Gonili na przełaj przez poligon
nsw-5g3e3zpjeuz9o1ij0b6mi1dj4lfmg2b1hisyh3g2lqzqe-k3efbz4s9bh4z205w-rbkfx3qeuapqrfuljj28fg6d6sa5p1lhmdw5fylqx4j30b4hs57-tykgqhz9koa5
13711
post-template-default,single,single-post,postid-13711,single-format-standard,bridge-core-3.1.7,tribe-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-theme-ver-30.4.2,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.6,vc_non_responsive,elementor-default,elementor-kit-22119

Gonili na przełaj przez poligon

Gonili na przełaj przez poligon

To nie były ćwiczenia. Na poligonie Akademii Wychowania Fizycznego wystartował pierwszy rzut Akademickich Mistrzostw Warszawy i Mazowsza w biegach przełajowych. Studenci swoje zmagania rozegrali w ramach zawodów przeprowadzonych przez okręgowy związek lekkoatletyczny.

W chłodną sobotę przy ul. Marymonckiej ponad 280 osób wystartowało w Mistrzostwach Warszawy i Mazowsza w biegach przełajowych organizowanych przez WMOZLA. Dla części uczestników impreza była ostatnim sprawdzianem przed zbliżającymi się 92. Mistrzostwami Polski, które odbędą się już za tydzień w Kwidzynie.

Oprócz zwycięzców w poszczególnych kategoriach wiekowych od dzieci po seniorów, prowadzona była też klasyfikacja Akademickich Mistrzostw Warszawy i Mazowsza. Na najdłuższych dystansach uczestnicy do pokonania mieli 2000 m w biegu pań i 3000 m w rywalizacji mężczyzn. Wymagająca i kręta trasa prowadziła po terenie poligonu treningowego AWF. Jedno okrężnie liczyło 1000 m.

W biegu głównym jako pierwszy metę minął junior 19-letni Oleh Kovalchuk z Kondycji Piaseczno, który nieznacznie pokonał swojego starszego klubowego kolegę Krzysztofa Wasiewicza, uzyskując czas 10 min. i 23 sekund.

Najlepszym studentem był Marcin Petecki z Politechniki Warszawskiej (10:47), wyprzedzając Adama Świrgonia z Uniwersytetu Warszawskiego (11:25)

– Jeśli chodzi o pogodę, to mogło być trochę cieplej, ale ogólnie całą imprezę oceniam bardzo przyjemnie. Jestem po roztrenowaniu więc nie ma jeszcze tej formy i nie mogłem nadążyć za chłopakami. Pod względem ścigania nie była to rewelacja w moim wykonaniu, ale czułem dużą przyjemność z samego biegania. W porównaniu ze startami na bieżni tu nie walczy się o każdą setną sekundy. W przełajach ściga się z rywalami i jest więcej frajdy – oceniał na gorąco Adam Świrgoń.

Wśród pań również najlepsza była juniorka 19-letnia Zuzanna Bronowska z klubu Mazovia ProActiv Ciechanów, która trasę pokonała w 7 min. 46 sekund i wyprzedzając o kilka lat starszą Emilię Mazek (7 min.50 sekund). W klasyfikacji studentek zwyciężyła Sylwana Gajda z Uniwersytetu Warszawskiego (8:35).

Z dobrej strony pokazała się Magdalena Ciołak, która zajęła 2. miejsce wśród seniorek z czasem 8 min. 21 sek. Tylko formalności nie pozwoliły jej zwyciężyć w klasyfikacji Akademickich Mistrzostw Warszawy. Nagrodą pocieszenia był medal wśród studentów pierwszego roku.

– Trasa była kręta i miejscami wybijała z rytmu, ale generalnie atmosfera zawodów była super i ciesze się, że mogłam wziąć udział w tym biegu. Gdybym mogła to wystartowałabym jeszcze raz. Przez większość czasu utrzymywałam się w okolicach siódmego miejsca. Chyba zgubiło mnie to, że nie założyłam kolców. Mimo wszystko to był dobry bieg – przyznała po wszystkim studentka Akademii Wychowania Fizycznego.

Chęć udziału w pierwszym rzucie Akademickich Mistrzostw Warszawy i Mazowsza wyraziło blisko 30 zawodników z kilku uczelni m.in. Szkoły Głównej Handlowej, Uniwersytetu Warszawskiego, czy Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

W sumie planowane jest przeprowadzenie trzech rzutów Akademickich Mistrzostw Warszawy i Mazowsza w biegach przełajowych. Kolejne zawody odbyć mają się dopiero na wiosnę.

Organizatorami imprezy był Warszawsko-Mazowiecki Okręgowy Związek Lekkiej Atletyki i AZS Warszawa. Projekt współfinansowany przez m.st. Warszawa oraz Ministerstwo Sportu.

Autor: Robert Zakrzewski

AMWiM: wyniki kobiet:

1 Gajda Sylwana (Uniwersytet Warszawski) 8:35

2 Ziendara Michalina (Uniwersytet Warszawski 8:49

3 Malmon Oliwia (Uniwersytet Warszawski) 8:50

AMWiM: wyniki mężczyzn:

1 Patecki Marcin (Politechnika Warszawska) 10:47

2 Adam Świrgoń (Uniwersytet Warszawski) 11:25

3 Taber Konrad (SGH Warszawa) 12:20

Pełne wyniki