Gigantyczna Politechnika Warszawska. Slalom dla AWF Katowice
nsw-5g3e3zpjeuz9o1ij0b6mi1dj4lfmg2b1hisyh3g2lqzqe-k3efbz4s9bh4z205w-rbkfx3qeuapqrfuljj28fg6d6sa5p1lhmdw5fylqx4j30b4hs57-tykgqhz9koa5
14568
post-template-default,single,single-post,postid-14568,single-format-standard,bridge-core-3.1.6,tribe-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-30.4.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.5,vc_non_responsive,elementor-default,elementor-kit-22119

Gigantyczna Politechnika Warszawska. Slalom dla AWF Katowice

Gigantyczna Politechnika Warszawska. Slalom dla AWF Katowice

Stołeczni inżynierowie o mały włos nie rozmontowali Akademickich Mistrzostw Polski w narciarstwie alpejskim. W finale trzydniowej rywalizacji było wszystko co potrzebne do stworzenia pięknego widowiska, czyli niespodziewani zwycięzcy, cudowna pogoda i wspaniała atmosfera.

W środę na Harendzie wręczono Kryształowe Kule dla najlepszych studentów w kraju w slalomie gigancie i slalomie. To była prawdziwa kumulacja emocji, a w decydującej walce wzięła udział najlepsza 50 narciarek i narciarzy wyłonionych po dwudniowych półfinałach. Łącznie po dwuletnie przerwie do Zakopanego przybyło 370 uczestników z 47 uczelni.

Już o godzinie 7:30 wystartowała rywalizacja w slalomie gigancie. Trasa była nieco dłuższa niż w eliminacjach, bardziej wymagająca, ale też lepiej przygotowana. Wpłynęły na to m.in poranne przymrozki i wczesna pora rozgrywania zawodów.

Po pierwszym przejeździe w slalomie gigancie wśród mężczyzn na prowadzeniu znalazł się nieco niespodziewanie Antoni Szczepaniak z Politechniki Warszawskiej, który o zaledwie 0.07 s. wyprzedzał Andrzeja Dziedzica ze Szkoły Głównej Handlowej i 0.17 s. faworyta Pawła Pyjasa – tegorocznego dwukrotnego mistrza Polski w narciarstwie alpejskim.

Ostatecznie zwyciężył popularny „Antek”, który uzyskał łączny czas 1:05.38. – Czuje się świetnie, bo nie spodziewałem się, że będę mógł konkurować z kolegami o pierwsze miejsce. Miałem świetny dzień i dopisywały mi warunki. Nie będę ukrywał, że czuje się bardzo dumny, że wygrałem i to w dodatku z takimi rywalami – mówił szczęśliwy student informatyki na Politechnice Warszawskiej.

Wśród kobiet również nie obyło się bez małej sensacji. Dominatorka cyklu AZS Winter Cup – Katarzyna Wąsek z Collegium Civitas po pierwszym przejeździe zajmowała drugie miejsce z wynikiem 31.76 s, tracąc do brązowej medalistki mistrzostw Polski w gigancie – Zofii Zdort z Politechniki Warszawskiej 0.31 s.

W decydującym przejeździe przyszła pani inżynier spisała się wyśmienicie i podsiadła na fotelu liderki Darię Krajewską z AWF Katowice – Bardzo się cieszę z tego sukcesu. Jak widać, nie chodzi o to, żeby wygrywać w eliminacjach tylko w finale. Nie miałam wielkiej przewagi po pierwszym przejeździe, więc wszystko mogło się zdarzyć. Start był bardzo wcześnie, ale się opłaciło, bo warunki były bardzo dobre. Trasa była twarda i bardzo dobrze przygotowana – powiedziała Zofia Zdort, która udanie debiutowała w Akademickich Mistrzostwach Polski.

Slalom również dostarczył wartkiej akcji, choć bohaterowie byli ci sami. Po pierwszym przejeździe prowadziła Daria Krajewska, która wyprzedzała swoją koleżankę z uczelni Julię Włodarczyk o 0,16 sekundy. Niestety nie zdołała obronić tej pozycji. W pewnym momencie wśród zawodników rozległ się tylko głośny jęk, gdy w ostatnim przejeździe liderka doznała upadku. Zwyciężyła Julia Włodarczyk, która w drugim przejeździe poprawiła swój wynik.

Niepowodzenie w gigancie zrekompensował sobie Paweł Pyjas, który zwyciężył zarówno w pierwszym jak i w drugim przejeździe slalomu uzyskując łączny czas 1:08.39. Dużo mniej szczęścia miał w drugim przejeździe trzeci w klasyfikacji Andrzej Dziedzic, który ominął jedną z tyczek i nie ukończył rywalizacji.

– Na pewno chciałem się zrewanżować i pokazać się z dobrej strony. Warunki do jazdy były lepsze niż pierwszego czy drugiego dnia, cała trasa była świetnie przygotowana. Przyznam, że można było się zmęczyć, bo słońce dawało się bardzo we znaki wszystkim uczestnikom – powiedział Paweł Pyjas, który również debiutował w AMP-ach.

Choć przedstawiciele Politechniki Warszawskiej sprawili dwie niespodzianki, to w zestawieniu uczelni musieli uznać wyższość innych. Wśród mężczyzn w klasyfikacji Akademickich Mistrzostw Polski zwyciężyła Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie, natomiast wśród pań górą była Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach.

Organizatorem wydarzenia jest AZS Warszawa. Akademickie Mistrzostwa Polski są współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu, a ich głównym sponsorem jest Grupa LOTOS.

Autor: Robert Zakrzewski

Foto: Michał Szypliński/skifoto.pl

Akademickie Mistrzostwa Polski slalom gigant – mężczyzn
1. Antoni Szczepanik (PW Warszawa) 1:05.38
2. Paweł Pyjas (AWF Katowice) 1:05.87
3. Dominik Białobrzycki (AWF Katowice) 1:06.15

Akademickie Mistrzostwa Polski slalom gigant – kobiet
1. Zofia Zdort (PW Warszawa) 1:04.60
2. Daria Krajewska (AWF Katowice) 1:04.99
3. Katarzyna Wąsek (CC Warszawa) 1:05.23

Akademickie Mistrzostwa Polski slalom – mężczyzn
1 Paweł Pyjas (AWF Katowice) 1:08.39
2 Dominik Białobrzycki (AWF Katowice) 1:09.49
3 Juliusz Mitan (AGH Kraków) 1:09.55

Akademickie Mistrzostwa Polski slalom – kobiet
1. Julia Włodarczyk (AWF Katowice) 1:10.07
2. Katarzyna Wąsek (CC Warszawa) 1:10.35
3. Zofia Zdort (PW Warszawa)

Akademickie Mistrzostwa Polski klasyfikacja uczelni – mężczyzn

1. Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
2. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
3. Politechnika Śląska w Gliwicach

Akademickie Mistrzostwa Polski klasyfikacja uczelni – kobiet

1. Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach
2. Politechnika Warszawska
3. Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie