Emocje na koniec eliminacji Od Młodzika do Olimpijczyka
nsw-5g3e3zpjeuz9o1ij0b6mi1dj4lfmg2b1hisyh3g2lqzqe-k3efbz4s9bh4z205w-rbkfx3qeuapqrfuljj28fg6d6sa5p1lhmdw5fylqx4j30b4hs57-tykgqhz9koa5
15271
post-template-default,single,single-post,postid-15271,single-format-standard,bridge-core-3.1.8,tribe-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-theme-ver-30.5,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.6,vc_non_responsive,elementor-default,elementor-kit-22119

Emocje na koniec eliminacji Od Młodzika do Olimpijczyka

Emocje na koniec eliminacji Od Młodzika do Olimpijczyka

To już ostatnia szansa, żeby awansować do finału akcji „Od Młodzika do Olimpijczyka”. W sobotę rozegrane zostaną piąte i zarazem decydujące zawody eliminacyjne. Wydarzenie odbędzie się pod patronatem rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. dr hab. n. med. Zbigniewa Gacionga.

Po 15 miesiącach przerwy młodzi pływacy wracają na olimpijski basen Centrum Sportowo-Rehabilitacyjnego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jest to najnowocześniejszy tego typu obiekt w stolicy. Startując na 10 torach uczestnicy będą mogli poczuć atmosferę zawodów najwyższej rangi. Może być to dla nich cenne doświadczenie przed wypłynięciem na szerokie wody przyszłej kariery.

– Eliminacje OMDO ostatni raz rozgrywaliśmy na pływali WUM na początku marca 2020 roku i jak się okazało były to ostatnie zawody pływackie rozgrywane przez długi czas. Mam nadzieję, że to pewien symboliczny powrót. To jest też najnowszy obiekt w Warszawie i cieszymy się, że możemy ponownie tu rozgrywać zawody. Dla młodych uczestników z całego kraju to na pewno duża przyjemność tu startować, bo warunki są jak na profesjonalnych zawodach. Pływamy na basenie 50-metrowym, a oprócz tego dostępne będą dwa tory na pływalni 25-metrowej i to przez cały czas trwania zawodów. Tam też będzie można prowadzić rozgrzewkę – mówi Piotr Żebrowski z AZS Warszawa.

Chęć udziału w zawodach wyraziło blisko 800 adeptów pływania z klubów rozsianych po całym kraju. Zmagania toczyć będą się w takich konkurencjach jak 50 i 100 metrów stylem dowolnym, grzbietowym, klasycznym, aż po 200 m stylem zmiennym.

Dla niektórych będzie to ostatnia okazja, żeby awansować do czerwcowego finału. W każdej konkurencji indywidualnej i wiekowej do decydującej fazy zakwalifikuje się po 16 zawodników i zawodniczek. Z czego po 3 osoby uzyskały najlepsze wyniki według punktów Światowej Federacji Pływackiej (FINA). Pozostała 13 wyłoniona zostanie na podstawie zestawienia punktów z czterech najlepszych startów w obecnych sezonie.

– Są już uczestnicy, którzy po czterech eliminacjach sobie zapewnili sobie dużą przewagę i awans, ale też wiele osób walczy by znaleźć się w gronie finalistów. Trzeba jednak popłynąć mocno i z dobrym wynikiem. Uważa, że jest o co rywalizować, bo to 10 jubileuszowy sezon. Jeśli ktoś zakwalifikuje się do finału w czterech stylach, to może wystartować we wszystkich – dodaje koordynator zawodów.

Tradycyjnie już rywalizacja rozgrywana będzie turami, w dwóch blokach z podziałem na roczniki. W sesji porannej startować będą dziewczęta i chłopcy z roczników od 2010 do 2012. Natomiast po południu do wody wejdą ich starsi koledzy i koleżanki (2007-2009).

Zawody odbędą się w sobotę 22 maja przy ul. Trojdena 2c. Początek zmagań o godzinie 9:10. Impreza odbędzie się bez udziału publiczności. Dla kibiców przygotowana będzie transmisja internetowa.

Organizatorem wydarzenia jest AZS Warszawa przy wsparciu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, a także m.st Warszawa. Partnerami są Polski Związek Pływacki, TYR Polska, Aqua Sport, oraz Print Plus. Patronat nad imprezą objął rektor Warszawskiego Uniwersytetu-Medycznego JM prof. Zbigniew Gaciong.

Autor: Robert Zakrzewski

Tags: