Dublety i debiuty podczas trzeciego etapu „Od młodzika do olimpijczyka”
nsw-5g3e3zpjeuz9o1ij0b6mi1dj4lfmg2b1hisyh3g2lqzqe-k3efbz4s9bh4z205w-rbkfx3qeuapqrfuljj28fg6d6sa5p1lhmdw5fylqx4j30b4hs57-tykgqhz9koa5
16970
post-template-default,single,single-post,postid-16970,single-format-standard,bridge-core-3.1.8,tribe-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-theme-ver-30.5,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.6,vc_non_responsive,elementor-default,elementor-kit-22119

Dublety i debiuty podczas trzeciego etapu „Od młodzika do olimpijczyka”

Dublety i debiuty podczas trzeciego etapu „Od młodzika do olimpijczyka”

W efektownym stylu rok zakończyli uczestnicy zawodów „Od młodzika do olimpijczyka”. Na pływalni Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego nie zabrakło rekordów życiowych i najlepszych wyników w tym sezonie. Teraz czas na chwilę oddechu i przygotowania do kolejnych startów.

Popularna akcja skierowana do młodych pływaków z roczników (2008-2013) wkroczyła na półmetek. W sobotę 11 grudnia rozegrano trzecie i ostatnie w tym roku zawody eliminacyjne. Z uwagi na wprowadzone obostrzenia wydarzenie podzielone było na trzy bloki, a nie jak zazwyczaj na dwa. Wszystko po to by zmniejszyć liczbę osób przebywających jednocześnie na pływalni. W efekcie już dawno podczas imprezy nie było tak pusto, chociaż trenerzy i koledzy robili wszystko żeby nie było cicho.

Przez niemal 10 godzin w zawodach wystartowało blisko 700 uczestników z ponad 50 klubów. Mimo przedświątecznego okresu w imprezie wzięli udział pływacy z całego kraju, przez Dąbrowę Górniczą, Hajnówkę, Elbląg, Lublin i Warszawę. Nie brakowało stałych bywalców, ale też debiutantów.

– To jest pierwszy start moich zawodników w życiu i przyjechaliśmy tu zbierać doświadczenie. Dzieci są może lekko zakręcone na początku, ale podejście sędziów jest rewelacyjne i wszystko odbywa się na spokojnie. Te zawody mają już swój prestiż i nasz klub bierze w nich udział od lat. Cały ten rok był zdecydowanie lepszy dla pływaków od poprzedniego. Dzieci miały okazję wyjść z domów, żeby się poruszać – mówiła trenerka Agnieszka Gapińska z UKS 48 Warszawa.

Wśród zwycięzców z dobrej strony pokazała się po raz kolejny Ewa Leciejewska z Fali Nieporęt triumfując na 50 m stylem motylkowym i na 100 m stylem dowolnym. Natomiast wśród chłopców dubletem popisał się Albert Borowski wygrywając w tych samych konkurencjach.

– Bardzo się cieszę z wygranej. Pływać zacząłem w 1 klasie. Najbardziej w pływaniu lubię uczucie jak jest się w wodzie i to, że można poznać wielu kolegów. Na setkę najtrudniejsze chyba są nawroty – powiedział 11-letni Albert Borkowski z klubu Delfin Tarnobrzeg, który wygrał na 100 m stylem dowolnym z czasem 1:07.71 i na 50 m stylem motylkowym z rezultatem 34.86.

Czasem od miejsca na podium ważniejszy był udział, a poprawa rekordu życiowego cieszyła bardziej niż medal i piątkowy dyplom.

– Długo tu nie startowałam, ale cieszę się znów mogłam popłynąć. Poszło mi bardzo dobrze. Nie wygrałam, ale pobiłam swój rekord. Moje początki z pływaniem były trudne, bo na początku nawet bałam się wejść do wody, ale jakoś się udało. Teraz poprawianie rekordów daje mi wiele satysfakcji – mówiła Maria Pietrzyk z klubu KP Raw-Swim, która na 100 m stylem dowolnym uzyskała 1:20.27.

Na uczestników akcji czekały zimowe czapki, które sądząc po reakcji przypadły do gustu. Kolejne zawody w ramach zawodów „Od młodzika do olimpijczyka” odbędą się dopiero 19 marca.

Organizatorem wydarzenia jest AZS Warszawa. Partnerem jest Ministerstwo Sportu i Turystyki, m.st. Warszawa, Urząd Miasta Lublin, Warszawski Uniwersytet Medyczny, TYR Polska, Print Plus, oraz Grupa PZU i Dobra Drużyna PZU.

Autor: Robert Zakrzewski
Foto: Marcin Klimczak