AZS Winter Cup w poszukiwaniu śniegu
nsw-5g3e3zpjeuz9o1ij0b6mi1dj4lfmg2b1hisyh3g2lqzqe-k3efbz4s9bh4z205w-rbkfx3qeuapqrfuljj28fg6d6sa5p1lhmdw5fylqx4j30b4hs57-tykgqhz9koa5
19693
post-template-default,single,single-post,postid-19693,single-format-standard,bridge-core-3.1.8,tribe-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-theme-ver-30.5,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.6,vc_non_responsive,elementor-default,elementor-kit-22119

AZS Winter Cup w poszukiwaniu śniegu

AZS Winter Cup w poszukiwaniu śniegu

Nie w Szczawnicy jak planowano, ani nie w Zawoi jak później podano, tylko na terenie stacji narciarskiej Grapa-Ski w Czarnej Górze (koło Bukowiny Tatrzańskiej) rozegrano drugi etap zawodów AZS Winter Cup. Powodem takich roszad były warunki pogodowe, a dokładnie brak śniegu.

Po inauguracji Akademickiego Pucharu Polski w narciarstwie alpejskim rozegranego tradycyjnie jeszcze przed świętami w Zakopanem, tym razem narciarze spotkali się na popularnej Litwince znanej też “Litvinio” od nazwy popularnego włoskiego środka w Alpach. W piątek 13 stycznia do Czarnej Góry przyjechało blisko 85 narciarzy i narciarek z kilkunastu uczelni. W stawce zabrakło tylko reprezentantów Polski powołanych na Zimową Uniwersjadę w Lake Placid : Juliusza Mitana czy Mai Chyli. Była to jednak okazja dla innych, żeby zająć wysokie miejsca.

W slalomie gigancie najlepsza okazała się studentka Uniwersytetu Warszawskiego – Adrianna Borowik, która z łącznym czasem 1:35.57 tylko o 0.13 sek. wyprzedziła brązową medalistkę Akademickich Mistrzostw Polski – Zofie Zdort (SUM Katowice). Chociaż narciarka UW często plasowała się wysoko w klasyfikacji, to była jej pierwsza wygrana w cyklu. Trzecia uplasowała się Natalia Heczko (UŚ Katowice) mając jednak już większą stratą do wspomnianej dwójki (1:38,93). Tuż za podium znalazła kolejna reprezentantka Uniwersytetu Warszawskiego – Maria Strzeżek z łącznym rezultatem po dwóch przejazdach – 1:39,36.

Wśród mężczyzn w gigancie najlepszy okazał się Stanisław Hajmo z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, który tym samym odniósł swoją pierwszą wygraną w cyklu AZS Winter Cup. Triumfator zawodów uzyskał łączny czas 1:29:60 i tylko o 0.05 wyprzedził swojego kolegę z uczelni Norberta Wróbla. Trzeci był Paweł Jaksina z wynikiem 1:29.63. Różnice między nimi były naprawdę niewielkie.

W slalomie wspomniana już Zofia Zdort zrewanżowała się Adriannie Borowik i zawodniczki zamieniły się kolejnością na dwóch pierwszych miejscach. Studentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego uzyskała łączny czas 1:42,67 i o 0.46 sek. wyprzedziła reprezentantkę Uniwersytetu Warszawskiego. Trzecia była jej koleżanka z uczelni Maria Strzeżek z czasem 1:45,53, która tym samym powtórzyła osiągnięcie z pierwszego etapu. Blisko podium znalazła się Natalia Heczko (1:17.27), co pokazuje że cztery zawodniczki zdominowało zmagania pań.

Wśród mężczyzn w slalomie doszło do większych roszad. Najlepszy okazał się Michał Czerwiński z Politechniki Krakowskiej, który uzyskał rezultat 1:31,83. Tylko o 0.08 sekundy wyprzedził on przedstawiciela AGH Kraków – Piotra Krawczyka. Trzeci natomiast przyjechał Stanisław Hejmo z wynikiem 1:32,01.

Kolejny etap Akademickiego Pucharu Polski – AZS Winter Cup odbędzie się 27 stycznia.

Strona zawodów

Organizatorem cyklu AZS Winter Cup jest AZS Warszawa. Partnerami wydarzenia jest Ministerstwo Sportu i Turystyki, m.st Warszawa, Nordica, UYN, Toyota W&J Wiśniewski, Snow and More Magazyn, Reklawiz.

Foto: Marcin Klimczak