AWF Katowice bez dubletu. Politechnika Krakowska najlepsza wśród mężczyzn  
nsw-5g3e3zpjeuz9o1ij0b6mi1dj4lfmg2b1hisyh3g2lqzqe-k3efbz4s9bh4z205w-rbkfx3qeuapqrfuljj28fg6d6sa5p1lhmdw5fylqx4j30b4hs57-tykgqhz9koa5
20144
post-template-default,single,single-post,postid-20144,single-format-standard,bridge-core-3.1.6,tribe-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-30.4.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.5,vc_non_responsive,elementor-default,elementor-kit-22119

AWF Katowice bez dubletu. Politechnika Krakowska najlepsza wśród mężczyzn  

AWF Katowice bez dubletu. Politechnika Krakowska najlepsza wśród mężczyzn  

Reprezentanci Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach i Politechniki Krakowskiej zdominowali Akademickie Mistrzostwa Polski w narciarstwie alpejskim. O wygraną nie było łatwo, bo na starcie stanęli medaliści mistrzostw kraju w różnych kategoriach wiekowych, uczestnicy Zimowej Uniwersjady czy mistrzostw świata.

Od poniedziałku do środy na zakopiańskiej Harendzie rywalizowało blisko 400 osób z 43 uczelni. Na początek przeprowadzone zostały eliminacje w slalomie gigancie, a kolejnego dnia walczono o miejsca w finale slalomu. Uczestnicy podzieleni byli na grupy wschodnią i zachodnią, a do decydującej fazy awansowało tylko po 50 osób w każdej z konkurencji.

Nie brakowało niespodzianek czego przykładem było nieukończenie pierwszego przejazdu w slalomie przez Zuzannę Czapską. Uczestniczce igrzysk olimpijskich w Pekinie pozostała tylko walka w gigancie. Również eliminacji w slalomie nie zaliczy do udanych Szymon Bębenek – mistrz Polski seniorów, który w tej konkurencji zajął dopiero 10. pozycje.

W środę zamiast prognozowanych opadów śniegu świeciło piękne słońce, a na termometrach było około 5 stopni Celsjusza. Dla zgromadzonych kibiców było więc idealnie, czego nie można powiedzieć o narciarzach. Mimo, że trasa posypana została salmiakiem, który miał związać śnieg to i tak otwierająca rywalizację Maja Chyla powiedziała na dole, że jest dość miękko.

Właśnie wspomniana dominatorka cyklu AZS Winter Cup – Maja Chyla zdobyła złoty medal w slalomie gigancie. Studentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie obroniła fotel liderki wywalczony w pierwszym przejeździe uzyskując łączny czas 1:14.9 i wyprzedzając Zofię Zdort (SUM Katowice) o 0.50 sekundy. Trzecie miejsce ex aequo zajęły studentki AWF Katowice: Aniela Sawicka i Zuzanna Czapska mając taki sam rezultat – 1:16.5.

– W pierwszym przejeździe był dość miękko, ale jechałam po równej trasie i nie przeszkodziło mi to przesadnie. Jednak trzeba było mieć się cały czas na baczności, żeby noga dolna gdzieś nie odjechała. W drugim już wyszło trochę lodu, a trasa była zasolona więc jechało się mi się naprawdę dobrze. Niezwykle się cieszę z tego medalu, bo obstawa na AMP-ach w tym roku jest bardzo mocna i przyjechałam tu z myślą o tym żeby dobrze się bawić i powalczyć. Nie spodziewałam się, że zdołam wygrać i jest super – powiedziała tuż po starcie Maja Chyla, uczestniczka Zimowej Uniwersjady w Lake Placid.

Przed laty Bartłomiej Sanetra brał udział w Akademickich Mistrzostwach Polski i zawodach AZS Winter Cup w roli przedzjeżdzacza towarzysząc swojej siostrze Dominice. Teraz oboje stanęli do walki o medale, a wcześniej wspólnie przygotowywali się do tych zawodów. Student Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach był najlepszy po pierwszej serii giganta z czasem 34.04, a później utrzymał fotel lidera (1:08.99). Drugie miejsce obronił Norbert Wróbel (1:09.86), a z czwartej pozycji na trzecie przebił się Szymon Bębenek (1:09.94).

