Biegacze na orientację na szlaku do Akademickich Mistrzostw Polski
nsw-5g3e3zpjeuz9o1ij0b6mi1dj4lfmg2b1hisyh3g2lqzqe-k3efbz4s9bh4z205w-rbkfx3qeuapqrfuljj28fg6d6sa5p1lhmdw5fylqx4j30b4hs57-tykgqhz9koa5
13179
post-template-default,single,single-post,postid-13179,single-format-standard,bridge-core-3.1.8,tribe-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-theme-ver-30.5,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.8,vc_non_responsive,elementor-default,elementor-kit-22119

Biegacze na orientację na szlaku do Akademickich Mistrzostw Polski

Biegacze na orientację na szlaku do Akademickich Mistrzostw Polski

Po długiej przerwie w ruch znów pójdą mapy i kompasy, a wszystko to za sprawą Akademickich Mistrzostw Warszawy i Mazowsza w biegu na orientację. Celem organizatorów jest nie tylko promocja dyscypliny jako takiej, ale też dotarcie do kalendarza Akademickich Mistrzostw Polski. To jednak plan długofalowy.

Impreza rozegrana zostanie w środę 28 października na Polu Mokotowskim, miejscu znanym ze swoich rekreacyjnych walorów. Uczestnicy rywalizować będą w biegu sprinterskim, czyli popularnej miejskiej formule przeprowadzenia zawodów na orientację. Nie ma ona jednak wiele wspólnego ze zmaganiami sprinterów na 100 czy 200 m.

Uczestnicy do pokonania będą mieli ok. 4,5 km w biegu pań i 5 km w rywalizacji mężczyzn. Na przygotowanej mapie będą musieli zaznaczy blisko 20 punktów kontrolnych. Tylko od uczestników i ich umiejętności posługiwania się mapą zależy wybór prawidłowego przebiegu, bo tu nie ma przygotowanych tras jak na biegach ulicznych. Niektórzy mogą więc sporo nadłożyć, a kto upora się z zadaniem w jak najkrótszym czasie ten wygrywa.

– Teraz, gdy tak wiele mówi się o dystansie społecznym i o tym żeby zdobywać odporność ruszając się samemu w przestrzeni leśnej, to jest sport niemal idealny.  Osoby z zewnątrz często boją się tego czy poradzą sobie z nawigacją i mapą, ale to nie jest aż takie trudne skoro w imprezach startują kilkuletnia dzieci, czy starsze osoby. Tym bardziej dla młodych studiujących osób nie powinny być to przeszkody nie do pokonania. Wszystko wymaga tylko doświadczenia – zapewnia Igor Błachut ze Stowarzyszania 360 stopni, koordynator wydarzenia.

Choć będzie to pierwsza edycja Akademickich Mistrzostw Warszawy i Mazowsza, to biegi z mapą cieszą się sporym zainteresowaniem w środowisku studenckim. Już od 1978 roku rozgrywane są Akademickie Mistrzostwa Świata w tej dyscyplinie. Natomiast w 2019 roku w kalendarzu zadebiutowały Akademickie Mistrzostwa Europy. Najlepszym z Polaków był wtedy Jan Bednarski z Uniwersytetu Warszawskiego, zajmując 7. miejsce w biegu średniodystansowym.

Po latach nieobecności organizatorzy chcieliby przywrócić bieg na orientację do programu Akademickich Mistrzostw Polski. Ostatnio reprezentanci tylko jednego typu szkół wyższych mogli mierzyć się podczas Mistrzostw Uczelni Wojskowych.

– Ja sam jeszcze w latach 90-tych startowałem w Akademickich Mistrzostwach Polski w biegu na orientację. Startowało wtedy sporo osób z różnych uczelni. Od jakiegoś czasu nie ma już tej dyscypliny w kalendarzu i różnych przelicznikach. Uważam, że pierwszym krokiem, żeby to zmienić będzie zorganizowanie czegoś na gruncie lokalnym. Nie będzie to pierwsza tego typu impreza w historii, ale pierwsza od dłuższego czasu. Myślę, że jak wszystko uda się jak trzeba, to będziemy razem z koleżankami i kolegami starali się przywrócić ten piękny sport na szczeblu krajowym. To jednak plan długofalowy – dodaje Igor Błachut.

Walka wśród studentów rozegrana zostanie jeszcze za sezon 2019/2020, więc w klasyfikacji akademickiej mogą brać udział żacy i pracownicy naukowi z poprzedniego roku akademickiego. Natomiast osoby, które jesienią rozpoczęły studia, albo już dawno opuściły uczelniane mury mogą wystartować w kategoriach otwartych.

Akademickie Mistrzostwa Warszawy i Mazowsza współfinansowane są ze środków m.st. Warszawa i Ministerstwa Sportu.

Strona wydarzenia : http://www.akademickie2020.team360.pl/pl/frontpage

Autor: Robert Zakrzewski