Gala gratulacji i długa lista sukcesów
nsw-5g3e3zpjeuz9o1ij0b6mi1dj4lfmg2b1hisyh3g2lqzqe-k3efbz4s9bh4z205w-rbkfx3qeuapqrfuljj28fg6d6sa5p1lhmdw5fylqx4j30b4hs57-tykgqhz9koa5
21398
post-template-default,single,single-post,postid-21398,single-format-standard,bridge-core-3.3.2,tribe-no-js,qode-optimizer-1.0.4,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-smooth-scroll-enabled,qode-theme-ver-30.8.3,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-8.1,vc_non_responsive,elementor-default,elementor-kit-22119

Gala gratulacji i długa lista sukcesów

Gala gratulacji i długa lista sukcesów

Złamać trzy godziny w maratonie to cel wielu biegaczy amatorów, ale tej magicznej bariery nie udało się pokonać podczas Gali Sportu Akademickiego. Jednak inaczej być nie mogło biorąc pod uwagę długą listę sukcesów na zimowych i letnich uniwersjadach oraz liczbę wyróżnionych sportowców-studentów.

Zanim wręczono nagrody i podsumowano rok na sportowych arenach, przez dwa dni w warszawskim Muzeum POLIN odbywał się Kongres Sportu Akademickiego. W pierwszej edycji tego wydarzenia znalazły się panele, dyskusje oraz spotkania autorskie. Mówiono o sporcie akademickim i wyczynowym, o mediach i promocji, a także budowie klubu akademickiego. W kuluarach również wymieniano poglądy i toczyły się gorące rozmowy. Wykład inauguracyjny na temat finansowania sportu akademickiego wygłosił rektor Uniwersytetu Warszawskiego i prezes AZS – prof. dr hab. Alojzy Nowak.

Środowa Gala Sportu Akademickiego była sporym wyczynem organizacyjnym i dużym ukłonem w stronę sportu wyczynowego. Zdobycie 17 medali podczas Zimowej Uniwersjady w Lake Placid i 43 podczas Letniej Uniwersjady w Chengdu na długo zapiszą się w pamięci sympatyków akademickiego sportu. Spora część tych sportowców-studentów oraz trenerów pojawiła się w Warszawie by odebrać wyróżnienia i poznać nieco lepiej ze społecznością AZS.

Dla jednych Uniwersjada byłą pierwszą szansą na zdobycie medalu na dużej międzynarodowej imprezie. Inni w Chinach kończyli już swoje studenckie starty.

– Za każdym razem jak oglądam zdjęcia albo jakieś filmiki z Uniwersjady, albo nawet jak spojrzę na medal, to wspomnienia wracają. To były cudowne chwile, zresztą jak podczas wszystkich moich trzech startów na Uniwersjadach. Ta impreza była jednak szczególna, bo ostatnia dla mnie i zdobyłam tam dwa medale oraz byłam chorążą – powiedziała po gali Patrycja Adamkiewicz, taekwondzistka AZS AWF Warszawa oraz dwukrotna brązowa medalistka z Chengdu.

Pozostając w międzynarodowej rywalizacji wyróżniono uczelnie, które zdobywały medale podczas Akademickich Mistrzostwach Europy. W tym gronie znalazły się dwie stołeczne uczelnie: Uniwersytet Warszawski, których siatkarki zdobyły brązowy medal oraz Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie, która zdobyła dwa brązowe medale w rugby siedmioosobowym.

Śpiewająco gala przeniosła się na krajowe podwórko, żeby podsumować kolejny sezon Akademickich Mistrzostw Polski. Sztandarowy program AZS cieszy się dużym zainteresowaniem, choć sama liczba studentów na uczelnianych spada. W klasyfikacji generalnej po raz drugi z rzędu drugie miejsce zdobył Uniwersytet Warszawski, który zwyciężył też w typie Uniwersytetów i był drugi w klasyfikacji medalowej. Pierwsze miejsce obroniła Politechnika Gdańska.

Z historycznego wyniku cieszyć mogła się Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, która wywalczyła trzecie miejsce w typie uczelni społeczno- przyrodniczych. W tej klasyfikacji pierwsze miejsce obroniła Szkoła Główna Gospodarstwa w Wiejskiego w Warszawie. Na podium znalazł się też Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, a hasło „brawo Kraków” nie raz padało z sali tego wieczora.

W typie uczelni „Wychowania Fizycznego” drugie miejsce zajęła Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie , awansując o jedną pozycję w porównaniu z zeszłym rokiem i ulegając tylko kolegom z Krakowa. Natomiast w klasyfikacji szkół niepublicznych zwyciężyło WSG Bydgoszcz wyprzedzając zaciętych konkurentów: Akademie Leona Koźmińskiego w Warszawie i Uczelnie Łazarskiego.

Jeszcze we wtorek Zielone Pióro otrzymał Bartłomiej Wasilewski prowadzący podcast Cafe AZS. Choć wyróżnionych sportowców było wielu i czasami scena ledwo mogła ich pomieścić – co oczywiście tylko bardzo cieszy, to kilka osób zauważyło, że tym razem nie przyznano nagrody im. Eugeniusza Pietrasika dla młodych i wyróżniających się działaczy. Pozostaje wierzyć, że w kolejnym roku kapituła dokona kapitalnego wyboru.

Tekst: Robert Zakrzewski
Foto: Paweł Skraba

Akademickie Mistrzostwa Polski 2022/2023
1. Politechnika Gdańska 2804 pkt
2. Uniwersytet Warszawski 2732,5 pkt
3. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie 2686 pkt

10. Politechnika Warszawska 1810,5 pkt
11. Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie 1785,5 pkt
16. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie 1572,0 pkt
23. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie 1246,5 pkt
32. Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie 1122 pkt