Brydżyści Uniwersytetu Warszawskiego mieli więcej atu(tów)
nsw-5g3e3zpjeuz9o1ij0b6mi1dj4lfmg2b1hisyh3g2lqzqe-k3efbz4s9bh4z205w-rbkfx3qeuapqrfuljj28fg6d6sa5p1lhmdw5fylqx4j30b4hs57-tykgqhz9koa5
12984
post-template-default,single,single-post,postid-12984,single-format-standard,bridge-core-3.1.5,tribe-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-30.3.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.5,vc_non_responsive,elementor-default,elementor-kit-22119

Brydżyści Uniwersytetu Warszawskiego mieli więcej atu(tów)

Brydżyści Uniwersytetu Warszawskiego mieli więcej atu(tów)

Można powiedzieć, że tym razem medalistów Akademickich Mistrzostw Polski wyłoniono przy stoliku. A dokładniej przy 32 stołach rozstawionych na terenie Centrum Sportów Umysłowych im. Włodzimierza Buze w Warszawie. Przez trzy dni rozgrywany był tam turniej par i teamów w brydżu sportowym.

W imprezie wzięło udział niemal 140 zawodników z 19 uczelni. Choć walka toczyła się o puchary, medale i cenne punkty do klasyfikacji Akademickich Mistrzostw Polski, to wszystko rozgrywane było w przyjaznej atmosferze. Sami uczestnicy zwracali uwagę na to, że brydż sportowy posiada koleżeński charakter.

Tym razem potrzebny był jednak nieco większy dystans społeczny. Ze względów bezpieczeństwa na stole ustawiona była dodatkowa zasłona ochronna z pleksi, a uczestnicy mieli obowiązek siedzenia w maskach podczas rozgrywki. To jednak nie wpłynęło na poziom turnieju.

W rywalizacji par batalie na talie stoczyło 65 duetów i mimo początkowych problemów ostatecznie zwyciężyli Igor Łosiewicz i Łukasz Witkowski z Akadami Leona Koźmińskiego. Po wyrównanej walce wyprzedzili oni w klasyfikacji braci Jakuba i Patryka Patrauha z Politechniki Wrocławskiej. Trzecie miejsce zajęli Alicja Jaskulecka i Krystian Bączek z Politechniki Warszawskiej.

– O pierwsze miejsce walczyliśmy cały czas z braćmi Patreuha, ale to była bardzo koleżeńska rywalizacja. Wszystko się zmieniało i to raz my byliśmy na prowadzeniu, a raz na drugim miejscu. Mieliśmy jednak solidną końcówkę i udało się wygrać. Najtrudniejsza była chyba pierwsza godzina gry, bo musieliśmy się przyzwyczaić do wszystkich wymogów sanitarnych. Czuć było pewien dyskomfort, ale później już jakoś poszło. Po pierwszej sesji byliśmy chyba nawet w połowie stawki – opisuje Igor Łosiewicz.

W rywalizacji teamów wystartowało 28 ekip, a najlepszy okazał się być Uniwersytet Warszawski w składzie Krzysztof Cichy, Tomasz Kiełbasa, Piotr Jasiński i Maksymilian Grochowski, wyprzedzając Politechnikę Warszawską i Politechnikę Lubelską.

– Myślę, że brydż to może być rozrywka dla każdego, nie tylko dla umysłów ścisłych. Na pewno pomaga umiejętność współpracy, skupienia, ale też odporność na stres, bo są różne sytuacje w grze. Dobra pamięć też jest ważna i trochę liczenia zawsze się przyda. Podczas turniejów liczy się też taka wytrzymałość fizyczna, bo są zawody trwają trzy godziny, ale są i takie które trwają tydzień – mówi Krzysztof Cichy, dla którego były to pierwsze Akademickie Mistrzostwa Polski.

Choć wszyscy brydżyści mieli założone maski, to wśród uczestników Akademickich Mistrzostw Polski udało się rozpoznać profesora Aleksandra Bobko reprezentującego Uniwersytet Rzeszowski. Były senator, w turnieju teamów w klasyfikacji uniwersytetów, zajął drugie miejsce.

– Moja pasja do brydża zaczęła się gdzieś w szkole podstawowej. Chętnie graliśmy w liceum i na AGH jak studiowałem, a teraz z żoną chętnie grywamy. Kiedyś brydż był wydarzeniem bardziej towarzyskim. Teraz ludzie może grają więcej przez internet. Ale to daje dużo frajdy, budzi sporo emocji i uczy koncentracji. Polecam każdemu bez względu na wiek, bo jak mówi jeden z mistrzów Krzysztof Martens, to jest taki jogging dla umysłu – powiedział prof. Aleksander Bobko.

W klasyfikacji uczelni zwyciężył Uniwersytet Warszawski, wyprzedzając Politechnikę Warszawską i Akademię Górniczo – Hutniczą Kraków. W sumie sklasyfikowanych zostało 19 szkół wyższych.

Głównym sponsorem Akademickich Mistrzostw Polski jest GRUPA LOTOS. Impreza dofinansowana jest przez Ministerstwo Sportu.

Autor: Robert Zakrzewski

Klasyfikacja uczelni:

  1. Uniwersytet Warszawski
  2. Politechnika Warszawska
  3. Akademia Górniczo – Hutnicza w Krakowie
  4. Politechnika Wrocławska
  5. Politechnika Lubelska

Wynikihttps://wyniki.pzbs.pl/turnieje/2020/AMP/fala/