
Szkolenie pozwalające uzyskać uprawnienia instruktora SPORTU w różnych dyscyplinach sportowych.
Ta forma szkolenia jest kontynuacją szkoleń instruktorów sportu do 2013 r. prowadzonych i nadzorowanych przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wejście w życie (wrzesień 2013 r.) nowej ustawy o deregulacji zawodów w sporcie pozwala na prowadzenie tego rodzaju szkoleń przez związki i stowarzyszenia sportowe bez konieczności posiadania zgody Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Akademicki Związek Sportowy jako ogólnopolskie stowarzyszenie kultury fizycznej, dotychczas prowadzące ww. szkolenia pod nadzorem MSiT, w związku z nowymi regulacjami prawnymi, bazując na dotychczasowym doświadczeniu w tym zakresie od października 2013 r. wprowadza szkolenia instruktorów sportu w oparciu o własne procedury i programy.
Standardy szkolenia (liczba godzin, zakres materiału, wymagania w stosunku do prowadzących, profesjonalizm wykonania) pozostawiliśmy na poziomie dotychczas gwarantowanym przez Ministerstwo.
Poświęcona zagadnieniom ogólnym związanym ze sportem. Ta część szkolenia prowadzona jest w formie wykładów, warsztatów i ćwiczeń. Obejmuje 100 godz. zajęć oraz egzamin. Podstawą zaliczenia tej części szkolenia jest pozytywne zdanie pisemnego egzaminu końcowego. Szkolenie w części ogólnej prowadzone jest w oparciu o autorski program Akademickiego Związku Sportowego. Absolwenci części ogólnej kursu instruktora rekreacji otrzymują Certyfikat Akademickiego Animatora Sportu.
Poświęcona jest w całości zagadnieniom związanym z daną dyscyplina sportową. Szkolenie w tej części ma przede wszystkim wymiar zajęć praktycznych poświęconych nabywaniu umiejętności związanych z dana dyscyplina sportową, zarówno w wymiarze osobistego doszkalania jak i również w kierunku zdobywania wiedzy metodycznej związanej z przyszłym wykonywaniem zadań w charakterze instruktora danej dyscypliny.
Część specjalistyczna szkolenia to 75 godz. zajęć w tym ok. 25 % zajęć poświęconych jest wiedzy teoretycznej związanej z daną dyscyplina sportową (sprowadza się to do podziału szkolenia na dwie „kolejne” części: teoretyczna i praktyczną). Szkolenie w części specjalistycznej (w zależności od dyscypliny sportowej) prowadzone jest w oparciu o programy autorskie Akademickiego Związku Sportowego, bądź też programy autorskie innych związków i stowarzyszeń sportowych, za ich zgodą.
Dopuszcza się przeznaczenie do 15 % czasu części specjalistycznej na zajęcia unifikacyjne w celu wyrównania poziomu umiejętności grupy. Podstawą zaliczenia tej części szkolenia jest pozytywne zdanie egzaminu końcowego obejmującego zarówno umiejętności praktyczne jak i wiedzę teoretyczną. Absolwenci części specjalistycznej kursu instruktora rekreacji w danej dyscyplinie sportowej otrzymują stosowny Certyfikat ukończenia części specjalistycznej kursu instruktora sportu w danej dyscyplinie sportowej.