Licznie biegali na zaliczenie testu
nsw-5g3e3zpjeuz9o1ij0b6mi1dj4lfmg2b1hisyh3g2lqzqe-k3efbz4s9bh4z205w-rbkfx3qeuapqrfuljj28fg6d6sa5p1lhmdw5fylqx4j30b4hs57-tykgqhz9koa5
16173
post-template-default,single,single-post,postid-16173,single-format-standard,bridge-core-3.1.6,tribe-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-30.4.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.5,vc_non_responsive,elementor-default,elementor-kit-22119

Licznie biegali na zaliczenie testu

Licznie biegali na zaliczenie testu

Miasto wielkości małopolskich Koszyc, wzięło udział w „Teście Coopera dla Wszystkich” organizowanym na terenie Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Dopisała frekwencja i pogoda idealna do biegania. Udział w imprezie był bezpłatny.

Jesienna edycja ogólnopolskiego sprawdzianu formy zbliża się powoli do półmetka. Od września w 12 miastach biegacze i biegaczki mogą sprawdzić się 12 minutowej próbie wytrzymałościowej opracowanej przez amerykańskiego lekarza Kennetha Coopera. Tu nie ma linii mety, a tylko od możliwości uczestników zależy ile metrów pokonają.

– Zacząłem bardzo dobrze, ale nie pobiegłem na maksimum swoich możliwości. Po pierwszym kilometrze straciłem dużo sił i kolejny kilometr był znacznie słabszy. To jest nieco inny bieg niż standardowy wyścig, bo tu nie widać linii mety. Moim celem jest poprawienie dotychczasowego rekordu, czyli 3100 m i będę próbował to zrobić w kolejny weekend na stadionie Ursusa – mówił Łukasz Wojtowicz jeden z uczestników, który tym razem pokonał 2050 m.

W Warszawie organizatorzy zaplanowali w sumie aż trzy testy formy w ciągu trzech kolejnych tygodni, tak by każdy mieszkaniec znalazł dogodny dla siebie termin. Wszystko zaczęło się w maratoński weekend na stadionie OSiR Targówek, a następnie impreza zawitała na obiekt Akademii Wychowania Fizycznego. Ostatnim przystankiem będzie wspomniany już OSiR Ursus.

W niedzielnym wydarzeniu wzięły udział aż 753 osoby, które zmagały się z upływającymi sekundami i kolejnymi metrami. Wśród nich licznie stawili się przedstawiciele szkół z Warszawy oraz Legionowa, którzy rywalizowali w ramach akcji „Wybiegaj sprzęt sportowy dla swojej szkoły”. Przez sześć godzin wystartowało 18 serii, a najlepsi uzyskiwali ponad 3000 metrów.

– Biegło się jak zawsze ciężko i jak zawsze świetnie. Moja taktyka na Test Coopera jest prosta, bo biec na maksa od początku. Chciałem zakręcić się koło 3200 m i to się udało, choć dawniej wyniki były lepsze. Tydzień temu startowałem w maratonie i chyba jeszcze czułem pewne zmęczenie w nogach – powiedział dr hab. inż. Aleksander Urbaniak z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej, który przebył 3200 m.

Zawody „Test Coopera dla Wszystkich”, oraz prolog akcji „Od młodzika do olimpijczyka” były jednymi z pierwszych imprez rozgrywanych w towarzystwie nowego sponsora strategicznego AZS – firmy PZU. Ubezpieczyciel i stowarzyszenie akademickie posiadają długą historię, ale razem spoglądają w przyszłość.

Test Coopera dla Wszystkich na stadionie OSiR Ursus odbędzie się 10 października, a ostatni sprawdzian formy w tym roku odbędzie się 23 października w Białymstoku. Wcześniej pobiegną jeszcze Opole, Wrocław i Gdańsk.

Organizatorem “Testu Coopera dla Wszystkich jest AZS”. Partnerem projektu jest Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, PZU SA, Dobra Drużyna PZU, Narodowe Centrum Badania Kondycji Fizycznej, Firma Gepard, a także Urząd Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy, Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy i Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy.

Autor: Robert Zakrzewski
Foto: Marcin Klimczak

Tags:
,