formę, bo niestety na AMP-ach byłem chory, ale przez tydzień doszedłem do siebie i tu wystartowałem. W Łodzi czułem się źle, ale nie chciałem zostawić drużyny w potrzebie i udało mi wygrać finał B na 50 metrów grzbietem. Na to co czułem wtedy, to był mój ogromny sukces – opowiadał Miłosz Grzybowski.

Multimedalistą finału Akademickich Mistrzostw Warszawy okazał się Wojciech Kaźmierczak z Uniwersytetu Warszawskiego, który zwyciężył na 100 m stylem zmiennym (59.25) i na 50 m stylem dowolnym (23.78), a także popłynął w zwycięskiej sztafecie UW na 4 x 50 m stylem zmiennym.

– Wyniki są istotne w takich zawodach, ale równie ważna jest możliwość spotkania znajomych i żeby mieć z tego pływania coś więcej niż tylko ciężkie treningi. Oczywiście Akademickie Mistrzostwa Polski są najważniejszą imprezą dla zawodników i trenerów, ale gdy między finałem Akademickich Mistrzostw Warszawy był tydzień różnicy, to nie miało aż takiego znaczenia – mówił Wojciech Kaźmierczak, akademicki wicemistrz Polski na 100 m stylem zmiennym.

W emocjonującym pojedynku sztafet na 4×50 metrów stylem dowolnym pań zwyciężyły studentki Uniwersytetu Warszawskiego (2:01.54), ale tuż za nimi rywalizację kończyły reprezentantki Politechniki Warszawskiej z czasem 2:02.33. Przyszłe inżynierki były zadowolone ze swojego występu.

– Nasz plan był prosty czyli mocny start, mocny środek i mocny finisz. Wiedziałyśmy, że musimy gonić SGGW, żeby walczyć o trzecie miejsce, ale wyszło jeszcze lepiej bo jesteśmy drugie. Zrobiłyśmy ładne wyniki i jesteśmy zadowolone. Na AMP-ach też udało nam się wywalczyć kilka medali i dobrze zaprezentować w klasyfikacji generalnej. Może w przyszłym roku uda nam się tu wygrać sztafetę kraulową? Zobaczymy – mówiły Laura Gabryś, Dominika Lipkowska, Aliaksandra Shuliakouskaya i Dominika Gołębiewska.

W klasyfikacji drużynowej Akademickich Mistrzostw Warszawy i Mazowsza wśród kobiet oraz mężczyzn zwyciężyła Politechnika Warszawska.

Akademickie Mistrzostwa Warszawy i Mazowsza współfinansowane są ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Partnerem imprezy jest m.st. Warszawa.

Autor: Robert Zakrzewski
Foto: Marcin Selerski (archiwum)

WYNIKI