Abstrakcyjna wygrana i finisz, który rzucił na kolana   
nsw-5g3e3zpjeuz9o1ij0b6mi1dj4lfmg2b1hisyh3g2lqzqe-k3efbz4s9bh4z205w-rbkfx3qeuapqrfuljj28fg6d6sa5p1lhmdw5fylqx4j30b4hs57-tykgqhz9koa5
17906
post-template-default,single,single-post,postid-17906,single-format-standard,bridge-core-3.1.8,tribe-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-theme-ver-30.5,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.8,vc_non_responsive,elementor-default,elementor-kit-22119

Abstrakcyjna wygrana i finisz, który rzucił na kolana   

Abstrakcyjna wygrana i finisz, który rzucił na kolana   

To była wciągająca a zarazem pociągająca walka o medale. Podczas Akademickich Mistrzostw Polski w ergometrze wioślarskim nie zabrakło niespodzianek oraz rekordów życiowych. Największe powody do radości miał Piotr Kotyla z Uniwersytetu Rzeszowskiego, który jako jedyny obronił tytuł. 

W niedzielę na obiektach Wojskowej Akademii Technicznej, po dwóch latach przerwy,  ponownie „wiosłowano na sucho”. Do walki o medale przystąpiło blisko 610 uczestników z 57 uczelni. Cała impreza rozgrywana była w najlepszych możliwych warunkach, bo zawodnicy mogli korzystać z oddzielnej sali do rozgrzewki oraz sali głównej w której toczyła się rywalizacja. Ponownie można było poczuć atmosferę sportowego święta dzięki szczelnie wypełnionej trybunie. Ogłuszający doping koleżanek i kolegów potrafił dodać skrzydeł na ostatnich metrach.

W wadze lekkiej nie zabrakło niespodzianki. Wśród mężczyzn złoto wywalczył Dawid Wachowicz z WSG Bydgoszcz, który o 2 sekundy wyprzedził ubiegłorocznego triumfatora – Adriana Sadowskiego. Tym samym zawodnicy zamienili się miejscami w klasyfikacji porównując wyniki z zeszłym rokiem.  Natomiast pod nieobecność Katarzyny Wełny wśród kobiet zwyciężyła Katarzyna Kras z Uniwersytetu Gdańskiego.

– Jest to dla mnie totalna abstrakcja, bo nie spodziewałam się tego. Wiedziałam, że startują tu mocne dziewczyny które wiosłują, a ja jestem typową amatorką. Bardzo się cieszę, bo spełniło się moje marzenie. W przeszłości trenowałam siedmiobój, a ergometr zaczęłam uprawiać na pierwszym roku studiów. Moje pierwsze AMP-y były w 2019 roku właśnie tu na WAT  –  mówiła zadowolona Katarzyna Kras.

Chociaż w rywalizacji kobiet w wadze open wystartowały wszystkie trzy medalistki z ubiegłego roku, to pogodziła je Katarzyna Duda z Politechniki Gdańskiej. Inżynierka popisała się najlepszym wynikiem jaki padł w ostatnich kilku latach podczas Akademickich Mistrzostw Polski w tej kategorii – 3:19.2.

Fenomenalnym finisz zaprezentował też Piotr Kotyla z Uniwersytetu Rzeszowskiego, który nie pozwolił sobie odebrać najwyższego miejsca na podium. Chociaż przez większość dystansu prowadził Marek Kobosko z AGH Kraków, to na ostatnich 200 metrach Kotyla   wrzucił najwyższy bieg i zwyciężył z wynikiem 2:47.00.

– Trzymałem docelowe tempo i z trenerem miałem ustalony plan, żeby ostatnie 300 m przyspieszyć. Zamknąłem oczy i dałem z siebie maksa. Uważam, że kibice mieli co oglądać. Przyznam, że ja nie patrzyłem w którym miejscu są rywale tylko byłem skupiony na sobie. Tu startują już sami gladiatorzy i każdy z nich może uzyskać dobry wynik. Dlatego trzeba skupić się na sobie – ocenił na gorąco Piotr Kotyla.

Na obiekcie Warszawskiej Akademii Technicznej spotkać można było m.in. wicemistrzynię olimpijską z Tokio Marię Sajdak, która tym razem walczyła o medale jako trenerka AGH Kraków. Jak wspominała nie tak dawno brała udział w większości studenckich zawodów.

–  Akademickie Mistrzostwa Polski to bardzo pozytywne wydarzenie i czerpanie radości z wioślarstwa. Bardzo to doceniam, bo w wyczynowym sporcie trudno, żeby sprawiało to radość. Ja będąc studentem startowałam w AMP-ach, ale też na Igrzyskach Studentów Pierwszego Roku. To jest fantastyczna zabawa dla wyczynowców, ale rywalizacja z   innymi studentami nie jest łatwa, bo mają charakter i są zawzięci – powiedziała Maria Sajdak.

Na uczestników, którzy stanęli na podium w kategoriach lekkiej i open, czekały w nagrodę kurs motorowodny ufundowany przez firmę Born To Sail. W klasyfikacji generalnej drużynowej kobiet zwyciężył Uniwersytet Gdański. Natomiast wśród mężczyzn najlepszą uczelnią została Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy.

Akademickie Mistrzostwa Polski są współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, ich głównym sponsorem jest Grupa LOTOS S.A. Partnerami są m.st Warszawa, Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie oraz Polski Związek Towarzystw Wioślarskich. Zawody wspiera sponsor strategiczny AZS – Grupa PZU S.A.

Autor: Robert Zakrzewski
Foto: Marcin Klimczak

Wyniki: 
Waga lekka kobiet
1 Kras Dominika (UG Gdańsk) 3:34.8
2 Pluta Marta (UG Gdańsk)  3:36.1
3 Wasela Paulina (PB Bydgoszcz)  3:37.1

Waga lekka mężczyzn
1 Wachowicz Dawid (WSG Bydgoszcz) 3:01.2
2 Sadowski Adrian (PG Gdańsk)  3:03.1
2 Byczek Jakub (AMo Szczecin) 3:03.1

Waga open – kobiet
1 Duda Katarzyna (PG Gdańsk) 3:19.2
2 Trawczyńska Monika (UG Gdańsk) 3:20.1
3 Kalita Julita (UMK Toruń) 3:20.9

Waga open – mężczyzn
1 Kotyla Piotr (URz Rzeszów)  2:47.0
2 Paczkowski Bartłomiej (URz Rzeszów) 2:49.4
2 Modrzyński Bartosz (WSG Bydgoszcz) 2:49.4

Generalna klasyfikacja drużynowa kobiet
1 Uniwersytet Gdański
2 Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
3 Akademia Górniczo – Hutnicza w Krakowie

Generalna klasyfikacja drużynowa mężczyzn
1 Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy
2 Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
3 Akademia Górniczo – Hutnicza w Krakowie