Drużynowy finał równoległy dla AGH Kraków
nsw-5g3e3zpjeuz9o1ij0b6mi1dj4lfmg2b1hisyh3g2lqzqe-k3efbz4s9bh4z205w-rbkfx3qeuapqrfuljj28fg6d6sa5p1lhmdw5fylqx4j30b4hs57-tykgqhz9koa5
14476
post-template-default,single,single-post,postid-14476,single-format-standard,bridge-core-3.1.7,tribe-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-theme-ver-30.4.2,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.6,vc_non_responsive,elementor-default,elementor-kit-22119

Drużynowy finał równoległy dla AGH Kraków

Drużynowy finał równoległy dla AGH Kraków

Zdobywczyni dwóch kryształowych kul i zwyciężczyni slalomu równoległego – Katarzyna Wąsek, tym razem dała szansę wygrać innym. Trzeci i ostatni dzień finałów AZS Winter Cup przebiegał pod dyktando uczelni z Krakowa. Historyczną, bo pierwszą rywalizację drużynową w slalomie równoległym wygrała Akademia Górniczo Hutnicza.

Piękna słoneczna pogoda, zmrożony śnieg i zachwycające widoki potwierdziły, że nie przypadkiem stok Litwinka nazywany jest przez narciarzy Litvinio, w nawiązaniu do znanego kurortu w Alpach. W niedzielę aura spłatała organizatorom przyjemnego figla i po nocnych przymrozkach mokry śnieg zamienił się w „beton”.

Do drużynowej rywalizacji zgłosiło się 12 uczelni, ale wystartować mogło tylko 8 najlepszych. O tym, kto ostatecznie pojedzie decydowały punkty rankingowe zawodników i zawodniczek z cyklu AZS Winter Cup.

Nie brakowało emocji, szybkiej jazdy i walki o ułamki sekund. Na początek AWF Kraków wyeliminował drużynę SGH Warszawa, która miała w składzie Mateusza Rewerelliego, czyli finalistę sobotniego slalomu równoległego. W krakowskiej drużynie imponowała walecznością Iga Wilczyńska, która mimo bolesnego upadku w półfinale walczyła dalej.

Do kolejnej rundy nie awansowała Politechnika Śląska z Tomaszem Pająkiem na czele, która nie znalazła lekarstwa na Śląski Uniwersytet Medyczny. Zwycięzca slalomu równoległego Paweł Jaksina robił co mógł, ale jego Politechnika Krakowska odpadła już w pierwszej w parze z Uniwersytetem Jagielońskim.

fot. Michał Szypliński/skifoto.pl

W walce o pierwsze miejsce zmierzyły się drużyny wspomnianego Uniwersytetu Jagielońskiego oraz Akademii Górniczo Hutniczej. Derby Krakowa zawsze dostarczają wielu wrażeń i nie inaczej było tym razem. Po ośmiu przejazdach był remis 4:4, a o wygranej AGH zadecydowało zaledwie 0.30 sek.

W barwach Akademii Górniczo Hutniczej Kraków wystąpili: Juliusz Mitan, Piotr Krawczyk, Paulina Hopek i Katarzyna Wójcik.

– Warunki były idealne, prawie jak na Pucharze Świata, nic dodać nic ująć. Wczoraj zdarzył się mały wypadek przy pracy, trochę był nie mój warun i pech na starcie, bo został mi kijek. Teraz wszystko zagrało, chociaż znów mi został kijek na starcie. Ale taki jest sport. Ciesze się, że pojechałem swoje i odnieśliśmy z drużyną zwycięstwo – powiedział Juliusz Mitan, który w piątek zwyciężył slalom w Szczawnicy, a w sobotę szybko odpadł na Litiwnce podczas slalomu równoległego.

– Jak widziałem, że drużyna dała radę i wszystko jest w moich rękach, to bardzo się cieszyłem, bo lubię być w takich sytuacjach. Udało nam się, choć po pierwszym przejeździe było trudno. Jest to bardzo fajna inicjatywa, bo wzajemnie się motywujemy. Dodatkowo widząc, że się jedzie się z osobą obok, przy dobrych warunkach to czysta przyjemność – dodał Piotr Krawczyk.

W małym finale toczonym o trzecie miejsce AWF Kraków pokonał ŚUM Katowie 5:3. Tym sposobem całe podium w pierwszym Team Event podczas AZS Winter Cup zajęły drużyny ze stolicy Małopolski.

Organizatorem wydarzenia jest AZS Warszawa. Partnerami i sponsorami imprezy są Grupa Lotos S.A i Ministerstwo Sportu. Nagrody ufundowali: firmy Rossingol, Dynastar, Lange, oraz Toyota W&J Wiśniewski.

Autor: Robert Zakrzewski