Koszykarki AZS UW wygrały ponad 40 punktami
nsw-5g3e3zpjeuz9o1ij0b6mi1dj4lfmg2b1hisyh3g2lqzqe-k3efbz4s9bh4z205w-rbkfx3qeuapqrfuljj28fg6d6sa5p1lhmdw5fylqx4j30b4hs57-tykgqhz9koa5
13584
post-template-default,single,single-post,postid-13584,single-format-standard,bridge-core-3.1.6,tribe-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-30.4.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.5,vc_non_responsive,elementor-default,elementor-kit-22119

W sobotę w hali przy ul. Szturmowej koszykarki AZS Uniwersytetu Warszawskiego pokonały w akademickich derbach Politechnikę Gdańską II – 87:44. Mimo tak wysokiego wyniku mecz momentami był wyrównany, a o wszystkim zdecydowała czwarta kwarta.

Spotkanie rozgrywane było w ramach 6. kolejki I ligi koszykówki kobiet. Przystępując do meczu zawodniczki AZS Uniwersytetu Warszawskiego miały w dorobku jedno zwycięstwo i to odniesione na samym początku rozgrywek. Podopieczne Małgorzaty Zaroń, która od tego roku kieruje zespołem, jeszcze nie wygrały na własnym parkiecie i z pewnością chciały to zmienić.

Już w pierwszej akcji na prowadzenie Politechnikę Gdańską wyprowadziła Marta Stawicka celnym rzutem z wyskoku. Szybko wyrównała Bernadeta Gołębiewska, a po chwili podwyższyła rzutem za trzy punkty Aleksandra Szostakiewicz. Kolejną „trójkę” dla AZS Uniwersytetu Warszawskiego dołożyła Weronika Preihs i po trzech minutach spotkania gospodynie prowadziły 10 punktami (12:2). To skłoniło trenera drużyny przyjezdnej do wzięcia czasu.

Na pięć minut przed końcem pierwszej kwarty utrzymywała się wysoka przewaga AZS UW (18:8), ale coraz częściej zawodniczki w białych strojach zaczynały popełniać błędy. Rywalki zmuszały je do tego grając wysokim pressingiem. Ostatecznie pierwsza odsłona zakończyła się zwycięstwem Warszawianek 27:20. Druga kwarta była już bardziej wyrównana i skończyła się dwupunktowym zwycięstwem Politechniki Gdańskiej (15:13). Mimo wszystko bliżej ostatecznego sukcesu wciąż były koszykarki AZS UW wygrywając do przerwy 40:35.

Po powrocie na parkiet przez ponad dwie minuty żaden zespół nie mógł trafić do kosza. Passę przerwała Marta Stawicka zmniejszając stratę Politechniki Gdańskiej do trzech punktów (37:40). Zawodniczki AZS systematycznie powiększały jednak bezpieczną przewagę trafiając za dwa punkty i z rzutów wolnych. W pewnym momencie na tablicy świetlnej był już wynik 50:39, a trzecia kwarta zakończyła się wynikiem 56:42.

Decydująca partia rozpoczęła się od dwóch punktów Moniki Ziobro i powiększenia przewagi do 16 oczek. Po chwili dwukrotnie trafiła też Aleksandra Kaja. Czwarta kwarta przypominała początek spotkania i dużą przewagę AZS Uniwersytetu Warszawskiego. Wystarczy dodać, że na 5 minut przed końcem meczu widniał wynik 70:42. Po końcowej syrenie zawodniczki z Warszawy mogły cieszyć się ze zwycięstwa aż 43 punktami i pierwszą wygraną w tym sezonie we własnej hali.

– Jestem bardzo zadowolona z postawy dziewczyn. Mieliśmy trudny moment, bo mieliśmy dwie porażki dwoma punktami co nam podcięło skrzydła, pojawiły się też kontuzje. Zwycięstwo było nam potrzebne jak tlen. Nastawiliśmy się mocno na to, że to jest moment żeby się odbić. Ciesze się, bo to co robiliśmy w tym tygodniu na treningach dało efekt. Wszystko zagrało, bo byliśmy zespołem biegającym, w końcu trafialiśmy, bo mieliśmy skuteczność 50 procent – ocenia trenerka Małgorzata Zaroń.

Ze względów na obostrzenia spotkanie odbyło się bez udziału kibiców.

– Zdecydowanie lepiej się gra, gdy jest publiczność. U siebie zawsze ma to znaczenie i dodaje skrzydeł. W hali panuje cisza i dobrze, że czasem ławka rezerwowych coś krzyknie. Z drugiej strony cieszymy się, że możemy w ogóle grać i sport nie został jeszcze zamrożony – dodaje rozmówczyni.

Najwięcej puntów meczu zdobyła zawodniczka AZS UW Weronika Preihs, która na koncie miała 23 oczka. Dobrą skutecznością popisały się też Aleksandra Szostakiewicz i Aleksandra Kaja, które zdobyły po 12 punktów.

W kolejnym meczu koszykarki AZS Uniwersytetu Warszawskiego zagrają na wyjeździe z UKS Basket SMS Aleksandrów Łódźki. Spotkanie odbędzie się 21 listopada.

AZS Uniwersytet WarszawskiPolitechnika Gdańska II – 87:44 (27:20, 13:15,16:7,31:2)

Autor: Robert Zakrzewski