– Nie było łatwo wygrać, bo było ciepło i warunki były trudne. Rywale byli na wysokim poziomie i to było normalne ściganie jak podczas dobrych zawodów. W pierwszym przejeździe miałem drugi numer i trasa była jeszcze nieodgarnięta. Jechało się po takim piachu i było strasznie grząsko, a narty nie skręcały za bardzo. W drugim przejeździe było już posolone i zrobiło się lepiej. Jednak przy tej temperaturze to i tak trasa była naprawdę dobra. Oczywiście cały czas kibicowałem też swojej siostrze stojąc na mecie, albo oglądając z krzesełka. Cały czas trzymałem za nią kciuki i nawet przed AMP-ami zapytała mnie czy nie zrobimy razem kilka treningów – mówił siedząc na fotelu lidera Bartłomiej Sanetra, udanie debiutujący w Akademickich Mistrzostwach Polski.

W slalomie ubiegłoroczna złota medalistka Maja Chyla po pierwszej serii zajmowała drugie miejsce tracąc tylko lub aż 0.44 sek. do Anieli Sawickiej. Natomiast wśród mężczyzn ubiegłoroczny akademicki mistrz Polski w slalomie Przemysław Białobrzycki z AWF Katowice był ósmy, a prowadził jego kolega z uczelni mający już jeden medal w kieszeni – Bartłomiej Sanetra.

Po kolejnej partii salmiaku i chwili oczekiwania wystartowała finałowa runda. Mimo ambitnej jazdy Mai Chyli nie udało jej się odrobić strat do prowadzącej zawodniczki i tylko chwilę zasiadła na fotelu liderki. Ze złotego medalu cieszyła się debiutantka – Aniela Sawicka z czasem 1:18.23. Natomiast wśród mężczyzn doszło do ogromnej niespodzianki.

Jadący po drugie tego dnia złoto Bartłomiej Sanetra nie zdołał utrzymać skromnej przewagi nad Wojciechem Dulczewskim z pierwszego przejazdu (0.05 sekundy). Slalom sprawił wiele trudności zawodnikom. Choć przejazd reprezentanta AWF w Krakowie wyglądał jakby miał wiele problemów, to jednak on zdołał zdobyć złoto i zebrał zasłużone gratulacje.

– Mam taką technikę jazdy, że jeżdżę na ryzyku i teraz też na końcu postawiłem wszystko na jedną kartę. Wygrana przekroczyła jednak moje marzenia. Na AZS Winter Cup goniłem cały sezon, a okazuje się że udało się w Akademickich Mistrzostwach Polski. Po gigancie miałem lekki niedosyt, ale zrewanżowałem się w slalomie. Jeszcze nie wiem jak będę świętował – powiedział Wojciech Dulczewski.

W klasyfikacji drużynowej kobiet zwyciężyła Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach, a drugie miejsce zajął Uniwersytet Warszawski. Podium uzupełnił Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Wśród mężczyzn dominowały uczelnie z Małopolski. Równa postawa narciarzy Politechniki Krakowskiej dała im wygraną. Srebrny medal zdobył Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, a brąz przypadł Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie.

Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki. Partnerem wydarzenia jest firma Nordica Polska, UYN, Machiko Sportswear oraz m.st. Warszawa.

Tekst: Robert Zakrzewski
Foto: Michał Szypliński

Wyniki:

slalom gigant – kobiet

1. Maja Chyla (UJ Kraków) 1:14,9
2. Zofia Zdort (SUM Katowice) 1:15,9
3. Aniela Sawicka (AWF Kraków) 1:16,5
3. Zuzanna Czapska (AWF Kraków) 1:16.5

slalom gigant – mężczyzn

1. Bartłomiej Sanetra (AWF Katowice) 1:08,99
2. Norbert Wróbel (UJ Kraków) 1:09,86
3. Szymon Bębenek (ANS Nowy Sącz) 1:09,94

slalom kobiet

1. Aniela Sawicka (AWF Katowice) 1:18.23
2. Maja Chyla (UJ Kraków) 1:18.77
3. Patrycja Florek (AWF Katowice) 1:19.73

slalom mężczyzn

1. Wojciech Dulczewski (AWF w Krakowie) 1:16.40
2. Bartłomiej Sanetra ( AWF Katowice) 1:16.79
3. Szymon Bębenek (ANS Nowy Sącz) 1:17,09

Klasyfikacja drużynowa – kobiet

1. Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach
2. Uniwersytet Warszawski
3. Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
4. Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie
5. Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
6. Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
7. Uniwersytet Medyczny w Łodzi
8. Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
9. Politechnika Śląska w Gliwicach
10. Uniwersytet Gdański

Klasyfikacja drużynowa – mężczyzn

1. Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
2. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
3. Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie
4. Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach
5. Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
6. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
7. Politechnika Śląska Gliwice
8. Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
9. Politechnika Warszawska
10. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu